Místa, kde voda hraje prim

Rubrika: Cestování Zveřejněno: středa 1. červen 2022 Autor Jiřina Ernestová Vytisknout E-mail

Pražský hrad – bývalé sídlo českých králů a největší hradní komplex na světě. Karlův most – nejstarší dochovaný most v metropoli. Malostranský ostrov Kampa – jedno z nejromantičtějších pražských míst. Vyšehrad, Petřín, Královská cesta, architektonické skvosty téměř na každém kroku. Nejen hlavní město, ale celá naše země je plná významných kulturních památek a řada z nich patří k světovému dědictví UNESCO. Protože mám pocit, že na ně Pražané i turisté zapomínají, pozvu vás tentokrát na dvě místa, která jsou skutečnými technickými unikáty. A protože k létu patří voda, bude tam hrát tento živel hlavní roli.

Podolská vodárna

S prudkým rozvojem průmyslu ve 2. polovině 19. století šly ruku v ruce i rostoucí nároky na spotřebu vody, které si vyžádaly výstavbu mnoha místních vodáren. V Podolí stála od roku 1882 Vinohradská vodárna, potrubím spojená s vodárenskou věží na Korunní ulici. Ta zásobovala Královské Vinohrady, později Žižkov, Nusle, Vršovice a Strašnice. O tři roky později vznikla v Podolí Pražská vodárna na parní pohon, která dokázala vytlačit vodu i do horních pater domů. Dodávala přirozeně filtrovanou vltavskou vodu i na Smíchov a Malou Stranu, později se připojil i Karlín. V letech 1908–1913 se stavěl jednotný pražský vodovod z oblasti Jizery u Káraného a po jeho zprovoznění stará vodárna v Podolí, stejně jako mnoho dalších, zanikla. Když kapacita vodního zdroje v Káraném přestala městu stačit, rozhodl magistrát o vybudování nové velkokapacitní filtrační vodárny na vltavskou vodu, která se stavěla v letech 1925–29 podle projektu Dr. Ing. Arch. Antonína Engela, profesora ČVUT. V tehdejší době šlo o gigantickou stavbu, maximální výkon nové vodárny byl 35–40 tisíc m3 za 24 hodin (pro srovnání: současný optimální výkon je 500 l za sekundu a lze ho zvýšit až na kapacitní výkon 2200 litrů za sekundu). Podrobný technický popis najdete na webových stránkách nebo internetu, předmětem této pozvánky není, ale jednu zajímavost si neodpustím. Víte, co představují sochy na jižním průčelí podolské vodárny? Vytvořilo je sedm sochařů z hořického pískovce a představují Vltavu s jejími přítoky. Vodárna byla několikrát rekonstruována a modernizována. Během poslední generální rekonstrukce zahájené v roce 1992 byl na volném prostranství starší budovy postaven objekt, který slouží expozici Muzea pražského vodárenství. Podolská vodárna je jako technicky významná historická stavba památkově chráněná.



Muzeum pražského vodárenství

Tohle muzeum bylo poprvé zpřístupněno veřejnosti v roce 1952 v suterénních místnostech budovy na Národní třídě 13 v Praze 1. Do objektu úpravny vody v Podolí se přestěhovalo v roce 1997. Výstavní prostory jsou od filtrační stanice odděleny skleněnou stěnou a tak se návštěvníkům naskytne neuvěřitelný výhled do tzv. „Engelovy katedrály“. Celá expozice chronologicky kopíruje historický vývoj pražského vodárenství od prvních soukromých vodovodů z 12. století, přes vltavské vodárny renesančního období a vodárenské snahy konce 19. století, až po současné zásobování Prahy vodou. Je zde vystaven originál čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830, vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. a řada dalších exponátů. Trojrozměrné předměty doplňuje řada kopií unikátního a dosud nevystavovaného archivního materiálu a mnoho historických fotografií. Cenná je unikátní samostatná sbírka vodoměrů. Součástí expozice je také soubor obrázků, které pro pražské vodárny jako dobovou reklamu namaloval Josef Lada.

Doporučuji výstup na 40 metrů vysokou vodárenskou věž, odkud se vám naskytne nevšední pohled na řeku i město.

Komentované prohlídky se konají ve čtvrtek odpoledne a každou druhou sobotu v měsíci, cena pro jednotlivce je 120 korun. Další možností návštěvy jsou Dny otevřených dveří, které se konají na jaře kolem 22. března – Světového dne vody.  

Upozornění: prohlídka není bezbariérová, výstup na ochoz budovy ve výšce 8 pater vyžaduje určitou tělesnou zdatnost. Předprodej vstupenek se uzavírá 4 dny před termínem, vstup pro děti od 6 let s vlastní vstupenkou. Variantou vstupenky je i dárkový poukaz, který si můžete osobně vyzvednout v zákaznickém centru Pražských vodovodů a kanalizací na adrese Dykova 3, Praha 10 (od našeho sídla v Korunní 98 coby kamenem dohodil).

Individuální návštěvu je možné objednat na telefonním čísle 272 172 345 nebo e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..


foto: Pražské vodovody a kanalizace, Muzeum pražského vodárenství

 

Zobrazení: 678