Království železnic, velká zábava v malém světě

Rubrika: Cestování Zveřejněno: neděle 30. červen 2024 Autor Zdeněk Modálek Vytisknout E-mail

Lidé s foťáky okupující nádraží, depa a přejezdy. Dospělí jedinci trávící celé hodiny zavření jen se svými modely. Rodinné klany nadšeně pracující celý život „u dráhy“. Těch indicií je víc a moje přesvědčení po každém dalším setkaní se šotoušem narůstá – je to prostě spiknutí. Celospolečenské, sofistikované, s náznakem sektářství a potencionálně nebezpečné. Někdo tomu musí přijít na kloub. A budu to já. Rozhodl jsem se tedy rozjet pátrání, které přinese jednoznačné a nepopiratelné důkazy. A protože pod svícnem je největší tma,vyrazím rovnou do jedné z katedrál kultu okřídleného kola. Jmenuje se Království železnic a sídlí na pražském Smíchově. Pojďte semnou. Každá posila se hodí.

Průzkum v terénu

Abych byl co nejméně nápadný, beru sebou i svého pětiletého syna a manželku. Jestli se to zvrtne, budou krýt můj ústup. Zaparkovali jsme v podzemních garážích obchodního centra Nový Smíchov. Leží asi 2 minuty chůze od cíle naší výpravy a první tři hodiny parkování jsou zdarma. Jestli se pobyt protáhne, každá další hodina je za 50 korun. Pro pražské návštěvníky je nejlepší způsob dopravy cesta tramvají. Po vystoupení ve stanici Anděl už prakticky vidíte vchod, do kterého zrovna vstupujeme. Jsem nervózní, ale snažím se myslet na svůj strážnický výcvik a kyanidovou kapsli v kapse. 

Paní na recepci je milá. Za dva dospělé a dítě platíme 945 korun. Základní vstupné je 350 korun. O víkendech a svátcích si ještě připlatíte další padesátku. Děti do jednoho metru platí v doprovodu dospělé osoby symbolickou padesátikorunu. Samozřejmě jsou k dispozici i různé slevy jako sleva pro skupiny, školní exkurze, majitele PID kartiček a další. Všechny se pohybují okolo deseti procent. Není to málo, ale světová revoluce se z něčeho platit musí. Kromě vstupenek dostáváme ještě informační leták, ve kterém stojí: V Království železnic– centrum rodinné zábavy – uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, pojízdná auta, která dávají přednost na křižovatkách našich kolejišť, nad kterými se střídá „den a noc“. Prohlédněte si unikátní model (zatím) 6 krajů České republiky v podobě modelové železnice s kopiemi významných staveb a téměř 30 000 malých obyvatel. Ve funkčních simulátorech si s dětmi zkusíte pozici řidiče tramvaje, autobusu nebo strojvedoucího v populárním „motoráku“ ř. 810 s projekcí skutečných tratí. Zní to dobře, ale já se opít letákem nenechám. Průzkum začíná. 

Po průchodu turniketem se ocitáme v prvním patře Království železnic. Ve skříňce si odložíme bundy, elegantně se vyhneme regálům se suvenýry, po kterých syn okamžitě začal pokukovat, a už stojíme před prvními dvěma kolejištiJsou moc pěkně zpracovaná a mají zabudované interaktivní prvky. Synátor tlačítkem povolal do akce popeláře a o kousek dál vypustil vlak z nádraží. Za první vláčkovou expozicí na nás čekala tramvaj a autobus. Obojí v životní velikosti a s možností usednout do řidičovy kabiny. Poměrně zajímavá atrakce, ale díky shluku dětí, toužících si zakroutit volantem, asi nemáme šanci. Přímo naproti je kavárna s možností zakousnout něco dobrého. Mají vše – od párku v rohlíku, pizzy, gulášovky až po kávu a zákusek. Vše vypadá moc dobře, ale já se nechci nechat otupit pilulkou v sendviči. Na to jsem viděl až moc Bondovek a jsem na misi. Takže nic. Teda já nic. Manželka se synem se semnou o tom vůbec nehodlali bavit a dle jejich spokojených výrazů byl gastrozážitek velmi v pořádku.Otřeme mastné ruce a sestupujeme do hlavní místnosti zdejšího rodinného centra. Ještě na schodech se však zastavíme. Rozprostřelo se před námi více než 460 metrů čtverečních kolejiš, které je největší ve střední Evropě. Expozice zahrnuje dobře známé scenérie z  Karlovarského, Plzeňského, Ústeckého, Libereckého, Středočeského kraje a Hlavního města Prahy.Rozloha i zpracování jsou ohromující. Hrady, zámky, nádraží a detaily ze života 30 000 obyvatel, prezentované ve stovkách situací a scének z běžného života, jak jej vídáme kolem nás.Od každodenních činností, řemesel, situačních vtípků, přes populární české filmy a mnohé další, až ke scénkám o bezpečnosti v dopravě. Mezi tím vším se samozřejmě proplétají vláčky jak nákladní, tak osobní. Díky interaktivním tlačítkům po stranách můžete vypravit vlak, spustit fontánu, rozblikat Petřínskou rozhlednu nebo zahájit grilování na narozeninové oslavě. Syn byl doslova nadšený. Šli jsme asi 5x dokola. Sice na nás pak už lidé koukali trochu divně, ale bylo zajímavé, jak si člověk při každém průchodu všiml něčeho nového, co před tím přehlédl.Kromě kolejiště si v centru ještě můžete zajezdit na profi dráze s RC modely, zařádit si ve virtuální realitě, užít si velkou autodráhu, postavit si v dílně model v Merkur nebo si pohrát v dětské herničce.

Průzkumem jsme strávili skoro čtyři hodiny a žádný důkaz o spiknutí jsem neobjevil. Zatím nevím, jak budu ve svém případu pokračovat. Jediné, co vím, je, že jsme se dobře bavili a nutně si musím koupit fotoaparát na vlaky a nějaké menší kolejiště do obýváku. Konec hlášení.

Zobrazení: 93