Frýdštějn, hrad skutečných čarodějnic
Asi málokdo nebude znát pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Ostatně donedávna byla mou nejoblíbenější, než ji překonal Anděl Páně. Ale pryč z časů vánočních, je léto a na sněhové vločky člověk nemá sebemenší pomyšlení. Je to právě tato klasická pohádka, která vám přiblíží hrad Frýdštejn asi nejlépe a je to zároveň i vysvětlení pocitu vnímavého čtenáře: „Já tu zříceninu už někde viděl.“ Ano, právě v hlubinách tohoto hradu vyvolávala Helena Růžičková zloducha Řimbucha z nástroje pro manažerky úklidu. Právě zde Yvetta Blanarovičová nabírala kašičku a mazlila se s potkanem. A ano, je to místo, kde Sluneční paní nakonec tyto dvě představitelky Miss středověk pohltila slunečním plamenem.
Frýdštejn není žádný Bezděz ani Křivoklát. Sehnat o něm historické informace je téměř nadlidský úkol, a pokud se k nějakým dostanete, tak jsou jen kusé a útržkovité. Ona historie této velmi zachovalé zříceniny není až tak okouzlující a neoplývá historickými příběhy, udatnými vojevůdci či majiteli, kteří výrazným způsobem zasáhli do evropských či alespoň českých dějin. Doba vzniku se datuje zhruba do druhé poloviny 14. století a pravděpodobnými vlastníky tehdy byli páni z Bibrštejna. První dochovaná zmínka pak pochází z roku 1385.
Roku 1432 byl hrad obléhán husity v čele s Otou z Lozy a Janem Čapkem. V průběhu dějin pak stavba měnila různé majitele – například i Albrechta z Valdštejna (i když ten asi ani netušil, že jej vlastní) či Kamila Rohana. Právě od rodu Rohanů pak roku 1892 vykoupil Frýdštejn turnovský okrašlovací spolek a dnes je majitelem hradu nedaleká obec Frýdštějn. Hrad je tedy veřejnosti přístupný již více než 130 let.
A teď si můžete začíst klást otázku: „Proč bych sem měl jet s celou rodinou?“ No, protože Frýdštejn je opravdu překrásnou dominantou Maloskalska a nabízí nádherné výhledy. Navíc má velmi dobrou polohu pro náruživé cestovatele nebo jen pro ty, kteří jedou na dovolenou do Krkonoš a možná omylem vyjeli trochu dříve, než měli. To pak mohou využít vzniklý časový prostork tomu, aby odbočili od notoricky známé cesty Praha – Turnov – Železný Brod – Tanvald – Harrachov. Právě mezi Turnovem a Železným Brodem se nachází asi známější Malá Skála se zříceninou skalního hradu Vranov. A pokud před ním odbočíte autem doleva, pak vás po několika málo kilometrech vyvedou serpentiny až k samotnému hradu či, lépe napsáno, zřícenině. Ta je opravdu nádherná a má svou unikátní atmosféru. Člověk se zde okamžitě vrátí o staletí zpět a začne si představovat na hradbách muže v brnění hlídající oblast před nenechavci. Když se trochu zaposloucháte, uslyšíte řinčení husitských zbraní a pokud se nedokážete zbavit v mysli oné slavné pohádky, pak můžete slyšet hlas Yvetty Blanarovičové: „Nabereme kašičku, osolíme kašičku…“
Když jsme u toho solení, pak vás nikdo neosolí ani při samotném vstupu. Dospělí zaplatí padesát korun, studenti a důchodci ještě méně, děti do patnácti let jen dvacku a děti do šesti let projdou kolem výběrčího daní bez povšimnutí. Jen poznámka na okraj – výběrčí je z doby středověku a tak po něm nežádejte, aby akceptoval vaši platební kartu. Bude na ni koukat s úsměvem a vy na něho s protaženým obličejem. Hrad má i vlastní parkoviště a tak nebudete hledat místo po lesích či na nedaleké návsi.
Pokud by vás bylo více, je možné domluvit individuální prohlídku. Bez ní nečekejte, že zde bude průvodce a bude vás poučovat o tom, jak to tady bylo, či spíše nebylo. Je škoda, že tak zajímavá stavba nemá bohatší historii. To by zde bylo mnohem více návštěvníků. Ale mně to osobně nevadí. Nesnáším davy turistů na způsob Prahy či Českého Krumlova. Statistiky uvádí, že ročně se na Frýdštějn podívá cca 25 tisíc turistů. To není mnoho, tak se nemusíte bát, že byste někde stáli dlouhé fronty.
Pokud hrad navštívíte, tak nejenže neprohloupíte, ale můžete si udělat hezkou procházku po okolí. Pěkný výlet je po červené Zlatou stezkou Českého ráje na hrad Vranov. Projdete kolem pískovcových skal, bránou Pantheonu až k samotné zřícenině Vranova. Zde na vás čekají opravdu krásné výhledy a těch pár kilometrů lesem opravdu stojí za to. Pokud se chcete vydat od zříceniny našeho hradu na druhou stranu, pak jděte Naučnou stezkou manželů Scheybalových – ta je ovšem podstatně delší a klidně můžete dojít až do Jablonce nad Nisou. Nic proti Jablonci, ale tam jsem opravdu nechtěl.
Závěrem ještě upozorním, že Frýdštejn je otevřený jen od května do října. Je to nenáročná procházka, ale nic bezbariérového – kočárky bych nahoru moc netahal. Stejně tak to není výlet na celý den a je dobré jej spojit i s něčímdalším. Výběr nechám na vás – více se o zřícenině hradu dovíte na www.frydstejn.cz. Přeji krásné počasí a mnoho cestovatelských zážitků.
A malá poznámka na okraj – pro znalce filmů – nakonec pohádka nebyla jediným filmovým dílem, které zde bylo natáčeno. Procházel se zde i Michal Dočolomanský jako hrabě Felix Teleke s Milošem Kopeckým, alias baronem Robertem Gorcem z Gorceny. Víte, o který klasický film se jedná?
Zobrazení: 345