Glamping – dokonalé spojení přírody a luxusu

Rubrika: Cestování Zveřejněno: pátek 23. červen 2023 Autor Zdeněk Modálek Vytisknout E-mail

Ze sterilního pokoje bez kouzla do ranní tlačenice k rautovým snídaním. Přes den výlety na „profláknutá“ místa a večer hotelová sauna se starším párem, který wellness absolvuje jedině v úplné nahotě a nebojí se svůj postoj náležitě prodat. U večerní sklenky vína, kterou narušují podnapilí spoluúčastníci zájezdu, začne vaše srdce toužit po samotě, klidu a přírodě. Pak si ale vzpomenete na nepohodlný stan, společné umývárny, hmyz, zimu a nadšení vás přejde. Chtělo by to zkrátka něco mezi tím. Nějaký hybrid, který by skloubil to nejlepší z obou pobytových světů. A protože stejné touhy má stále více lidí, rozmáhá se v posledních letech takzvaný Glamping.

Pro ty, kteří milují přírodu, ale chtějí si dopřát i trochu luxusu, je Glamping perfektním řešením. Jedná se o druh kempování, který kombinuje pohodlí hotelu s krásou přírody.

Glamping ubytování sahá od luxusních stanů, jurt, maringotek až po domy na stromech a dokonce i přestavěné historické přívěsy nebo železniční vagóny. Vše zasazené do unikátních odlehlých lokalit jako jsou lomy, rybníky nebo hluboké lesy. Tato ubytování nabízejí hostům jedinečný a stylový způsob, jak si užít přírodu, aniž by s ní museli chvílemi bojovat. Mnoho glampingových míst nabízí také vybavení, jako jsou vířivky, sauny, ohniště a soukromé koupaliště, takže hosté mají vše, co potřebují, aby si svůj pobyt náležitě užili. Jednou z nejvýznamnějších výhod Glampingu je možnost znovu se spojit s přírodou. Na rozdíl od pobytu v hotelu umožňuje Glamping hostům ponořit se do přírody a zažít přírodu zblízka. Ať už se probouzíte za cvrlikání ptáků, vychutnáváte si šálek kávy při pozorování východu slunce nebo pozorujete hvězdy pod jasnou noční oblohou, Glamping nabízí zážitek, který v tradičním hotelu prostě nelze napodobit.

Zní to parádně? Možná až příliš, ale dokud to člověk nevyzkouší, nemůže soudit, a tak vyrážíme směr Lipnice nad Sázavou. Má se zde nacházet mercedes mezi glampingovými místy s názvem Hidden Retreat. Rezervovat termín jsme si museli 6 měsíců předem, tak snad to bude stát za to.První setkání s tichem

Instrukce kudy k vytoužené dovolené dorazily jen několik dní před odjezdem. Doporučení, abychom zvolili typ vozu SUV, měla svoje opodstatnění. Cesta vedla kamenitou lesní cestou. Ještě, že naše auto je podobně staré jako okolní stromy, a tak jsme mohli bez respektu profrčet. Po příjezdu na místo na nás čekal správce, aby předal potřebné informace. Jeden ze znaků Glampingu je důraz na šetrnost k životnímu prostředí. Mnoho glampingových míst je navrženo tak, aby měla minimální dopad na životní prostředí, s udržitelnými postupy, jako jsou kompostovací toalety, kořenové čističky, sběr dešťové vody a využívání obnovitelných zdrojů energie. Proto zaškolení v používání toalety a vlastně celé koupelny bylo víc než nutností. Po odchodu správce jsme se mohli konečně poprvé nadechnout, rozhlédnout a musím říct, že bylo ihned jasné, že nás čeká nezapomenutelný zážitek. Zatopený lom uprostřed lesa, na jehož hladině se pohupovala plovoucí sauna. Již roztopený koupací sud, teráska s výhledem na celý náš uzavřený ráj a designově vybavená útulná maringotka. Všude ticho, klid a hlavně pocit, že jste někde daleko, daleko od všeho. My jsme si sebou zabalili knížky, podle zápisníku, který ležel nad postelí, někdo dokonce notebook, ale věřte, že nejsou vůbec potřeba. Jakmile se se sklenkou prosecca ponoříte do přírodním ohněm vyhřátého sudu, začne čas plynout jinak a je jedno jestli se později přesunete do sauny, vyjedete si lodičkou nebo zažehnete gril či ohniště. Je to prostě jiný časoprostor a je jen váš. Samozřejmě hodnotím subjektivně. Někomu může vadit absence gastronomie. Objednat si můžete „pouze“ snídaně a zbytek je na vás. Někdo zase nerad rozdělává a udržuje ohně, ale to už jsou drobnosti. Věřím, že každý, kdo si takový pobyt objedná, alespoň zhruba tuší, že se žádné recepce ani pokojské nedovolá.

Z prvního glampingového pobytu odjíždíme unešení a jsme si jisti, že v budoucnu ještě podobný výlet podnikneme. Zároveň si však uvědomujeme, že příští výběr bude trvat déle a průzkum bude podrobnější. S popularitou míst logicky přibývá i těch nekvalitních. Je důležité, aby všechno hrálo. Od desingu a vybavení ubytování až po duch místa, s kterým musí být vše v souznění. Laťka je hodně vysoko, ale kdo se bojí, nesmí do lesa a to ani, když tam bydlí luxusně.


 foto: Hidden Retreat (https://hiddenretreat.cz/)

Zobrazení: 376