MP může být zkratkou pro městskou policii, ale i pro létající cirkus

Rubrika: Kultura Zveřejněno: čtvrtek 1. říjen 2020 Autor Radka Rüsterová Vytisknout E-mail

Smích  – posiluje imunitu, srdce a plíce, okysličuje krev, snižuje stres a má spoustu dalších pozitivních „vedlejších“ účinků. V roce 1999 byl vyhlášen Světový den úsměvu a je jím 5. říjen.

Právě 5. října 1969 – pravda o 30 let dříve, ale co na tom?  – byl na stanici BBC uveden první díl televizního seriálu „Monty Pythonův létající cirkus“. Seriál, který ke smíchu statisíců diváků přispěl vrchovatou měrou.

 Čtyři řady o celkem 45 dílech skečů britské parodistické a satirické skupiny Monty Python bavily diváky do roku 1974, ale jejich humor má dopad hned na několik generací. V době uvedení však vzbudil kromě nadšení i velké rozpaky, ba až pobouření. Seriál se sice stal fenoménem, kultem, ale určitě není pro každého. Dalo by se tvrdit, že v něm najdeme podobný styl humoru, jaký měl náš národní hrdina Jára Cimrman.

Skeč – z anglického sketch – se vyznačuje stručností, lehkostí a výstižností. Wikipedie jako názorný příklad skeče uvádí právě zmíněný seriál.

„Milovali jsme skeče, které byly bláznivé a někdy i ty oplzlé. Úplně nejlepší ale byly ty, které nic neznamenaly,“uvedl John Cleese (známý též z filmů o Harry Potterovi, Ryba jménem Wanda či jako Q v Dnes neumírej). 

Z nejznámějších můžeme uvést Ministerstvo švihlé chůze (pravidelně se umisťuje na předních pozicích britských anket o nejlepší komickou scénku všech dob), Mrtvý papoušek, Jak se bránit proti útočníkovi s čerstvým ovocem, Obchod se sýrem a další. Pokud je neznáte, pak na internetu je určitě najdete.

Dnes by montypythonovské skeče ve veřejnoprávním médiu sotva vznikly, protože by okamžitě byly nařčeny z nekorektnosti (což se ostatně dělo i tenkrát).

Pro srovnání, v Británii tehdy vysílali např. seriál Randall a Hopkirk, Čáryfuk či Doktor v domě.

John Cleese, Graham Chapman, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin a Terry Gilliam byli sobě rovnými členy seskupení. Pět Britů a jeden Američan. V první půlce šedesátých let získali všichni prestižní vzdělání na univerzitách v Cambridge, Oxfordu a Los Angeles. Kariéru lékařů, právníků, soudců či historiků vyměnili za psaní scénářů a vystupování před i za kamerou. Sedmým Pythonem bývá nazývána britská herečka Carol Cleveland, která se právě díky Monty Python's Flying Circus proslavila. V roce 1972 byla časopisem Splendor označena za třetího nejkrásnějšího baviče světa.

Tahle partička si dělala legraci nečekaným až absurdním způsobem, z poměrně vážných věcí, ze sebe samých, z dobových mravů i televizních pořadů. Skeče byly často bez závěrečné pointy. Při sledování některých vás až mrazí. Charakteristické pro ně byly surrealistické animace Terryho Gilliama, které byly součástí každého dílu. Třeba taková roztančená Botticelliho Venuše, tu byste měli vidět! Nejznámější je ovšem noha v mnoha různých provedeních, která se stala ochrannou známkou MP. Jde o nohu Amora – detail z obrazu „Venuše, Amor, pošetilost a čas“ od Agnola Bronzina.Skupina natočila i několik filmů (odvysílány byly i u nás). Nejznámější je asi „Monty Python a Svatý Grál“ a „Monty Pythonův Život Briana“. Píseň Erica Idleho – Always Look On the Bright Side of Life, která v Životu Briana zazněla, se svého času stala v Británii nejoblíbenější melodií hranou na pohřbech a velmi často se zpívala také na fotbalových zápasech.

Zlidovělé hlášky

A teď něco úplně jiného!

Za libru nezkazím pointu tohoto skeče!

Mé vznášedlo je plné úhořů.

Nesmíte před ním říct slovo „matrace“, jinak si dá přes hlavu papírový pytlík.

V roce 2001 byla spolku Monty Python udělena Evropská filmová cena za celoživotní dílo.

MP a ČR

Česká televize poprvé uvedla pořad pod názvem „Létající cirkus“ v roce 1995 s titulky divadelního režiséra a překladatele Petra Palouše. Ten na adresu seriálu řekl: „Je to skutečně geniální klasika. V první sérii mám rád skoro všechno. Člověk se u seriálu tak smál, že u toho někdy zapomněl překládat.“ Jeho brilantní překlad ocenila Obec překladatelů v roce 1999 tvůrčí odměnou v rámci Cen Josefa Jungmanna.

K Čechám měli někteří z členů MP dost blízko. Tak třeba Terry Gilliam k nám přijel v roce 1996 poprvé a to na Letní filmovou školu v Uherském Hradišti, kde představil svůj film „12 opic“. Okamžitě uchvátil tamní publikum. Českou republiku navštívil ještě mnohokrát. Stal se i kmotrem oblíbeného filmového obchodu Terryho ponožky v pasáži Světozor. V roce 2009 se na festivalu v Písku stal prvním držitelem Ceny Miroslava Ondříčka za přínos kinematografii.

John Gleese na MFF v Karlových Varech představil animovaný snímek Shrek 2 (2004), dále u nás natáčel reklamní spoty pro České olympioniky (OH Londýn 2012). Čechy navštěvoval rád i Terry Jones. I on byl na MFF v Karlových Varech, kde osobně uvedl film Žabákova dobrodružství (1998). Podle něj je Praha nerozlučně spojena s pivem. „Jakmile usednu v některé z restaurací u sklenice velkopopovického, vím, že jsem zase tady.“ V Praze se účastnil i premiéry filmu „Kletba bratří Grimmů“, který režíroval a který se z velké části u nás natáčel (2005).

V roce 1997 proběhla v Lucerně unikátní akce s názvem Monty Python's Night  – ještě pár let poté se po Praze i jinde pohybovali lidé v černém tričku, na němž byla natištěna zmiňovaná ikonická noha.

Na motivy filmu „Monty Python a Svatý Grál“ (údajně byl velmi oblíbeným filmem Elvise Presleyho), který samozřejmě vypráví příběh krále Artuše, i když tak trochu (no, spíš hodně) netradičně, vznikl muzikál SPAMALOT, který je momentálně na repertoáru dvou stálých českých divadelních scén. Městská divadla pražská, jako první divadlo v Česku, převedla slavné skeče MP do jevištní podoby. Představení bylo na programu divadla 7 let.

Na počest MP se slaví 7. ledna Mezinárodní den švihlé chůze a to Pochodem švihlé chůze. Ten byl poprvé organizován v Brně v roce 2012.  Účastnilo se ho tehdy 8 nadšenců a 3 čivavy. Následně byla skupina z Brna kontaktována dcerou T. Gilliama Holly, která přišla s nápadem zorganizovat pochod po celém světě.  Prostřednictvím sociálních médií se tak skutečně stalo a pochod se uskutečnil např. na Islandu, v Austrálii, Brazílii – na pláži Copacabana, Německu, USA a dalších zemích. Rok co rok účastníků přibývá.

 „V nejhorším případě mohlo dojít i k tomu, že lidstvo bude chodit už jen normálně.  A to Ministerstvo švihlé chůze nemůže dopustit!“

Již nyní je znám termín dalšího pochodu v Brně – 9. leden 2021! Začněme tedy trénovat.

Na závěr: věděli jste, že usměvaví lidé jsou pro okolí až o osmdesát procent atraktivnější? Michael Palin považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě  – to je od člena MP téměř oficiální pocta!                                                           Přátelé, nezapomínejme se smát, sobě, na sebe, nebo jen tak se usmívat. Všechno okolo nás bude veselejší a my sami spokojenější.

Foto zdroj: Taras Young, Own work, commons.wikimedia.org / Eduardo Unda-Sanzana, commons.wikimedia.org / Eduardo Unda-Sanzana, Flickr, commons.wikimedia.org

Zobrazení: 397