Kraj pískovců a borovic…

Rubrika: Cestování Zveřejněno: středa 1. červenec 2020 Autor Jaroslav Urban Vytisknout E-mail

…to je kraj kolem Máchova jezera a ještě kousek dál. Směrem k České Lípě, Novému Boru nebo Kamenickému Šenovu. A také směrem k obci Sloup.

Kolem Máchova jezera a nedalekého hradu Bezděz bývá občas „přeturistováno“, takže zavítáme-li do tohoto kraje v turistické sezóně, neváhejme a rovnou pokračujme ještě o kousek dál, až skoro k Novému Boru. Přes rok se mačkáme v pražských ulicích a dopravních prostředcích, tak si alespoň o dovolené užijme trochu volného prostoru kolem sebe.

Ať vyrazíte kterýmkoliv směrem, vždycky narazíte na pískovcové skály, čedičové vrchy a vyvřeliny, borové lesy, potůčky a potoky. A hlavně: téměř na žádné turisty a návštěvníky.

Začněme však popořadě.

Jdete si celkem rovinatým údolím a najednou – kde se vzala, tu se vzala – před vámi skála. Ze země tady za dávných věků vyrostla skála do výšky asi dvanáctipatrového domu. Mohutná osamocená skála. Obrovský pískovcový blok. Nemá žádného souseda, žádného bratříčka poblíž, stojí si tady sám o sobě. Skalní hrad Sloup. Hrad, který přechází ve skálu a skála, která je hradem.

Možná jste někdy jako malé dítě rozkopli mraveniště a pak se divili, jak důmyslný systém chodeb a chodbiček si dokázali mravenci vybudovat. Představte si něco podobného ve skále.

Počátky tohoto „skalního mraveniště“ prý sahají někdy do 13. století. Tehdy prý stál hrad na samém vrcholu skály, kolem soustava rybníků, hrad se zdál být nedobytný. Tohle zdání narušila až třicetiletá válka, kdy se oddíl švédských vojáků zabydlel i tady. Nějakou dobu hrad marně obléhal, pak pragmaticky porušil džentlmenskou dohodu o klidu zbraní v noci – hrad dobyl, vyplenil a zničil, jak bývalo tehdy běžným zvykem. Z hradu se na vrcholu skály nedochovalo téměř nic, obdivovat můžeme jen ty části, které byly vytesané přímo do skály.

Po ukončení válek a drancování byly zbytky hradu nějakou dobu pusté a prázdné. Koncem sedmnáctého století si hrad – řečeno moderní terminologií – našel novou cílovou skupinu. Zabydleli se tady poustevníci. Dnešní podoba hradu je výsledkem jejich rozsáhlých úprav. Údajně tady prý v jeden čas přebývalo a pracovalo a modlilo se a postilo a dlabalo do skály až šest poustevníků, kteří však dělali všechno možné pro to, aby se nepotkali. Vybudovali tedy ve skále labyrint chodeb a prostor, který vyhovoval jejich potřebám. Skála byla prostě v průběhu historie postupně doplňována o další objekty. Množství skalních prostor, světského i sakrálního určení bylo vytesáno a dostavováno jak uvnitř skály, tak i na jejím povrchu. Tyto skalní objekty jsou vzájemně důmyslně propojeny.



Striktně řečeno, přes používaný výraz už současný hrad není pravým středověkým hradem. V jeho prostorách se nenachází žádný mobiliář, žádné sbírkové předměty. Téměř prázdné, ale velmi působivé. A romantické. Na každém kroku budete cítit výjimečný genius loci. Jen žít byste tady nechtěli. A občas si budete říkat, jak to, že se celá skála ještě nerozpadla, když ji navíc svými kořeny neustále narušují všude rostoucí stromy.

Co navštívit a čeho si všimnout v okolí? Snad ve všech vesnicích kolem je pískovec všudypřítomným stavebním prvkem – v pískovcových skalách jsou vyhloubené sklepy, chlévy i obytné prostory. Ve skalních obydlích se tady bydlelo – věřte nevěřte – ještě v sedmdesátých letech 20. století. V sosnových hájích a pískovcových kaňonech zhusta narazíte na skalní stěny, do kterých někdejší obyvatelé vyryli reliéfy s religiózními motivy. Ale také půjdete kolem balvanů s vyrytými jmény, srdíčky, iniciálami a „duchaplnými“ vzkazy příštím generacím.

Co by vám zcela určitě nemělo uniknout? Lesní divadlo! Neopakovatelná atmosféra kulturních představení v lese, pod širým nebem, mezi skalami. Rozhodně nevynechejte! Dress code rozhodně nepožadován, občerstvení i během představení v přilehlém kiosku.

A když se podíváte na mapu, zjistíte, že turistických lákadel je v okolí celá hromada. Barokní zámek Sloup, Modlivý důl, vrchol Klíč, Nový Bor se svými sklárnami a lesním hřbitovem, rozhledna Na Stráži, poustevnické jeskyně v okolí, čedičové „varhany“ u Kamenického Šenova, zámek Zákupy, možnosti koupání, cyklotrasy… Zkrátka a dobře: tohle místo určitě stojí aspoň za týden dovolené.

PS: Měl bych jeden námět pro pana kastelána. Aby si i méně prostorově nadaní jedinci dokázali představit, jak je skála provrtaná, mohl by být někde k vidění model hradu Sloup ve 3D. To by bylo něco! 

PSS: Kdyby vám některá místa připadala povědomá, nedivte se. Určitě jste viděli pohádku „S čerty nejsou žerty“ – natáčela se právě tady.

Zobrazení: 1230