Moderní klasika aneb nové Octavie ve službách MP Praha

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: sobota 1. říjen 2022 Autor Vojtěch Gabriel Vytisknout E-mail

Obnova vozového parku je samozřejmou prioritou vedení snad každé firmy. Ne jinak je tomu u Městské policie hl. m. Prahy, kde vozidla dostávají každodenní hlídkovou činností, jak se lidově říká, pořádně zabrat. Nájezdy se pohybují ve sto i více kilometrech za dvě směny, a tak je zapotřebí vybírat takové modely a značky, které splní všechny požadavky zadavatele a úspěšně projdou výběrovým řízením. Nejnovější obnovu v tuto chvíli zajistilo patnáct nových vozidel Škoda Octavia Combi. Pojďme se trochu blíže podívat na bližší specifikaci těchto vozů.

Facelift Octavie přišel již před řadou let, a tak jsme si na něj mohli zvyknout. Z mého osobního pohledu byla „dvouoká“ varianta designově povedenější, ale toto je opravdu ryze subjektivní záležitost, a tak ji dál rozvádět nebudu. Na podobný design přechází převážná část produkce domácí automobilky a má k tomu jistě své důvody. Se stejným typem se v řadách MP Praha můžeme setkat již od samotného vzniku Octavie. V našich barvách byly všechny modelové řady a mezi poslední patřila minulá, tedy trojková varianta, ovšem v populární verzi Scout.

Současná verze má s předešlou mnoho podobného. Jedná se opět o stejnou motorizaci s pohonem všech kol a automatickou převodovkou. Ovšem i zde najdeme celou řadu rozdílů. Nová vozidla nejsou ve verzi Scout, takže jim chybí typické oplastování nárazníků, blatníků a rovněž nemají stříbrné provedení zpětných zrcátek. I světlá výška je o něco menší. To však vůbec nevadí, neboť jsou z výroby vybaveny paketem na špatné cesty, který základní světlou výšku z výroby zvyšuje.

Motorizace je 2.0 TSI (splňující emisní normu EURO 6 AP) s výkonem 140 kW a náhonem na všechna čtyři kola. Maximální točivý moment je 320 Nm, kterého motor dosahuje při 4100 otáčkách za minutu. Zrychlení z nuly na sto je něco málo pod osm sekund a maximální rychlost je výrobcem udávaných 229 km/h. Specifikace odpovídá více než dobře potřebám linky 156, neboť je zapotřebí motor s vyšším výkonem a rovněž pohon všech kol zajišťuje mnohem lepší stabilitu a trakci. Řazení provádí již léty prověřený sedmistupňový automat DSG. Ten necuká, je plynulý a téměř o něm nevíte. Pokud prochází pravidelným servisem, pravidelnou výměnou oleje a diagnostikou, měla by tato převodovka vydržet převážnou část životnosti samotného vozidla.V současné době je dosti skloňovaná spotřeba. Ta u tohoto modelu v dané motorizaci a s pohonem všech kol činí dle metodiky WLTP velmi slušných 7,1 l N95 na sto kilometrů. Samozřejmě se jedná o zprůměrované číslo, které při popojíždění v kolonách bude vyšší a na druhou stranu při plynulé jízdě výrazně nižší. Motor 2.0 TSI je z dlouhodobého pohledu chválen pro svou kultivovanost a výdrž. Krásně zabírá odspodu, má plynulý zátah a dává tak jasně najevo, že motory 2.0 TDI nejsou vždy správnou a jedinou volbou. Ostatně nafta dnes příliš populární není. Ceny jsou vyšší než u benzinových verzí a pořizovací náklady se díky složitosti dieselu nemusí vrátit zpět.  

Jen něco málo k dalším údajům. Délka je necelých 4,7 m, objem zavazadlového prostoru činí perfektních 640 litrů, pohotovostní hmotnost s řidičem je pak cca 1600 kg (záměrně neudávám přesné číslo, neboť vozidla MP Praha mají dodatečnou výbavu).

Samotnou kapitolou je pak nový dotykový panel a hlasové ovládání. Je škoda, že mnoho funkcí, které dříve měly svůj vlastní přepínač, nahradila dotyková obrazovka. Má osobní zkušenost i vyjádření mnoha lidí hovoří o tom, že by se vrátili k původnímu provedení trojkové verze, která byla jednodušší a pro uživatele mnohem přívětivější. Pokrok nezastavíme, ale je otázkou, zda je toto pokrok správným směrem. Opět však musím připomenout, že se jedná o sílu zvyku a na ovládání si člověk časem zvykne. Hlasová navigace, kterou u Škody oslovujeme Lauro, pak dokáže ovládání výrazně zjednodušit.

Tradičně stojí za pochvalu i sedačky s dostatečným bočním vedením, rovněž prostoru je uvnitř dle libosti, zpracování na vysoké úrovni. Plasty povětšinou měkčené. Digitální přístrojová deska má velmi slušné rozlišení s mnoha užitečnými funkcemi a povedenou grafikou.  

Patnáct nových vozidel je navíc vybaveno kamerovým systémem Hikvision s vlastním diskovým úložištěm, samozřejmě výstražnými světly modré barvy a příkazovým řádkem pro pokyny k řidiči, radiostanicí a dalšími prvky. I tato vozidla budou vozit defibrilátory a jiné vybavení nutné pro práci v prvosledové hlídce.

Výrobce pak dodal Octavie s prodlouženou zárukou na 5 let či na 150 tisíc kilometrů, podle toho, co nastane dříve. Nezbývá než strážníkům popřát mnoho šťastných kilometrů.  

Zobrazení: 604