Kostičkovaný lev
V dnešní době asi málokoho překvapí fakt, že se vše zjednodušuje a dává pod jednu hlavičku. Digitalizace došla tak daleko, že bez některých technických zařízení a dovedností již není možné podstatě plnohodnotně existovat. Asi se najde jen málo jedinců, kteří nemají zřízený účet u banky či zcela nepoužívají mobilní telefon či internet. Před několika desítkami let však byl mobilní telefon i připojení k webu poměrně výjimečné a například telefony uměly jen to, k čemu byly roku 1876 Grahamem Bellem sestrojeny. Možná k tomu navíc uměli posílat Short message service, a to zcela na onu dobu postačovalo. Dnes by takový telefon nemohl ani na rýsovací tablet techniků, protože by jej pro absolutní neschopnost splnit očekávání zákazníků nikdo nechtěl. Tabulky čokolády s dotykovým displejem a vestavěnou baterií jsou součástí identity mnoha z nás a někteří bez nich ani nemohou existovat. Ovšem všeho s mírou – na toaletu bych si jej osobně nebral… a co si budeme nalhávat – současná mladší generace nevyjde bez telefonu, aby náhodou nepřišla o jednu nutnou informaci ze sociálních sítí, která by mohla náhodou zcela změnit jejich pohled na svět a jejich společenské postavení…
Trend digitalizace samozřejmě musel dorazit i do státní správy, i když trochu později než ve sféře soukromé, ale to je zcela běžné i v rozvinutějších ekonomikách a společnostech, než je ta naše. Výhody vzdálených přístupů k jednotlivým registrům vidíme u práce našich strážníků. Díky tabletům a chytrým telefonům mohou odkudkoliv vstoupit například do registru odcizených vozidel, vyhledat identitu pohřešované osoby, zjistit, zda vozidlo stojí na modré zóně oprávněně a mnohé další. Díky bankovním mobilním platebním terminálům mohou přestupci platit pokuty platebními kartami, a nemusí tak složitě hledat hotovost či nejbližší bankomat.
Od začátku roku 2024 platí nová legislativa, která umožňuje nemít u sebe při řízení vozidla řidičský průkaz. Stačí jakýkoliv doklad totožnosti a policisté a strážníci si vás dokáží ztotožnit a ověřit. Státní správa však postoupila ještě dále v podobě zavedení tvz. eDokladů. Technicky a moderně smýšlející lidé si již dávno pokládali otázku, proč je nutné mít u sebe celou řadu plastových kartiček dokazujících jejich totožnost, když vše dnes běží online a na síti je o každém v podstatě téměř vše k dohledání. Pokud by měl někdo (obecně se mu říká trochu profláknutým pojmem Big Brother) přístup ke všem databázím, pak by o vás věděl v podstatě vše – kde a co nakupujete, kudy jezdíte, kolik máte peněz na účtu, jaká je vaše rodinná situace, jaký je váš zdravotní stav, s čím se léčíte… a další informace, které za sebou zanechávají digitální stopu. Stačí mít přístup k vašemu telefonu a jste v podstatě nazí!
Pokrok nezastavíme, takže na svět přišly již jednou zmiňované eDoklady. Ty začaly platit od 20. ledna 2024 a v prvním kroku v nich najdeme elektronickou podobu občanského průkazu. Aplikaci eDoklady si můžete zdarma stáhnout na Google Play či na App Store. V okamžiku, kdy píši tento článek tak hodnocení této aplikace dosahuje jen na 1,6 z celkových 5. To není příliš lichotivé, ale dalo se takové číslo očekávat, neboť hned v prvních dnech byla ze strany lidí velká poptávka po stažení aplikace, systém začal kolabovat a mnoho registrací se nezdařilo. Proto hned 22. ledna bylo hodnocení takto špatné. Dá se však predikovat, že se bude zlepšovat. Osobně zastávám názor, že pokud se zavede nějaká aplikace či program, není úplně dobré pospíchat s instalací , ale lépe je počkat delší dobu, například měsíc a mít jistotu, že porodní bolesti budou vyřešeny a funkcionalita bude již prověřena řadou nedočkavců přede mnou.
Jako určitou nevýhodu vidím požadavek aplikace na nutnost mít Android od verze 10 či iOS od verze 15. Samozřejmě pro mnoho z nás to problém není, ale opět je v tuto chvíli trochu omezena populace se starším typem telefonů či s telefony pro seniory. K aktualizaci, registraci a k prokazování ověřovateli na přepážce musíte být online. Nevím, jestli je i toto šťastné řešení celého problému. Ne každý má neomezený přístup k datům a pak může nastat problém.
Kde a od kdy?
Nastává otázka co s plastovou verzí občanských průkazů a kde bude nová podoba občanky akceptována. Plastové kartičky budou platit i nadále a nikdo je rozhodně rušit nebude a nehodlá. A kde si budeme moci novinku vyzkoušet a ověřit s ní hned v tuto chvíli svou identitu? Portál edoklady.gov.cz uvádí následující možnosti: Od 20. ledna 2024 ústřední správní úřady, tzn. všechna ministerstva a další orgány: Český statistický úřad, Český úřad zeměměřický a katastrální, Český báňský úřad, Úřad průmyslového vlastnictví, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Správa státních hmotných rezerv, Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Národní bezpečnostní úřad, Energetický regulační úřad, Úřad vlády České republiky, Český telekomunikační úřad, Úřad pro ochranu osobních údajů, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Národní sportovní agentura, Digitální a informační agentura. Schválně jsem vypsal všechny tyto instituce, aby byl vidět dosah elektronické verze občanského průkazu. Jistě mi můžete oponovat, že na tyto úřady běžný smrtelník moc nezavítá. Jedná se jen o začátek.
V druhém kole, které začne platit od 1. července tohoto roku, pak bude akceptovat eDoklady například: policie, soudy, finanční úřady, úřady práce, Česká správa sociálního zabezpečení, živnostenské úřady, katastrální úřady, matriční úřady, kraje či obce s rozšířenou působností. Tato vlna bude pro občany podstatně důležitější a využitelnější v praxi. Pokud toto opět například vztáhneme na řízení vozidla, pak už vám bude stačit jen mobilní telefon s touto aplikací a máte v podstatě vystaráno.
A od 1. ledna roku následujícího, tedy roku 2025, pak budou následovat ostatní orgány veřejné moci i soukromé osoby, kterým právní předpis stanovuje ověřit něčí totožnost nebo jiný osobní údaj. Tím rozumíme kupříkladu okrskové volební komise, školy, vysoké školy, zdravotní pojišťovny, banky, notáři, exekutoři, obce I. a II. stupně či pošta. A pro nás je rovněž důležité, že takové doklady bude plně akceptovat i obecní a městská policie.
Apka v praxi
Pokud se rozhodnete pro stažení aplikace, pak vás bude čekat několik kroků ke zprovoznění a správnému přihlášení. Za systémem stojí Digitální a informační agentura, což je ústřední správní úřad pro elektronickou identifikaci, který vznikl vloni. Nejprve se musíte přihlásit přes Identitu občana – zde máte na výběr mnoho alternativ, jak na to. Asi nejvíce z nás využije Bankovní identity některé z bank, které tuto možnost nabízejí. Rovněž se můžete připojit přes Mobilní klíč eGovermentu, eObčankou či přes MojeID.
Za systémem stojí Digitální a informační agentura, což je ústřední správní úřad pro elektronickou identifikaci...
V dalším kroku udělíte souhlas s předáním údajů do aplikace, popřípadě trvalý souhlas, nastavíte biometrické ověření (například otisk prstu či identifikaci přes obličej) a záložní PIN. Po tomto kroku již máte splněno a vše je nastaveno.
Prozatím zde bude jen občanský průkaz, takže toho zase tak moc neuvidíte. Na titulní straně je jen obrázek současné plastové kartičky a viditelné je jen její číslo. Pro samotnou komunikaci s úřady a ověřování identity pak bude sloužit unikátní vygenerovaný QR kód. Ten má uprostřed logo aplikace, tedy rastrovaného českého lva. Zbytek tvoří nastavení aplikace, zabezpečení, biometrie či historie prokazování. Docela důležité je i zrušení registrace zařízení.
K tomuto důležitá informace – pokud byste náhodou ztratili mobilní telefon, či vám byl odcizen, stačí na Portálu občana odpojit aplikaci eDoklady a zrušíte tím registraci v tomto zařízení. Tím se eliminuje možnost zneužití!
Současnou nevýhodu představuje jen přítomnost samotné elektronické občanky a žádného jiného průkazu. Dá se však předpokládat, že do budoucna zde jistě přibydou další. Kupříkladu řidičský průkaz, zbrojní a teoreticky možná i kartička zdravotní pojišťovny. Stejně tak zde nemůžete mít například doklady svých dětí. To nelze. A platnost aplikace je jen na území ČR. Od ledna 2025 sice bude možné použít eDoklady i na zastupitelských úřadech v zahraničí, ale v cizině plastovou kartičku prostě elektronická podoba nenahradí. Zde předpokládám, že aplikace postupně splyne s evropskou verzí, a to s tzv. Evropskou digitální peněženkou. Proto řada odborníků eDoklady považuje za mezikrok pro zavedení evropské alternativy.
Pozor na možnou záměnu eDokladů a eObčanky. Zatímco eDoklady jsou mobilní aplikací, která slouží k prokazování se při fyzické kontrole.
Pozor ještě na možnou záměnu eDokladů a eObčanky. Zatímco eDoklady jsou mobilní aplikací, která slouží k prokazování se při fyzické kontrole, eObčanka je součástí občanského průkazu a slouží k přihlašování k online službám. Možná pro někoho trochu matoucí; eObčanka využívá přímo samotnou plastovou kartičku a čip v ní. K jejímu využití pak musíte mít speciální čtečku rovnou zabudovanou v počítači, či si ji koupit za pár set korun. Usnadní vám to pak komunikaci s úřady a nebudete muset chodit fyzicky na přepážky. Ale o tom tento článek skutečně není.
Bezpečnost především
Je jasné, že elektronická forma dokladu je více zabezpečena než její fyzická předloha. Přesto by se měl uživatel držet základních zásad bezpečnosti. Mít svůj telefon pod dohledem, nikdy a nikomu nesdělovat přístupové údaje, odhlašovat se z aplikace, nechat zapnutou historii prokazování, ověřit si předem každého, komu budu svou identitu sdělovat, nestahovat do telefonu neověřené aplikace z neověřených zdrojů, připojovat se pokud možno přes mobilní data než přes veřejné sítě wi-fi. Dále si nastavit pin telefonu vícemístný a rovněž nastavit biometrické ověření přístupu.
Aplikace je pro běžné občany k dispozici několik dní a jistě bude zapotřebí určitého času, než bude možné prohlásit, že systém běží zcela bez problémů a další složky státního aparátu se k němu budou bez rizika připojovat. Digitalizace je jistě cestou budoucnosti, kterou je ovšem třeba činit zcela otevřeně, uživatelsky přívětivě a pouštět na svět jen takové verze, které jsou plně otestované tak, aby samotná digitalizace neztrácela důvěru lidí v její přínos a užitečnost. Chápu, že některé generace se jí rády vyhnou a abych byl upřímný, tak jim plně rozumím.
Poznámka redakce: Termíny přijetí a uvedení aplikace eDoklady vychází z oficiálních stránek edoklad.gov.cz a je možné, že budou technicky posunuty na jiné období!
Zobrazení: 617