Technika v diktaturách – hlavní letošní výstava Národního technického muzea
Původní nepoužitá bomba Jana Kubiše z atentátu na Reinharda Heydricha, „Goebelsova tlama“, vysílačky paravýsadku Silver A, speciální dětský kočárek používaný komunistickou Státní bezpečností (StB) a mnoho dalších zajímavých artefaktů z období 1939 – 1989 můžete vidět na výstavě Technika v diktaturách v Národním technickém muzeu na Letné. Výstava vznikla ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem, Muzeem Policie ČR a Ústavem pro studium totalitních režimů jako expozice k 30. výročí sametové revoluce a potrvá do 28. června 2020. Ačkoli je instalovaná v jediné místnosti, nabízí 140 exponátů často spojených se silným lidským příběhem.
Hned za dveřmi do výstavní místnosti se ocitnete v pomyslném hraničním pásmu, kde vám ostré světlo reflektoru míří přímo do obličeje. Nepříjemnou atmosféru zesiluje štěkot psů, dusot těžkých bot a natahování zbraně. Když se rozkoukáte, začnete vnímat ostnaté dráty. Cesta se dále rozdvojuje. Vydáte-li se vlevo, vstoupíte do nesvobody. Tady je asi nejzajímavějším tématem technika používaná StB při sledování lidí – kamuflované špionážní kamery, odposlechová zařízení nebo maketa sledovacího kočárku vytvořená podle originální dobové dokumentace, ale vybavená moderní webkamerou. Můžete si tak vyzkoušet práci agenta nebo pocity sledovaného, videosignál tento záznam streamuje na monitor před výstavní sál. Prostor je věnovaný i období protektorátu – například rozhlasový přijímač „Goebelsova tlama“, který zachytil jen oficiální nacistické vysílání z nejbližšího vysílače nebo originální bomba Jana Kubiše.
V pravé – svobodné – části výstavního sálu si můžete prohlédnout předměty lidí, kteří za svobodu bojovali. Vedle techniky 2. odboje najdete exponáty spojené se samizdatem a nezávislou kulturou za normalizace – třeba původní průklep Charty 77 či nástroje skupiny The Plastic People of the Universe.
Samotným tématem jsou útěky přes hranice a věci, které pomáhaly lidem dostat se za železnou oponu. Ve vystaveném podomácku vyrobeném skafandru se kaplan Josef Škop pokusil v roce 1957 přejít hranici chůzí po dně Labe. Vzduch měla zajistit dlouhá hadice s plovákem na hladině. Nepřežil. Výstava ale připomíná i příběh Karla Brabce, který ve skafandru opakovaně překonal Dunaj. Při pátém pokusu ho zadržela StB a byl odsouzen na 17 let.
Stěžejním obdobím výstavy jsou 70. a 80. léta. Prohlídka vám zabere maximálně hodinu a půl a určitě stojí za to. Pamětníkům připomene, v čem jsme žili a mladší generaci totalitní dobu názorně přiblíží.
Zobrazení: 1073