Ferda Mravenec a pražský strážník – práce všeho druhu
Zkusil jste někdo hledat v posledních týdnech na internetu něco o pražské městské policii? Telefony a maily ze strany novinářů se týkaly převážně jen toho, kolik jsme našli a „oflastrovali“ lidí, kteří si nevzali roušku, kde jsme na ně číhali a kde na ně číhat budeme. Média byla lačná statistik, kolik jsme za nenošení roušek rozdali pokut nebo proč jsme většinu případů řešili jen domluvou... Roušky, roušky, roušky... Kachny, kachny, kachny... (Pánové od Cimrmanů laskavě prominou.) Na vedlejší kolej byly dávno odsunuty všechny záchrany života a co trochu zaráží – nebyl extra velký zájem ani o zvířátka (byť si o tomhle tématu, přiznejme, každý myslíme to své). Podivný rok 2020.
Proto jsme chtěli v této divné době náhodnému čtenáři ukázat, že záběr naší činnosti je mnohem širší než hlídání roušek a řešení dopravy. Pokusili jsme se alespoň trochu dát dohromady události pouhých čtyř listopadových dnů od pátku do pondělí.
Každý den linka 156 přijímá kolem sedmi set telefonátů, za hodinu třicet volání, každé dvě minuty nový hovor. Udělat stručný „výcuc“ znamená probrat se takřka třemi tisícovkami záznamů.
Strážník, nastupující noční službu v pátek či v sobotu, tak trochu tuší, že ho čeká i rušení nočního klidu. Jak jsou takové jevy oznamovány? Uveďme několik příkladů z páteční noci. 00:44: „Dva cikáni tady na ulici řvou jak protržený a rozkopávají na ulici nějaký krabice.“ 01:41: „Naproti na stavbě nestíhají termíny, tak betonujou i teď ve dvě ráno.“ 01:48: „Z přízemí protějšího baráku někdo vyřvává různý politický kraviny. Ve dvě ráno nám bude radit, koho máme volit.“ 01:58: „Ten idiot z vedlejšího baráku schválně túruje auto před naším barákem.“ 02:04: „Vedle u sousedů je buď párty, nebo hromadná soulož. Ale spíš je to ta swingers párty, nebylo by to u nich poprvé.“
A taková horečka sobotní noci? Opět jen pár příkladů. 22:15: „Vedle na zahradě si dělají táborák a hulákaj tam ty svoje trampský písničky. Prej jim v tomhle mrazu Nijagára hárá srdce.“ 22:24: „Ti blbci dneska v noci zase betonujou, asi na ně ty směšný pokuty neplatěj. Nechcete je rovnou zastřelit?“ 22:56: „Ve vnitrobloku nám tady pořvává nějakej opilec. Jo, znám ho a mohu-li radit, použijte gumoléčbu. Není to od něj poprvé.“ 00:28: „Opilí sousedé si na balkoně zapálili smradlavou šíšu. Kdyby jen smrděli, dobře, ale oni u toho ještě hulákají na celý vnitroblok.“ Strážníci, jednejte!
Občas si strážník říká už na základě obdrženého příkazu, že následující chvíle můžou být poněkud dobrodružné: opilý Ukrajinec se na ubytovně ohání nožem; tři muži s páčidly nahlíží a svítí si do zaparkovaných aut; agresivní muž v tramvaji napadá cestující; dva naspeedovaní mladíci se rvou, až z nich krev stříká, zastávka MHD už je celá od krve; několik bezdomovců se navzájem řeže klacky; sousedka před chvílí volala o pomoc, prý upadla v předsíni, ale teď už se deset minut neozývá; někdo se osamělé seniorce dobývá do bytu a štrachá se jí v zámku (22:58); na parkovišti si dva muži heverem zvedli vozidlo a odnášejí kola (01:29); agresivní bezdomovec na chodbě panelového domu se nechce vzdát teplého místa u výtahové šachty (01:39); řidič noční tramvaje byl nucen použít nouzové tlačítko; na lůžkovém v nemocnici má pacient absťák a ohrožuje sebe i personál (05:51); hotelový host se prochází po chodbě s pistolí v ruce... Strážníci, konejte!
Málokdo z řad veřejnosti tuší, že strážníci jako zaměstnanci města mají za povinnost kontrolovat stav objektu ve vlastnictví města, u kterého se spustí alarm na pultu centrální ochrany. Každou noc a v mimopracovní dobu tak strážníci prověřují přes deset takových případů. A je jedno, zda se jedná o úřad, základní školu, mateřskou školku nebo knihovnu: 15:46 Husova knihovna, 18:50 mateřská škola Černý Most, 20:43 mateřská školka Hrnčíře, 22:32 škola Vladislava Vančury, 01:06 základní škola Tyršova,1:42 úřad Koloděje, 02:49 mateřská školka Vokovická, 03:29 Kulturní centrum Radotín, 04:17 Pedagogická fakulta UK, 05:00 Trojský zámek, 05:43 úřad Čakovice, 06:29 knihovna Opatov, 06:43 mateřská škola Praha 13.... Strážníci, prověřte!
Apropos, když už jsem v úvodu zmínil zvířátka, pak v průběhu zmíněných šestadevadesáti hodin se všelijaká zvířátka stala tématem všech možných volání hned v padesáti případech...
Ve zmíněném období se ze strážníků stávali lovci divoké zvěře, kdy jejich úlovkem byli hadi, labutě, divoké kachny. Ze dvora do přírody vyháněli stádo muflonů, z přírody do dvora naháněli stádo koz, z louky na sídlišti natlačovali zpět do lesa divočáky. Divokou faunu zastupuje i uhynulý potkan: „Chodí kolem děti, mohly by z toho mít ošklivé trauma.“ S touto civilizací to holt špatně dopadne, když bude mít doživotní trauma z pohledu na uhynulého potkana. Sem tam se najde či ztratí nějaká tříbarevná májová micka a nějaký mourek. Ale největší zvířecí skupinou jsou pejsci. Takovou pozornost, které se těší pražští pejsci, by jim mohla závidět i mediální esa typu Šarik, komisař Rex nebo Fifinka. Pes je v pozici hledaného, ztraceného, agresivního, uvázaného v lese, smutně se tvářícího za plotem... Občas se pes objeví, způsobí škodu a zase zmizí – jako například když potrhá nedospělého srnečka nebo agresivní boxer bez příčiny napadne chodce a způsobí mu krvavá zranění. Ale jindy se bezprizorný pes zachytí do plotu a není schopen se vyprostit. O několik hodin později jiný pes lítostivě štěká na celý dům, když jsou obyvatelé bytu na noční směně a pes tak ruší noční klid. V jinou dobu brání velký slovenský čuvač ve vstupu do výrobního areálu každému, kdo se jen přiblíží.
❞ Chodí se mnou už půl hodiny. Jsem zmrzlej a chci domů, jenže ona se ode mě nechce hnout...
V prvním případě putuje srneček do Záchranné stanice pro volně žijící zvířata v Jinonicích, v případě druhém postižený odmítne přivolání záchranky a odkráčí na chirurgickou ambulanci. V dalším případě se pes dostane do našeho útulku v Troji. Jindy pomohla sousedka s telefonním číslem na sousedy a nakonec slavila úspěch rozhlasová relace v městské části. Přiznejme, občas to je „strážník na místě, ale pes už někde jinde.“ I když se také stalo, že oznamovatel nejspíš už na dálku vypadal jako dobrá duše a vznikla tak láska na první pohled. Láska na první psí pohled. Láska neopětovaná: „Na procházce se ke mně přidala fena černého labradora a nechce se nechat odehnat. Chodí se mnou už půl hodiny. Jsem zmrzlej a chci domů, jenže ona se ode mě nechce hnout.“ Strážníci, pomozte!
Jako operátor na lince 156 nikdy nevíte, co se ze sluchátka ozve. Pojďme si projít mix oznámení oněch čtyř dnů, bez ladu a skladu: Na vozovce je kus plechu. Uprostřed jízdního pruhu se válí matrace. Neumím nasadit rezervu u auta. Mám vybitou baterii u auta. Krátce po poledni řeže soused „flexou“ kameny na zahradě a oznamovatele to ruší v popoledním spánku. Našla se peněženka s doklady a penězi, v křoví se našel nový skútr bez registračních značek, našel se kufřík s novými gola klíči. V parku se našel vysypaný pytel s drahými mobilními telefony. Tamhle je černá skládka. V centru města kráčí po pěší zóně velmi spoře oděná žena a (prý) vzbuzuje veřejné pohoršení (bohužel bez fotodokumentace). Vozidla nedaleké stavby nám tady jezdí bez osvětlení. V nedalekém lese pálí bezdomovci kabely. Opilý žebrák obtěžuje u metra. Ukrajinci z nedaleké ubytovny mají u rybníka nahozeno nejméně deset prutů. Spadl mi notebook do Vltavy, pomůžete? Pes skočil do Vltavy, unáší ho proud, pomůžete mi? (V obou případech zněla odpověď „ano“.) Každý den hlášeno několik krádeží v různých obchodech (lidé kradou všude). Tady revizor číslo 00000, můžete mi pomoci s černým pasažérem? Jsme před svou chatou, jsou vyvrácené dveře, můžete přijet? Muž hrubě urážel poštovního doručovatele a fyzicky ho napadl, když mu doručovatel předal dopis od exekutora. Přítel mě nechce pustit ze svého bytu. Ztratil se mi manžel, trpí Alzheimrem, může být kdekoliv (našel se). U obchodního centra se ztratil čtyřletý Pavlík (dobře to dopadlo). Otec mi od včerejška nebere telefon, můžete na mou zodpovědnost vyrazit dveře? - Tak je rychle vyražte! Partner mě napadl, když jsem upadla, tak do mě ještě kopal. V garáži se našel přiotrávený muž s dopisem na rozloučenou v ruce (přežil). Můžete...? Strážníci, vyřešte!
❞ Věřte nevěřte, většina z nás má větší radost a vnitřní uspokojení z toho, když bližnímu svému pomůže, než aby ho pokutovala či jinak sankcionovala...
Jako strážníci občas děláme i nepopulární práci. Ale jsme povinni ji dělat, koneckonců jsme za ni placeni (a často kontrolováni). Věřte nevěřte, většina z nás má větší radost a vnitřní uspokojení z toho, když bližnímu svému pomůže, než aby ho pokutovala či jinak sankcionovala.
Každý den vyrážejí naše hlídky zhruba ke dvaceti třiceti případům, kdy hrozí ohrožení zdraví nebo života. Někdo někde leží na chodníku nebo uprostřed vozovky a neví se proč. Jednou to může být člověk pod vlivem alkoholu, podruhé to může být z důvodu náhlé zdravotní indispozice. Je to důležité? Někdy oznamovatel přidává domněnku, že se nejspíš jedná o bezdomovce, jindy řekne, že dotyčný je slušně oblečen a že to určitě není bezdomovec. Jako kdyby záleželo, jaký lidský život se případně zachrání... Všichni jsme lidé, každý z nás je člověk. Naše hlídky jedou ke každému stejnou rychlostí. A v případě potřeby použijí nepřímou srdeční masáž, defibrilátor nebo ambuvak, ať jste pán, či kmán.
S tím souvisí i další typ volání na linku 156. Jsou holt mezi námi lidé, kteří ze zdravotních nebo věkových důvodů tráví svůj život na lůžku, neschopní většího pohybu. Lidé, pohybující se jen s pomocí chodítka, lidé na invalidním vozíku. Stane se, že neopatrným či bezděčným pohybem spadnou na zem a nejsou sami schopni se dostat zpět. Dotyčný je bezvládný, může mít mnohá zdravotní omezení. Partneři nedisponují dostatečnou silou, děti někde daleko. A tak si zavolají strážníky. Každých čtyřiadvacet hodin pomáháme asi v deseti takových případech. Někdy se zpět na lůžko zdvihá stařenka jako věchýtek, jindy více než stokilový muž. Ale když je hotovo, pak setsakra potěší při odchodu slyšet: „Strážníci, děkujeme!“
PS: Nejen Ferda mravenec, ale i strážník zvládne práci všeho druhu. Strážník si vždycky poradí! :)
Zobrazení: 2671