Možná je tenounká, ale určitě je bezpečná

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: čtvrtek 16. prosinec 2021 Autor Radka Rüsterová Vytisknout E-mail

„Není žádná ostuda požádat o pomoc, když tě něco trápí.“

Když byly moje děti malé, ale už ne tak moc, protože vlastnily mobily, tak z legrace říkaly, že pokud jim to nebo ono nekoupím, nebo něco, co pro ně tehdy bylo zásadní, nedovolím, tak zavolají na Linku bezpečí. Naštěstí k tomu nikdy nedošlo, jak mi nedávno potvrdily. Bohužel existuje spousta dětí, které zavolají a ne jednou.

Linka bezpečí je nestátní nezisková organizace, která pomáhá dětem a mladistvým do 26 let a všem, kteří jednají v jejich zájmu, s řešením takových situací, se kterými si sami neví rady, a to buď rozhovorem po telefonu, nebo pomocí chatu či mailu.

Historie a nezbytná fakta

Linka bezpečí (LB) zahájila svou činnost 1. 9. 1994. Při jejím zrodu byla paní Zuzana Baudyšová a, tou dobou roční, Nadace Naše dítě. Právě paní Zuzana byla ta, která přijala na Lince první hovor a stalo se tak jeden den před oficiálním zahájením provozu. Chlapec, který tenkrát volal, ale neměl šanci hovor dokončit, neboť ho přerušil jeho otec spoustou nadávek. Důležitou postavou a rádcem při zřizování linky byl prof. MUDr. Jiří Dunovský, DrSc. a kolegové z Velké Británie, z dětské linky ChildLine.



Sedm let po zahájení své činnosti zprovoznila LB Internetovou poradnu, protože ne každý je schopný o svých problémech mluvit, a to nejen proto, že se stydí, ale třeba nechce, aby ho někdo slyšel, nemá přístup k telefonu, ale k počítači ano, nebo třeba koktá, což ho může při rozhovoru znejistit. Z vlastní zkušenosti vím, že když jednoho něco trápí a svěří se s tím papíru, nebo mailu, který třeba ani neodešle, uleví se mu, takže naprosto souhlasím s tím, že napsat své potíže do e-mailu je jednodušší než někomu zavolat. Na to je potřeba mít dost odvahy.

❞ Z vlastní zkušenosti vím, že když jednoho něco trápí a svěří se s tím papíru, nebo mailu, který třeba ani neodešle, uleví se mu...

Téhož roku, tedy 2001, byla zřízena i Rodičovská linka, která nabízí služby rodičům, pedagogům, vychovatelům, prostě každému, kdo koná v zájmu dětí. V letech následujících byly služby LB rozšířeny ještě o chat poradnu, vzdělávací  blok pro školy s názvem „Linka bezpečí ve Vaší třídě“ a v roce 2020 i o tzv. pasivní poradenství formou podcastu „Na tenké lince“.

„Děti v dnešní době vstřebávají informace prostřednictvím on-line světa, článků, postů, videí nejrůznějších forem a podob. Na Lince bezpečí na tento trend reagujeme, a to sérií krátkých, přibližně dvouminutových videí. Jejich obsah koresponduje s často se objevujícími tématy dětí využívajících služeb Linky bezpečí. Těší nás zájem o tuto formu pomoci a například video o sebepoškozování má momentálně přes 30 000 zhlédnutí,“ uvedla Soňa Petrášková, ředitelka Linky bezpečí.

Rozvod a rozchod rodičů – Útěk z domova – Vztahy v rodině Domácí násilí – Rodiče a alkohol – Nový partner rodiče – Ústavní péče – Úmrtí – Ekonomické problémy – Strach z reakce rodičů

LB získala opakovaně titul Neziskovka roku. Její činnost podpořilo již přes 2800 subjektů. Generálními partnery jsou MPSV, MVČR, Nadace O2, Nadace RSJ a ČSOB.

V roce 2019 udělila Nadace UEFA Foundation for Children Award hlavní cenu projektu „Jak pomoci dětem, které něco trápí," na němž LB spolupracovala s Fotbalovou asociací ČR. A spolupráce pokračuje dosud, jak mi sdělila Michaela Veselá, manažerka sociálních projektů FAČR. Aktuálně představuje po třech letech aktualizovaný Manuál pro trenéry, rodiče a děti, který má za cíl působit v oblasti prevence, i  jako pomůcka při řešení různých negativních vlivů, kterým mohou mladí sportovci čelit.



Nemusí to vědět všichni – Můžeš to říct nám – Nevíš si rady? – Ubližuje ti někdo? – Bojíš se? – Nedaří se ti v lásce? – Rodiče ti nerozumí? – Nezvládáš to?

Myslím si, že spousta z nás, kteří jsme měli úplně normální pohodové dětství a dospívání, kdy nás trápila maximálně trojka z matiky, nenaplněná láska k filmovému herci, pupínek na bradě, nebo to, že kamarádka Gábi pěkně zhubla a mně se to nedaří, neumí pochopit, co všechno mohou některé děti prožívat, co je pro ně na denním pořádku a sami si nedokážou pomoct, takže vidina lepších časů je v nedohlednu. V hlavě se mi začnou rozvíjet scénáře s tím, co všechno se může dětem či dospívajícím dít a to si určitě neumím představit ani půlku toho, co se skutečně děje.

„Naši se poslední dobou pořád jen hádají. Zkoušela jsem jim říct, ať toho nechají, ale jen se to zhoršilo a seřvali mě i bráchu. Zavřeme se vždycky s bráchou v pokoji, ale ty hádky jsou stejně slyšet. Myslíme si, že táta někoho má, že se s ním chce máma rozvést, ale nic nám zatím neřekli. Když se na to mámy zeptám, jen se rozbrečí, nebo mi řekne, ať se starám o svoje věci...“

Soňa Petrášková, ředitelka LB, říká: „Odhodlat se k tomu zavolat na naši linku chce určitě velkou dávku odvahy. Naší výhodou ale je, že ctíme anonymitu, nezjišťujeme, odkud dítě je, jak se jmenuje, nevidíme ani telefonní číslo toho, kdo nám volá. Možná i díky tomu se leckdy děti lépe otevřou. Navíc jsme k dispozici 24 hodin denně po celý rok. Nejčastěji nám volají slečny ve věku 14 až 17 let, kluci bývají uzavřenější.

❞ Nejčastěji nám volají slečny ve věku 14 až 17 let, kluci bývají uzavřenější...

Na dotazy volajících odpovídají převážně psychologové, sociální pracovníci a lidé s humanitním vzděláním. Ten, kdo na lince pracuje, musí být komunikačně zdatný, ale také i emočně odolný, aby dokázal zvládat nejrůznější krizové situace, se kterými se setká. Za duben a květen roku 2021 jsme ve srovnání s lednem a únorem zaznamenali navýšení počtu kontaktů přibližně o 2000.“

Rodičovská linka nabízí pomoc v mnoha případech. Ať už se jedná o problémy s šikanou, závislosti na drogách či „špatné partě“, týrání nebo obtěžování dětí, rozvodem. Na webu se dočteme jak se chovat, co dělat a když je to málo, stačí jen zavolat.

Zpětné vazby na Rodičovské lince

„Moc děkuji. Ulevilo se mi… Já věděla, že budete mít spoustu dobrých nápadů.“

 „Dobrý den, děkuji Vám mnohokráte za podrobné informace, nyní víme, jak lze postupovat a zařídíme se podle toho. Ještě jednou děkuji a přeji Vám vše nejlepší.“

„Děkuji za vaši odpověď. Předně jsem moc ráda, že taková poradna je. Vlastně souhlasím úplně se vším, co jste mi napsali.“

„Cítím úlevu, i když potíže jen tak nezmizí, ale jsem ráda, že můžu zavolat, že nejsem na všechno sama. Díky, že jsem se vám mohla svěřit, potřebovala jsem si o tom s někým promluvit.“

Na webových stránkách Linky můžeme nalézt i Blog, který je rozdělen na témata podle věku dětí, 0 – 3 roky, 4 – 6 let, 7 – 11 let a 12 – 18 let. Slouží nejen rodičům, ale i ostatním dospělým, kteří mají o dítě starost. Jsou zde příspěvky zkušených odborníků vzdělaných v psychologii, sociálních službách či podobném sektoru. Dočteme se o depresích u dětí, o poruchách příjmu potravy, o tom jak vznikají a také co s tím dělat, stejně jako rady v případě, když dítě nechce chodit do školy, či jak podpořit sourozenecké vztahy.

Neméně zajímavý a potřebný je projekt Linka bezpečí ve vaší třídě.  Probíhá ve skupinách maximálně 15 dětí bez přítomnosti pedagoga. Témata si mohou žáci určit sami z nabízeného seznamu. Žákům či studentům je nabídnuto několik způsobů jak řešit problémy a náročné situace, a také jsou seznámeni s činností Linky.

„Náš program Linka bezpečí ve vaší třídě slouží jako osvěta, při které hledáme společně s žáky a studenty dostupné nástroje, jak řešit případné problémy a představujeme služby Linky bezpečí - krizové linky pro děti a dospívající.“

Pokud by se chtěl někdo stát konzultantem LB, pak musí být starší 21 let, mít adekvátní vzdělání a hlavně absolvovat výcvik v telefonické krizové intervenci, akreditovaný MPSV. Také je nutné projít psychologickým pohovorem, absolvovat kurz „Specifika LB“ a také náslechy na LB.  Každý nováček na lince začíná pod dozorem supervizora, který je přítomný na každé směně. Linek bývá obsazených někdy i 8 najednou. Jsou v provozu 24 hodin denně po celý rok a jsou dostupné z celé České republiky zdarma, jak z pevné linky, tak i z mobilních telefonů. Hovory jsou anonymní. Pouze v některých vážných případech, se pracovník linky snaží, aby dítě vystoupilo z anonymity, a následně kontaktuje další instituce, které mohou být ku prospěchu. Děje se tak obvykle v případech pokusů o sebevraždu. Nejčastější je spolupráce s Toxikologickým informačním střediskem, záchrannou zdravotnickou službou, orgány sociálně právní ochrany dítěte a Policií ČR.



Povídala jsem si s Terezou Přibylovou, která na Linku nastoupila v březnu 2021.  Zajímalo mne, jaké to je být na lince poprvé, i když vím, že Tereza je po studiu psychologie na hodně věcí připravená a je tady člověkem na svém místě. Zaskočily ji prý tzv. „testovací“ hovory, které bylo někdy těžké odhalit, ale také to, jak se některé nakonec ukázaly být potřebnými.

„Některé děti volají s tím, že je jim smutno, protože spláchly morče do WC. Za pár minut zavolají znovu, ale už se jedná o křečka. A tak to třeba zkusí celkem 5krát, pokaždé jde o jiné zvířátko. Ten z nás, kdo hovor přijme, s nimi ale mluví mile, nikdy není nepříjemný, nikoho neodbyde, nezavěsí. Nemůžeme vědět, jestli vtípek není jen zástěrkou skutečného problému. Stane se, že ani po 15 minutách povídání nemám jistotu, že si dítě vymýšlí. Natolik je příběh dobře vymyšlen a volající podává skvělý výkon. Někdy ale právě po připraveném vtipu odhalíme skutečný problém a to má potom člověk dobrý pocit, že volajícímu může pomoci.“

❞ Nemůžeme vědět, jestli vtípek není jen zástěrkou skutečného problému. Stane se, že ani po 15 minutách povídání nemám jistotu, že si dítě vymýšlí...

Láska, vztahy, rozchody – Škola a kamarádi – Ubližování, zneužívání, šikana – Smutek, depka, vztek, strach, nejistota, sebepoškozování – Dospívání a sex

Statistika je možná nuda, ale mnohé se díky ní dovíme o těch, kteří Linku využili. Všechny hovory se zaznamenávají pro případ, že by se k nim bylo potřeba vrátit. Denně jich zde vyslechnou až 500.

Ocituji z výroční zprávy Linky bezpečí: V roce 2020 bylo zaznamenáno celkem 116 702 dovolání na Linku. Věk nebyl vzhledem k anonymitě klientů evidován u cca 30 % kontaktů. Nejčastěji volali mladiství mezi 15. a 17. rokem věku.  Šedesát procent klientů, kteří mají konkrétní témata k řešení, jsou dívky. Nejčastějším tématem byla v roce 2020 problematika psychických potíží. V rámci nich se nejvíce objevovalo téma sebevražedných myšlenek a sebepoškozování, dále smutky a úzkosti. Druhými nejčetnějšími tématy byly problémy sexuálního zrání, řešení vlastní sexuality, sexuální identity a prvních sexuálních kontaktů. O třetí pozici se dělily rodinné vztahy – komunikace v rodině, nepochopení rodičů a strach z reakce rodičů a osobní témata – zvířátka, těhotenství, zdravotní potíže. Výrazný nárůst byl zaznamenán u tématu internet. Jednalo se hlavně o obtěžování cizí osobou, kyberstalking a zneužití osobních dat.

Co tedy popřát Lince k jejím narozeninám? Spoustu štědrých dárců a sponzorů, kteří budou přispívat na její provoz, ale také snižující se číslo přijatých hovorů proto, že bude ubývat těch, kteří pomoc potřebují.

Všechny informace najdete na webu: www.linkabezpeci.cz.

Mohlo být pozdě…

V sobotu okolo jedenácté v noci volá na Linku bezpečí dívka, která se představí jako Jana.

Nejprve říká, že si potřebuje jen povídat, protože ji trápí samota. Z hovoru ale postupně vyplývá, že se rozhodla spáchat sebevraždu a Linku bezpečí si zvolila jako společníka pro poslední okamžiky svého života. Konzultantka se snaží zjistit, jaká je situace teď. Jana už spolykala celé plato prášků… Nemůže mluvit, protože se u ní postupně začínají projevovat první účinky léků. Téměř nereaguje, točí se jí hlava, sedí na chodníku u telefonní budky. Pomocí vhodných otázek se na poslední chvíli podaří zjistit, odkud volá. Ke konci je již velmi obtížné udržet s dívkou jakoukoliv konverzaci, nedokáže se soustředit na otázky, nesrozumitelně artikuluje. Záchranná služba dívku nalezla zhroucenou v telefonní budce.

Díky zpětné vazbě od záchranné služby jsme se dozvěděli, že dívka byla převezena na ARO, kde byla ošetřena, a poté převezena na interní oddělení. Bude hospitalizována na psychiatrickém oddělení, kde se podrobí psychoterapii.

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru. Jedná se o ukázkový text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.


 foto: Linka bezpečí, www.pixabay.com

Zobrazení: 709