Místo policejní historii zaslíbené

Rubrika: Kultura Zveřejněno: neděle 1. březen 2020 Autor Jaroslav Urban Vytisknout E-mail

Někdy se my, muži, ocitneme v situaci, kdy partnerka nebo manželka odjede na víkend a nechá nám potomky na starost. A my stojíme před úkolem vymyslet program, který je zaujme a u kterého se nebudou nudit. Myslím, že návštěva Muzea policie, na kterou vás chci pozvat, by mohla být trefou do černého. Ale přece jen je třeba přiznat, že tenhle program zaujme spíše pány kluky než dívky.

Do muzea se dostanete celkem snadno: leží jen deset minut pěšky od stanice metra I. P. Pavlova, v  ulici Ke Karlovu 1. Pojede-li autem, můžete zaparkovat přímo před muzeem. To sídlí v  krásných barokních prostorách bývalého kláštera augustiniánů. Kolem se rozkládá park s  kostelem Panny Marie a sv. Karla Velikého.

Už park kolem muzea skýtá mnohá překvapení. Než dojdete k pokladně, můžete si prohlédnout policejní helikoptéru, policejní auta v různém provedení, prezidentské auto, bezzákluzový kanón, tančíky a vůbec různou zajímavou techniku.

V samotných interiérech se na venkovní exponáty plynule navazuje. Návštěvník může obdivovat techniku dopravní policie - najdeme tu policejní motocykly, radary, zabezpečovací techniku a také počítačovou hru, která simuluje dopravní situace a vyzkouší vaše ratolesti interaktivní formou ze znalosti dopravních předpisů.Co uvidíte dál? V oddělení četnictva a policie z let 1850 – 1938 uvidíte četnické stejnokroje, výzbroj a výstroj různých složek. Uniformy, bajonety, pušky, pistole, revolvery, přílby, odznaky, vyznamenání, pouzdra. Ale také narazíte na informace, které pro vás budou třeba úplně nové: věděli jste například, že četnictvo mělo své letecké hlídky? Do minulosti vás přenese i kompletně vybavená četnická stanice. Stačí se trochu zasnít... a máte před sebou četníky z Luhačovic nebo pana Arazima a jeho kolegy z brněnské četnické pátračky.

Další prostory muzea se věnují letům okupace 1939 – 1945, a dále postupně až do současnosti. Nejen uniformy a zbraně, ale i různá technika, využívaná třeba Státní bezpečností. A určitě zaujme část muzea, mapující současnou policii: pořádková služba, jízdní policie, pyrotechnici, Útvar rychlého nasazení, dopravní služba. Každý si vybere.

Stačí se trochu zasnít... a máte před sebou četníky z Luhačovic nebo pana Arazima...

V některých vitrínách najdete nejrůznější a nejpodivnější střelné zbraně. Zbraně vždycky dávaly majitelům pocit nadřazenosti a moci nad ostatními a proto si je různí kutilové vyráběli na koleně v dílně, tu s větší, tu menší zručností. Rozhodně tyto výtvory stojí za pozornost, stejně jako třeba dobová padělatelská dílna, štočky na výrobu falešných bankovek (pozor, neslouží jako inspirace!) nebo detektor lži.

Jedna zajímavá část muzea se věnuje samotné kriminalistice. Vzpomenete si na nějaký případ z kriminální historie, který vás zaujal? Tady k němu určitě najdete nějaké informace a artefakty. Zmíním například jen zrezivělý sud, do kterého orličtí vrazi zatavovali své do louhu naložené oběti. Tady jsou zdokumentovány životní příběhy vrahů odsouzených na doživotí, či k trestu smrti. K vidění jsou jejich dopisy z vězení, detailní popisy jejich vražd. Ale sem svoje ratolesti raději neberte.

Kromě stálých expozic tady najdete i různé krátkodobé výstavy. Momentálně tak můžete navštívit „Sto let bezpečnostních sborů aneb Od četnictva k policii“ (více o této výstavě v Pražském strážníku v říjnu 2018)  a výstavu na téma policejní pyrotechnici „Jdeme tam, odkud ostatní utíkají.“Muzeum policie má ještě jednu zajímavou výhodu. Vstup sem je totiž pro zaměstnance Městské policie Praha zdarma. U vchodu jen předložíte služební průkaz a račte vstoupit i se dvěma dětmi do osmnácti let.

Ředitel muzea, Mgr. Radek Galaš mi k tomu řekl: “Je to z naší strany ocenění pražských strážníků a zároveň alespoň malé poděkování. Uvědomujeme si, že i oni se významným způsobem zasazují o zlepšení bezpečnostní situace v Praze. Skutečnost, že Česká republika i s hlavním městem je považovaná za šestý nejbezpečnější stát světa, je také jejich zásluhou. Navíc městská policie má dlouhou tradici, když tady v Praze fungovala od poloviny devatenáctého století. Myslím, že pražská městská policie by v našich prostorách mohla mít také svoji expozici, určitě by návštěvníkům měla co ukázat a čím se pochlubit.”

 

Muzeum ročně navštíví kolem sedmdesáti tisíc návštěvníků. Tato dvoustrana budiž pozvánkou, abyste byli mezi nimi. Přijít sem můžete kromě pondělí každý den od deseti do sedmnácti hodin.

Zobrazení: 57