It's just a theatre but I love it

Rubrika: Kultura Zveřejněno: čtvrtek 1. září 2022 Autor Radka Rüsterová Vytisknout E-mail

Od září budou strážníci opět ochraňovat naši drobotinu na přechodech, školáci a studenti se definitivně rozloučí s prázdninami a vrátí se do lavic, hercům a příznivcům prken, která znamenají svět, začne nová divadelní sezóna. Vloni jsem vás seznamovala s tím, co připravila Městská divadla pražská. Letos si dovolím nabídnout vám pár titulů jiných pražských městských scén, ačkoliv jsem ještě neměla šanci je vidět, ale domnívám se, že budou stát za to. Veřejné generálky bývají těsně před premiérou, takže „střílím od boku“ a doufám, že z velké většiny neminu cíl.

Švandovo divadlo (ŠD) má premiéry pěkně naplánované skoro na každý měsíc. Srpnové světlo, novou českou hru Martina Františáka, uměleckého šéfa ŠD, uvede 24. září ve světové premiéře. Mělo by se jednat o poetický příběh lásky neobvyklého milostného čtyřúhelníku s prvky thrilleru. Měsíc na to nás zvou (a já se pozvat nechám) na Kabaret Winton (22. října). Jde již o druhou spolupráci spisovatelky Kateřiny Tučkové s touto scénou. Nepůjde o dramatizaci její knihy, ale o původní divadelní text, který by měl v průběhu zkoušení rozvíjet celý inscenační tým i herci samotní. Silné komorní drama bude kombinováno s prvky kabaretu. Na leden připravují adaptaci známého a nadčasového Orwelova románu 1984, jedné z nejzásadnějších knih světové literatury. No, a pokud jste viděli film Chlast, v němž exceloval Mads Mikkelsen, a nadchl vás, pak se budete jako já těšit na duben 2023, kdy by měla být adaptace tohoto filmu uvedena právě tady, na Smíchově. Režírovat bude Thomas Zielinski, a to je pro mne záruka kvality.

„Člověk by se měl rodit s půl promile alkoholu v krvi. Vše by hned bylo jiné, lepší a radostnější.“  (Finn Skårderud, norský psychiatr, použito ve filmu „Chlast“)

Divadlo v Dlouhé zahájí novou sezónu již 30. srpna Kouzelnou flétnou. Není to sice premiéra, ale příliš repríz tohoto kusu zatím odehráno nebylo. Touto zpěvohrou se s tamním souborem rozloučilo režijní duo SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Obdivovat lze kostýmy Simony Rybákové, ale hlavně pěvecké výkony místních činoherců. První premiérou sezóny bude až 5. listopadu Nehybný jako kouř – autorská inscenace Kateřiny Součkové a Jana Friče.

Ke komplexnímu zážitku měrou zásadní přispívá i živý hudební doprovod ve zdařilém aranžmá Matěje Kroupy a múzicky mimořádně obdařený soubor divadla, tentokrát v čele s Královnou noci v absolutně neodolatelném podání Jana Sklenáře. (Helena Grégrová, redakce i-divadlo.cz, v recenzi na Kouzelnou flétnu)

Nejslavnější divadelní detektivku všech dob, kterou je Past na myši Agathy Christie, uvede v premiéře Divadlo na Vinohradech 15. října. Tato hra byla přeložena do 25 jazyků a v Londýně se hraje denně od roku 1952. V listopadu bude následovat konverzační komedie z pera B. Shawa Člověk nikdy neví v novém překladu Šimona Dominika, který se zároveň ujal režie. Připravme se na jiskřivý, brilantní, inteligentní, ironický, prostě britský humor, jehož pomocí Shaw paroduje milostná vzplanutí a dotýká se témat rovnoprávnosti, feminismu a generačních rozdílů.Národní divadlo pro svou 140. divadelní sezonu připravuje 19 premiér. Soubor Činohry má nové umělecké vedení, kterým je již zmíněné duo SKUTR.  V jejich dramatizaci se představí Nebezpečné známosti, ale musíme si počkat až na začátek května. Za zmínku rozhodně stojí nastudování Čapkova Hordubala (1. prosince). Na jevišti se objeví teprve potřetí. Podtitul inscenace zní: Kdyby nevěra byla dostatečným motivem k vraždě – kolik mužů a žen by bylo ještě naživu? Zajímavá otázka. Stejně jako tato: Kdo ztvární hlavní roli? Obsazení všech ostatních postav je již známo!

První premiérou souboru Baletu ND bude příběh dramatika Tennesseeho Williamse Tramvaj do stanice Touha (15.  prosince) v choreografii jednoho z nejslavnějších světových tvůrců Johna Neumeiera. Následně se můžeme těšit na obnovené uvedení energického baletu Popelka. Soubor Opery ND připravil na září revuální operetu Ples v hotelu Savoy Paula Abrahama. Jejího nastudování se zhostí slovensko-český režisér Martin Čičvák. Dalším kusem na repertoáru bude od října Weinbergerova opera Švanda dudák. Laterna magika připravila na listopad inscenaci v žánru pohybového divadla s prvky tance a nového cirkusu s využitím filmových technologií Krajina těla. Režie se ujal umělecký šéf Laterny Radim Vizváry.

Divadlo Na zábradlí zahájí již 65. sezonu a pro své návštěvníky tak chystá nejen nové inscenace, ale i bohatý doprovodný program. První premiérou sezony bude nová inscenace Jana Mikuláška na motivy krátkých povídek finské autorky Rosy Liksom Medvěd s motorovou pilou a jiné podivuhodné příběhy. Členové uměleckého souboru se divákům představí také jako hudebníci a pod vedením herce Vojtěcha Vondráčka doprovodí hereckou akci autorskými písněmi. V druhé premiéře sezony O Pavlovi (28. dubna 2023), se bude tvůrčí tým opět zabývat osobností filmového režiséra a scénáristy, jednoho z výrazných představitelů československé nové filmové vlny, Pavla Juráčka. Scénář vychází ze stejnojmenného bestselleru, jehož autorkou je Juráčkova třetí manželka Daňa Horáková a věnuje se Pavlovu soukromému životu a pobytu v exilu.

Divadlo pod Palmovkou nabídne v listopadu premiéru hry litevského dramatika Mariuse Ivaškevičiuse Spáči v režii přední rumunské režisérky Catincy Drăgănescu. Má vyprávět příběh tří velmi rozdílných sester, které se probírají z desetileté hibernace v nepříliš vzdálené budoucnosti. 14. října zde začne další ročník festivalu Palm Off Fest 2022, na kterém se představí jak domácí soubor, tak skvělé soubory z Německa, Ukrajiny, Slovenska, Slovinska či Finska. Divadlo bude i v této sezóně pokračovat v pořádání výstav a již tradičně nabídne divákům zajímavé koncerty.

„Vítězství je skvělá věc, ale přátelství je ještě lepší.“ Emil Zátopek

Pozvánka na závěr není sice na premiéru, ale stojí za to. Divadlo Minor slaví 100. výročí narození Emila a Dany Zátopkových a srdečně zve o víkendu 23. – 25. září na oblíbenou inscenaci Zá-to-pek! Tu všem srdečně doporučuji, jak dětem, přibližně od 8. let, tak dospělým. Kromě představení se můžete s celou rodinou zúčastnit i tematické outdoorové hry Po stopách Emila.

Nezbývá než zvolat: „Sezóno 2022/ 2023, vítej!“

Zobrazení: 52