Zoo Tábor

Rubrika: Cestování Zveřejněno: pátek 23. červen 2023 Autor Zdeněk Modálek Vytisknout E-mail

Je krásný slunečný den, ale není vedro k zalknutí. Máte volno a vaše ratolest se už dlouho domáhá výletu „za zvířátky“? Pražskou zoologickou zahradu však už znáte i poslepu a k výletu do jiné jste díky Trojou nastavenému měřítku značně skeptičtí? Po exkurzi do Zoo Tábor, můžeme s klidným srdcem konstatovat, že nemusíte. Ale nepředbíhejme. Nasaďte pohodlné boty, vyzenujte hlavu a pojďte s námi.

Táborská zoo není úplně za rohem, ale díky nově otevřenému obchvatu Olbramovic a McDonalds kousek za Miličínem je cesta poměrně příjemná. Stačí něco přes hodinu a už parkujete před vstupní bránou. Poslední hranolky ze zmíněné restaurace končí v puse, teď už jen otřít mastné ručičky do potahů a můžeme vyrazit k pokladně. Vstupné pro dospělého jedince je 160 korun, děti od 3 do 15 let zaplatí 90 korun a nejmenší mají vstup zdarma. Zaplatíme, a už samotná absence turniketů předznamenává, v jak uvolněném duchu se celý výlet ponese. Jako první navštěvujeme ovce, makaky a želvy. Když pak projdeme kolem nosálů a staneme tváří v tvář majestátnému lvu, rozdílnost této zahrady proti standardům, na které jsme zvyklí, je opravdu cítit. Zatím všechna zvířata, která jsme potkali, byla doslova na dosah ruky. Žádné mohutné ploty, nebo velké vzdálenosti od cesty k výběhu. Setkání jsou opravdu bezprostřední, což potvrzují i slova místního ředitele umístěná na oficiálním webu: „Rozlohou jsme největší jihočeská zoologická zahrada, což lze vidět na každém místě našeho velkého přírodního areálu. Výběhy pro zvířata jsou velmi velkorysé, přesto se k nim dostanete opravdu velice blízko. Zvířata tak nejen uvidíte, ale doslova zažijete z bezprostřední blízkosti.“ Puma, která nám jen kousek za lvem „mňoukala“ do uší tak blízko, jako bychom ji měli na klíně, dala na celý výrok jednoznačný štempl.



Máme za sebou pohled na zhruba polovinu místních zvířat, když v tom se ozve hlad. Možná podvědomá reakce na spokojeně přežvýkávajícího jaka. Na výběr je ze dvou stravovacích zařízení. Klasická restaurace sousedící s výběhem nosálů nabízí hotová jídla, jak z české tak zahraniční kuchyně. Pod domovem surikat, zase láká dřevěný stánek na tak oblíbený párek v rohlíku, nebo smažený sýr. V rámci hesla „smrt zdravé výživě“ do sebe posíláme dva pikadory a jdeme dál. Tygrovi se moc ukázat nechtělo, ale vše nám posléze vynahradil medvěd hnědý, který si neváhal hrát s dřevěným špalkem hned u cesty pro návštěvníky. Jsme z Benešovska, a musím říci, že ani během všech výletů na Konopiště jsme si neužili medvěda tak jako za těch pár minut zde. Parádní setkání, ale pro mě přišel vrchol prohlídky ještě o pár desítek metrů dál. U výběhu divokých prasat zrovna probíhalo krmení jablky a vstřícná chovatelka nám jich několik poskytla. Vidět jakou má synátor radost, když si čuník vezme zrovna to jablko, které hodil on, je k nezaplacení.

❞ Díky blízkému kontaktu se zvířaty a náhodné možnosti krmení to byl super zážitek, který můžeme vřele doporučit...

Štětinatá bříška jsou plná, zvuk mlaskání utichl, a tak můžeme pokračovat. Po trase kolem klokanů, emu a zubrů se dostáváme k vlkům. Jsou to spíše noční tvorové, takže ohrada zeje zdánlivou prázdnotou. Situaci musí opět zachránit medvěd, tentokrát medvěd baribal. Vůbec se nestydí a další super zážitek je tak na světě. Ještě zajdeme „mrknout“ na velblouda, lamy, ovce a naše návštěva se bude pomalu blížit konci. Díky blízkému kontaktu se zvířaty a náhodné možnosti krmení to byl super zážitek, který můžeme vřele doporučit. Kdo by však měl strach, že takové štěstí mít nebude, může si připlatit a strávit den v zoo jako ošetřovatel. Jedná se o program, který táborská zoo nabízí na svých webových stránkách.Váš pracovní den začne v 8 hodin ráno. Po příjezdu do zoo vás náš personál seznámí se všemi bezpečnostními pravidly. Přeci jen bychom byli neradi, kdyby si vás třeba náš tygr Rocky spletl s dopolední svačinkou. :) Během dne se pak budete podílet na přípravě a samotném krmení zvířat, zjistíte, co vše stojí za denním provozem zahrady a co je potřeba udělat pro to, aby se u nás zvířata cítila co nejlépe. Nemine vás ale ani úklid ubikací a výběhů. Jednoduše si vyzkoušíte klasickou směnu ošetřovatele. Pracovní den pro vás pak bude končit ve 13 hodin.Tak zní popis zážitku, který vás vyjde od 2000 korun výše.

Vše podstatné jsme již zmínili. V Zoo Tábor nenaleznete ty nejmodernější pavilony, nebo unikátní zvířata, kterých žije posledních pár kusů, najdete tady však uvolněnou atmosféru, blízký kontakt se zvířaty a nový pohled na „zvířátkové“ výlety.


 foto: ZOO Tábor

Zobrazení: 455