Trocha zajímavých čísel aneb Co jste možná nevěděli
Za 32 let se toho změnilo hodně. Jisté věci, ale zůstávají stále stejné. Třeba kvalitní práce věrných zaměstnanců, kterých si vedení městské policie a města váží. Jsou totiž srdcem každé organizace a celé společnosti. Dvaatřicet let je z pohledu lidského života mládí. Je to věk, kdy se člověk snaží zajistit si existenci, uplatnit se ve své profesi. Když ale na trhu dosáhne tohoto věku firma nebo organizace, má už něco hmatatelného za sebou. A právě to dokazuje historie i současnost pražské městské policie, která se stala pro bezproblémový chod metropole nezastupitelnou složkou. Zájemci si mohou její historii rok po roce připomenout třeba na našich webových stránkách, ta není obsahem tohoto článku. Jednu tradiční akci ale připomenu, protože si myslím, že na práci zaměstnanců má pozitivní vliv správná motivace a ocenění dobrých výsledků a věrnosti.
Připomenu stužkování, které se koná každoročně v červnu a prosinci. Na začátku se v Brožíkově síni Staroměstské radnice scházeli naši zaměstnanci každých pět let trvání pracovního poměru, aktuálně by se stovky oceněných do tohoto prostoru těžko vešly, proto jsou zde stužkováni pouze zaměstnanci po 20, 25 a 30 letech práce pro město. Ti, kteří slouží 5, 10 a 15 let, přebírají stužku za věrnost a pamětní list na svých obvodních ředitelstvích nebo u vedoucích útvarů a oddělení. Ty nejvěrnější navíc věcný dar v podobě hodinek značky Prim. Podrobnou strukturu letošních oceněných najdete v jednom z grafů, já jen zmíním, že jich letos bude celkem přes 420, a těch nejvěrnějších téměř padesát. Když jsme zjistili, jak je to u městské policie letos s věrností, napadlo nás zkusit porovnat i další statistiky. Víte například, jaký je aktuální průměrný věk našeho zaměstnance nebo našeho strážníka? Zajímá vás struktura dosaženého vzdělání nebo genderové složení? Díky ochotě a spolupráci našeho Personálního oddělení najdou zájemci odpovědi na tyto i jiné otázky na následujících řádcích. A ti, které tahle problematika nezajímá, ať otočí list. Holt žádný článek nezaujme všechny čtenáře, tak to prostě je.
Z grafu dosaženého vzdělání je patrné, že máme ve struktuře vzdělanosti velice dobrý podíl lidí, kteří mají vyšší vzdělání, než nařizuje zákon. Což potírá argumenty „chytrolínů“, že by strážníci nemohli dělat nic jiného. Evidentně to neplatí, podíl lidí s vyšším nebo vysokoškolským vzděláním je značný.
Ohledně příchodů a odchodů patříme ke stabilním zaměstnavatelům, fluktuace není tragická, odpovídá trendu ve společnosti a potýkají se s ní všechny bezpečnostní složky. Zastoupení žen se v posledních cca 20 letech nějak výrazně nemění. Necelou třetinu žen jsme zveřejňovali už v minulosti s tím, že vykonávají nejen administrativní práci, ale dost žen slouží i v přímém výkonu.
Nejzajímavější je graf délky pracovního poměru. Tady máme velké zastoupení zaměstnanců, kteří si z nějakého důvodu tu profesi zvolili a neodchází. To s sebou ale samozřejmě nese i fakt, že jako organizace stárneme. Bez průběžné obměny stavu bychom jednoho dne dospěli do situace, že odejdeme hromadně do důchodu. (úsměv)
Od začátku července je pověřen vedením naší organizace náměstek Ludvík Klema. Aktuálně bylo na pozici ředitele Městské policie hl. m. Prahy vyhlášeno výběrové řízení, z něhož vyjde nový statutární zástupce. Takže nezbývá, než se nechat překvapit. Ale jednu úvahu si závěrem neodpustím.
Doplňovat stavy je jednoznačně nutné a pro mladé nováčky jsou aktuální benefity a náborový příspěvek dobrou krátkodobou motivací. Ostatně v rozsahu benefitů jsme ve veřejném sektoru jedním z nejlepších zaměstnavatelů v Praze, a možná i v republice. Po určité době se ale stane práce rutinou, dříve zajímavé benefity standardem a během uvažování o změně začne člověk porovnávat. Jak je to jinde třeba s délkou dovolené, s nabídkami pro děti zaměstnanců … a rozhodnout mohou zdánlivé maličkosti. Proto mi přijde jako cesta správným směrem investovat práci a prostředky do stabilizace těch, kteří práci pro Prahu věnovali roky svého života. A určitě se vyplatí hledat další způsoby, jak náročnou práci odměnit a zpříjemnit třeba i život po pracovní době. I když máme své limity, jsem přesvědčena, že ještě rezervy jsou.
Zobrazení: 514