32 medvědů bez Cibulky

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: úterý 1. srpen 2023 Autor Vojtěch Gabriel Vytisknout E-mail

Dámy a pánové, dovolte nám, abychom vám představili ne medvědy hnědé z populárního československého filmu, ale nový technický přírůstek z řad Městské policie hl. m. Prahy. Jedná se o zbrusu nové vozy mladoboleslavské automobilky Škoda – Kodiaq.  Představovat toto auto českým čtenářům asi nemá moc velký smysl. Kodiaq se stal v průběhu mnoha let etalonem vozů typu SUV v tuzemských podmínkách, kde mu konkurují i jiné automobilky, ale co naplat, Škoda má pořád dominantní postavení a tohoto modelu se to týká rovněž. Neznám přesná čísla prodeje, ale rozhodně nebudou malá. Stačí se kolem sebe podívat a určitě za krátkou chvilku jednoho medvěda uvidíte. Na co bych si ale vsadil s naprostou jistotou, je tvrzení, že dominovat budou méďové, co rádi naftu a co běhají po všech čtyřech.

Podívejme se však trochu více na technickou specifikaci. Na prvním místě bude asi každého zajímat cena – ta činila za komplet vozidlo 1 066 127 Kč bez DPH. Pod pojmem komplet si představte vůz jako celek, povinnou výbavu, polepy v barvách MP Praha, radiostanice, záznamové kamerové zařízení a výstražná světla modré barvy. Nakupující tak přebíral vozy jako celek, hotové, které mohou jít rovnou do výkonu služby. A jak ze samotného nadpisu plyne, je jich v medvědí skupině celkem třicet dva.

Motoricky se jedná o 2,0 TSI o výkonu 140 kW a se 7-stupňovým automatem, 4x4 s maximálním krouticím momentem 320 Nm. Model splňuje emisní normu EURO 6 AP a samozřejmě jezdí na benzín. Méďa není žádný drobek a tak pohotovostní hmotnost i s řidičem je něco málo přes 1700 kg. Udávaná spotřeba je variabilní a dosti záleží na samotném provozu. Když pojedete opatrně, klidně budete jezdit za sedm litrů, ale pod těžkou nohou nebude problém dvanáct a více.Výbava odpovídá stupni Style. Ten již dnes automobilka nenabízí a nahradila jej výbavou Style Exclusive. Abych řekl pravdu, tak moc velký rozdíl mezi těmito výbavami nevidím. Vzhledem k tomu, že se za pár měsíců objeví face lift Kodiaqu, lze předpokládat, že se snaží výrobce nalákat zákazníky na skladové zásoby a poslední kusy současné generace. Co osobně velmi kvituji, je desetipalcový virtuální kokpit – grafika i rozlišení jsou povedené. Ano, konkurence u některých značek má obraz ostřejší a odezva je rychlejší. To bychom však zacházeli do nepodstatných detailů. Na to ostatně méďa nejezdí…

Výkon je dostatečný. Motor 2.0 TSI sice není tou nejvýkonnější verzí, tu představuje 2.0 TDI o výkonu 147 kW, ale rozhodně o galaxii dál než základní benzinová patnáctistovka. Dříve byl v nabídce i naftový motor 2.0 TDI o klasickém výkonu 110 kW. Toho však výrobce stáhl a udělal dobře. Ne, že by byl špatnou alternativou, ale Kodiaq je dost těžký a byla to verze spíše pro klidnou jízdu, bez jakýkoliv ambicí.

❞ Samozřejmostí je dvouzónová klimatizace, elektronicky nastavitelná sedadla, multifunkční ovládací panel...

Na popud skupiny autoprovozu byla vozidla vybavena textilními potahy sedaček, které lze snadno sundat, vyprat, nahradit, opravit… Samozřejmostí je dvouzónová klimatizace, elektronicky nastavitelná sedadla, multifunkční ovládací panel, panoramatický pohled, parkovací kamera a další vybavení, které je v této kategorii běžné. Prostor posádky je od zavazadlového oddělen mříží. Všechny řídicí jednotky od kamer, rádio stanice a výstražných světel modré barvy jsou umístěny na desce za zadními sedadly a umožňují snadný přístup pro aktualizaci a nezbytnou údržbu.

Medvědi budou nasazeni převážně do okrajových částí Prahy, kde terén vyžaduje vyšší světlou výšku, než například v samotném centru metropole. Přejeme našim strážníkům mnoho kilometrů bez nehody a bez sebemenší závady. Vozidla jsou vysoce bezpečná a právě bezpečí našich strážníků hrálo velmi důležitou roli při samotném výběru. 

Zobrazení: 392