Zákeřní medvídci

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: středa 28. únor 2024 Autor Vojtěch Gabriel Vytisknout E-mail

Další případy otrav HHC na Karlovarsku. Tak zněl jeden z titulků na informačním serveru Novinky.cz dne 5. února 2024. Asi se najde jen málo lidí, kteří by tuto informaci přeslechli a kterým by byla lhostejná. Nejedná se o předávkování pervitinem či heroinem u drogově závislých dospělých, ale jedná se o mladé lidi a někdy také o děti mladší patnácti let (několik případů školáků). Abych ocitoval uvedený zdroj přesně, tak zde je citace části článku: Informaci Novinkám potvrdil mluvčí karlovarské záchranky Radek Hes.„Šlo opravdu o neobvyklý víkend. Tolik výjezdů jsme dosud kvůli HHC neevidovali. Je na čase o situaci více mluvit,“ zdůraznil. Zdravotníci řešili hned sedm případů napříč Karlovarským krajem. Sanitky směřovaly na Boží Dar, do Sokolova, Karlových Varů, Žlutic i Ostrova. Podle zjištění Novinek šlo většinou o partu nebo kamarády, kteří vyzkoušeli HHC ve formě bonbonů, sušenek nebo náplně do elektronické cigarety. Někteří se však předávkovali. „Jednalo se o pacienty ve věku od osmnácti do jednadvaceti let. Dvě osoby jsme ponechali v péči rodiny. Ostatní jsme převezli vždy do nejbližší nemocnice,“ nastínil Hes. Doplnil, že mladí lidé zvraceli, měli poruchy vědomí a byli zmatení. Mluvčí karlovarské nemocnice Markéta Singerová upřesnila, že přijali tři pacienty. „Všichni skončili na jednotkách intenzivní péče,“ přiblížila. Hospitalizovaní později lékařům sdělili, že si každý vzal pouze dva bonbony s obsahem látky HHC.

A co vlastně to HHC je?

Jedná se o zkratku trochu komplikovanějšího slova hexahydrokanabinolu. Ten se syntetizuje z CBD (kanabidiolu) získaného z rostlin konopí obsahujících nižší procento THC (jednoduše řečeno droga z konopí). Je zajímavé, že i když se jedná o derivát látky z konopí, které se používá ve světě tisíce let, byl HHC poprvé identifikován v Evropě velmi nedávno. A to přesně v roce 2022 a do systému sledování psychoaktivních látek EU byl zařazen v říjnu téhož roku. O jeho účincích se toho opravdu moc neví!

Některé laboratorní studie, které již stihly provést testy a analýzu HHC, uvádějí, že má podobné účinky jako již jednou uvedené THC – tedy hlavní psychoaktivní látka v konopí. A toho také využívají obchody, které zboží s HHC prodávají – srovnávají účinky a snaží se navodit dojem, že tyto látky jsou v podstatě to samé.

Uživateli HHC jsou jak zběhlí konzumenti konopí, tak nováčci, kteří chtějí vyzkoušet něco cool, ovšem v rámci legálního prodeje. Je tak trochu nasnadě, že do této kategorie patří převážně mladí a nezkušení.

A co se dá vlastně  koupit? HHC se prodává v řadě značkových i neznačkových produktů. Patří mezi ně například květy a pryskyřice s nízkým obsahem konopí, na které byl HHC nastříkán nebo přimíchán, dále vape pera, e-liquidy, e-liquidové kazety pro použití v e-cigaretách, slazené nápoje či velmi populární žvýkací bonbony.

Nepřekonatelné HHC produkty pro vaši absolutní relaxaci, úlevu od bolesti a také proti nevolnosti či zvracení. HHC neboli hexahydrokanabinol je kanabinoid, který se přirozeně vyskytuje v semenech a pylu konopí a je vhodný pro všechny, kteří hledají skvělého pomocníka pro navození dobré nálady nebo příjemného oddychu.  

HHC získáváme zcela na přírodní bázi pomocí extrakce konopí. To z něj dělá naprosto přirozený a legální produkt. Mnoho z našich zákazníků ho využívá pro své euforické, uvolňující a stimulační účinky, které někteří připodobňují k THC. Avšak, jak je u kanabinoidů zvykem, u každé osoby můžeme pozorovat mírně odlišný účinek. HHC je vhodné pro ty, jež hledají úlevu od akutní bolesti nebo pro ty, kteří si jen chtějí užít účinků legálního konopí pro relax. (citace z internetového obchodu prodávajícího produkty s HHC)

Nepřekonatelné produkty z HHC mají ovšem svá rizika!

Protože veškeré účinky nejsou do této doby známy, je na pováženou, že se mohou takové produkty vůbec prodávat. Asi nikdo by nepřijel na čerpací stanici a nezačal tankovat nový druh paliva, o kterém by nevěděl, jak vlastně funguje a jaké bude mít do budoucna účinky. Reklama by pak mohla vypadat asi takto: Možná odjedete a možná také ne, je to na vás… a výrobce by se pak zřekl jednoduchou větičkou pod čarou veškeré odpovědnosti za účinky a obsah produktu.

Jako doložená rizika a nebezpečí se uvádějí tyto příznaky:

  • Snadné předávkování a vyvolání negativních fyzických a psychických stavů.
  • Špatná kontrola obsahu účinné látky v samotném výrobku (ta se může lišit v desítkách procent!).
  • Zvýšené riziko dopravní nehody po užití.
  • Vznik psychické závislosti.
  • Negativní vliv na pracovní výkony.
  • Zvýšené riziko vzniku duševních onemocnění.
  • Poškození plic při užívání tzv. vapováním.
  • Závratě, nevolnost, zvracení.
  • Výrazný útlum, snížení srdeční a dechové činnosti.
  • Vyšší riziko následného zranění a následná léčba.

Pokud by bylo takové upozornění výrazně napsané na produktech s HHC, jako je tomu například u krabiček cigaret, možná by počet uživatelů významně klesl!

Obětmi předávkování jsou bohužel i kluci a děvčata mladší 18 či dokonce 15 let. Potvrzují to zkušenosti lékařů a záchranářů ze západu Čech.

Na první pohled vypadají jako běžní gumoví medvídci a lákají ke snězení. Tato „cukrovinka“ ale obsahuje hexahydrokanabinol, zkráceně HHC. Látku, pocházející z konopí, která se sice smí v ČR legálně prodávat, ale lékaři upozorňují, že může způsobit vážné zdravotní problémy. Obětmi předávkování jsou bohužel i kluci a děvčata mladší 18 či dokonce 15 let. Potvrzují to zkušenosti lékařů a záchranářů ze západu Čech. Jeden z nich nazval způsob, kdy se tato nebezpečná látka nabízí v podobě dětských bonbonů, vyloženě zákeřným a morálně pokleslým. (deník.cz, článek ze dne 2. 2. 2024, Zdravotníci varují před HHC. Děti jsou v nebezpečí kvůli medvídkům)

Vynikající čokoládové Brownie s 20 mg extraktu HHC. Dokonalé spojení sladkého dezertu a HHC. Zbaví stresu, perfektně zrelaxuje. Dle dostupných informací by mělo být HHC také pomocníkem při žaludečních potížích a nevolnostech, včetně nutkání ke zvracení. HHC by také mělo zvládnout pomoc při úlevě od bolestí svalů, kostí. A aby toho nebylo málo, jsou HHC brownie BEZ LEPKU. (citace z internetového obchodu prodávajícího produkty s HHC)

Užijte si sváteční období s naší exkluzivní limitovanou edicí HHC…! Každé balení obsahuje 180 mg HHC, poskytujícího hladké a příjemné působení. Tyto jedinečné želé bonbóny nabízejí dokonalou směs sladkých a osvěžujících chutí jablka a jahody, přinášejí neopakovatelný chuťový zážitek. Každý kousek je pečlivě vyrobený s důrazem na kvalitu a chuť, čímž zaručuje nezapomenutelný požitek. (citace z internetového obchodu prodávajícího produkty s HHC)

Reakce a intenzita účinků organismu na HHC se u každého liší. Mezi obecné účinky můžeme ale zahrnout pocit euforie, pocit uklidnění a nával pohody, snížení mentálního vypětí a uvolnění celého těla jak po fyzické, tak psychické stránce. Dle dostupných informací by mělo být HHC také pomocníkem při žaludečních potížích a nevolnostech, včetně nutkání ke zvracení. HHC by také mělo zvládnout pomoc při úlevě od bolestí svalů, kostí. (citace z internetového obchodu prodávajícího produkty s HHC)



Na stránkách jednoho z prodejců stojí u produktu označeného HHC Hash 50% AK-47: Hašiš z konopí, také známý jako hashish, má bohatou historii zahrnující několik staletí. Jedná se o koncentrovanou formu pryskyřice z konopí, která byla využívána pro různé účely v různých kulturách a historických obdobích… Hašiš získal popularitu díky obchodním trasám, které šířily jeho užívání do různých částí světa. Byl ceněn pro svou silnou účinnost a specifické účinky, které vyvolával po jeho konzumaci. Zároveň na konci popisu produktu najdeme tento popis: Produkt v souladu se zákonem §5 č. 167/1998. Určeno k účelům průmyslovým, technickým a zahradnickým. Není určeno k přímé konzumaci nebo kouření. Zákaz prodeje mladším 18 let. Uchovávejte mimo dosah dětí. Myslím, že obrázek si udělá asi každý sám.

Již v polovině loňského roku mělo být rozhodnuto nařízením vlády o přidání kratomu a HHC na seznam zakázaných látek. Bohužel se tak nestalo. Ministerstvo zdravotnictví navrhovalo zákaz především kvůli jejich dostupnosti dětem a mladistvým. Dle některých expertů jsou tyto látky „méně rizikové“ a doporučují stanovit pro jejich prodej jasná a přísnější pravidla. V rámci legislativy je již v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR novela zákona, kterým se mění zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách. Ta již má v sobě zakotvenu přísnější podobu zacházení s novým typem drog typu kratom a HHC. Můžeme si uvést přesnou citaci zákona, který jde ke schválení (podoba se však může vlivem legislativního procesu samozřejmě upravit, pozn. redakce).

Již v polovině loňského roku mělo být rozhodnuto nařízením vlády o přidání kratomu a HHC na seznam zakázaných látek. Bohužel se tak nestalo.

Potřeba přijetí zákonné úpravy umožňující efektivní a rychlou regulaci psychoaktivních látek, jejichž škodlivost (zejména míra a vzorce užívání, závislostní potenciál, toxicita nebo jiné vlastnosti podmiňující případné negativní zdravotní nebo sociální dopady jejich užívání) je neznámá nebo nízká, je zřejmá již od roku 2010, kdy se v České republice objevila maloobchodní nabídka tzv. nových psychoaktivních látek… Záměrem předkládaného návrhu je umožnit orgánům veřejné správy regulovat trh s novými psychoaktivními látkami jako je kratom, tzv. nízkopotentní konopí (tj. konopí s obsahem THC do 1 %) nebo případně další látky (např. kanabinoid HHC) a vykonávat v této oblasti efektivní kontrolu s cílem minimalizovat veřejnozdravotní rizika, aniž by muselo dojít k zařazení těchto látek na seznam omamných a psychotropních látek a souvisejícím dopadům v rovině trestněprávní. V českém kontextu by měl tento krok za následek vystavení tisíců uživatelů riziku trestního stíhání, silnou stimulaci nelegálního trhu, vyhledávání nebezpečnějších, ale na nelegálním trhu dostupnějších alternativ, znepřístupnění těchto látek pro vědecké účely a další negativní dopady.

Předkládaný návrh proto zavádí novou kategorii psychoaktivních látek, tzv. psychomodulační látky, jako zvláštní kategorii psychoaktivních látek, nakládání s nimi a jejich uvádění na trh bude podléhat přísným podmínkám stanoveným zákonem. Pro tento režim se již vyslovila odborná skupina pro Systém včasného varování před novými psychoaktivními látkami pod Národním monitorovacím střediskem pro drogy a závislosti při Úřadu vlády ČR, která provedla hodnocení rizik kratomu a doporučila právě jeho přísnou regulaci, nikoliv úplný zákaz.

Podle novely zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách § 16a se zakazuje prodej psychomodulačních látek:

(1) Zakazuje se prodávat psychomodulační látky a zboží související s psychomodulačními látkami mimo prodejnu specializovanou na prodej psychomodulačních látek.

(2) Bez ohledu na ustanovení odstavce 1 se zakazuje prodávat psychomodulační látky:

a) v potravinářském podniku,

b) ve zdravotnickém zařízení a v prostorech souvisejících s jeho provozem,

c) ve škole a školském zařízení,

d) v zařízení sociálně-právní ochrany dětí, v provozovně, kde je provozována živnost, jejímž předmětem je péče o děti do 3 let, v prostoru, kde je poskytována služba péče o dítě v dětské skupině, nebo v zařízení, kde je uskutečňována mimoškolní výchova a vzdělávání, nezařazeném do rejstříku škol a školských zařízení,

e) na akci určené pro osoby mladší 18 let,

f) v tranzitním prostoru letiště.

(3) Zakazuje se vstup do prodejny specializované na prodej psychomodulačních látek a zboží souvisejícího s psychomodulačními látkami osobám mladším 18 let.

(4) Zakazuje se prodávat nebo podávat psychomodulační látky osobě mladší 18 let.

(5) Zakazuje se prodávat psychomodulační látky prostřednictvím prodejního automatu.

A například internet řeší § 16c - Prodej psychomodulačních látek prostřednictvím prostředku komunikace na dálku: (1) Psychomodulační látky lze prodávat prostřednictvím prostředku komunikace na dálku, pokud je vyloučen jejich prodej osobám mladším 18 let; za tím účelem musí být prodejce těchto výrobků prostřednictvím prostředku komunikace na dálku vybaven systémem ověřování věku. Prodejce je povinen zajistit, že v okamžiku prodeje nebo předání zboží dojde k ověření, že kupující spotřebitel není mladší 18 let.

Pokud tedy budou online prodejci zboží nabízet produkty s HHC, pak budou muset ověřit věk kupujícího například přes bankovní identitu. Jinak nebudou moci tyto produkty dále nabízet. Ostatně tuto povinnost mají všichni internetoví prodejci alkoholu či tabáku. Zda takovou povinnost opravdu dodržují, je věc druhá. V současnosti si většina obchodů s HHC vystačí jen s odkliknutím tlačítka OK na dotaz, zda je vám více než 18 let. Pokud je však obecně známo, tak problémy s prodejem těchto výrobků na bázi HHC mají především prodejní automaty!

Na misce vah

HHC je v posledních týdnech velmi přepírané a také jednotlivé názory na něj. Názorových táborů je pochopitelně mnohem více a stejně tak je i mnohem více odpovědí na prozaickou otázku: „Kam s ním?“ Podíváme-li se na celý problém optikou rodičů nezletilých dětí, tak zde bude asi panovat shoda na úplném zákazu prodeje výrobků obsahující tuto látku. To bez diskuze. Pokud se ovšem na problém trochu povznese a řekneme si jeden neoddiskutovatelný fakt – že látku HHC po jejím zákazu s nejvyšší pravděpodobností nahradí jiná, jen s jiným označením, pak už se nám odpověď na zákaz asi nebude zdát tak stoprocentní. Samotní adiktologové se shodují na tom, že za HHC již v tuto chvíli existují desítky náhrad a otázka, jestli se k nám dostanou, je zcela irelevantní, protože smysluplná otázka by měla znít, jak rychle a odkud se k nám dostanou.

Samotní adiktologové se shodují na tom, že za HHC již v tuto chvíli existují desítky náhrad a otázka, jestli se k nám dostanou, je zcela irelevantní...

HHC vzniklo na bází konopí, tedy toho, co najdeme v přírodě. Další deriváty oné látky budou zcela jistě chemickými a uměle vyráběnými, jejichž účinky budou ještě více v mlze. A kde bude řešení? To musí najít odborníci společně s politickou reprezentací toho státu.  

Stop?

Osobně nejsem zastáncem postupu, který jen zpřísňuje podmínky prodeje. Produkty s HHC i kratom bych zařadil na seznam zakázaných a nepovolených látek alespoň do doby, než bude jednoznačně objasněn jejich účinek. S ověřováním léků je to přece stejné – výrobce nemůže do oběhu pustit lék, který neprošel klinickým testováním a dlouhou řadou schvalovacích procesů. V současné době bez mrknutí oka nabízejí výrobci lidem produkty, jejichž účinky jsou více než diskutabilní. Pokud by se našla forma využití, která by měla pozitivní účinky a byla pod kontrolou státu a jeho orgánů, pak není sebemenší důvod HHC bránit v prosazení se na trhu. Do té doby by však měly mít všechny výrobky s HHC jasnou sopku a měly by být postaveny mimo platný právní rámec. A to platí i o dalších navazujících derivátech. Zde bych otočil o 180 stupňů základní pravidlo: Co není zakázané, je povolené. Tedy vše je zakázané, co není schválené. Zvláště, jedná-li se o výrobky určené ke konzumaci. Ostatně to se snaží prodejci obejít obehranou větou, že se nejedná o výrobky ke konzumaci, ale buď o sběratelské předměty či o výrobky pro vědecké účely!

Je škoda, že legislativa nereaguje na nově příchozí psychoaktivní látky mnohem rychleji. Ale to není problém jen u nás či v Evropě. Stačí se podívat na problémy USA...

Je škoda, že legislativa nereaguje na nově příchozí psychoaktivní látky mnohem rychleji. Ale to není problém jen u nás či v Evropě. Stačí se podívat na problémy USA a nové drogy fentanylu. Dá se napsat, že výrobci jsou opět několik kroků před samotnou kontrolou. Do budoucna však bude nutné tento proces zrychlit a pokusit se tak zabránit tomu, aby nevznikaly další články s obsahem typu nebezpečných gumových medvídků!

„Doktor vždycky přišel a ptal se, jak se mi vede. Říkal jsem, že skvěle, a on na to, že to jsou kecy. Čtvrtý den se mě zeptal, kdy s tím hodlám opravdu seknout. Tak jsem vstal, vytahal všechny ty poschovávaný drogy a společně jsme je šli spláchnout do záchodu – málem jsme ho ucpali.“ (Johnny Cash)

Poznámka redakce: Legislativa a zákaz prodeje HHC je v tuto chvíli velmi rychlá a je možné, že v době vydání budou některá fakta jiná, především zařazení HHC a kratomu na seznam zakázaných látek. To ostatně navrhuje Ministerstvo zdravotnictví ČR a v polovině února 2024 předkládá ke schválení.

Zobrazení: 693