Zaměřeno na kola aneb Zimáky

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: pátek 1. únor 2019 Autor Vojtěch Gabriel Vytisknout E-mail

  Já to mám jednoduchý, na celý rok si koupím jednu sadu pneumatik, zimní, a ty pak po roce vyměním. Nemusím nic řešit, dávat pozor na termíny a jenom si je občas zkontroluju. V létě mi to ani nevadí, když mají malý vzorek, to by mělo být v pohodě. Dělám to tak už řadu let a je to bez problému. Kdo by se s tím pořád zdržoval, musím vydělávat a hlavně jezdit!

  Znáte to, asi každý řidič, který se stará o své auto to musí znát. Nastává konec října a sehnat místo v pneuservisu se zdá být nadlidský úkol. Všichni si najednou vzpomněli, že musí vyměnit letní sadu za zimní, stůj co stůj, vždyť to přece nařizuje zákon. A na konci března se situace opakuje úplně stejně, akorát to zase mění zpátky. Někteří se toho chtějí vyvarovat a pořídí si rovnou celou sadu i s kolami a jednou za čas dojedou jen na krátké vyvážení. Pak si přezují doma a nemusí čekat frontu.

  Je ovšem bezpodmínečně nutné nazout zimní pneu s úderem prvního listopadu? Třeba v roce 2018 to přece vůbec nedávalo smysl. Teploty vysoko nad nulou, mlhy byly poskromnu a Martin na bílém koni rozhodně nepřijel. Co tedy říká zákon? Ten nám ukládá povinnost mít na motorovém vozidle kategorie M (to jsou motorová vozidla mající nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu osob) a N (to jsou motorová vozidla mající nejméně čtyři kola a používají se pro změnu pro dopravu nákladů) obuté zimní pneumatiky pokud:

1) Je mezi 1. listopadem a 31. březnem a zároveň

2) Na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led či námraza

  Všimněte si slovíčka zároveň, které nám dali zákonodárci jako kompromis. Kompromis mezi povinností mít zimní pneumatiky obuté a povinností žádnou. Tato úprava je zcela logická, aby nedocházelo k pokutování řidičů např. na začátku loňského listopadu, kdy teploty atakovaly patnáctistupňovou hranici. Obdobně to mají v Německu či v Rakousku, některé státy Evropy dávají pouze doporučení např. Belgie, Dánsko, Francie, Norsko, Švýcarsko… Ovšem pozor na jednu základní věc – na značku Zimní výbava, která na vybraných úsecích zavádí bezpodmínečnou povinnost zimních pneumatik.

Tato úprava je zcela logická, aby nedocházelo k pokutování řidičů např. na začátku loňského listopadu, kdy teploty atakovaly patnáctistupňovou hranici...

  Za porušení zákonem stanovených podmínek použití zimních pneumatik můžete dostat při silniční kontrole příkazem na místě sankci do 2000 Kč. Pokud byste s rozhodnutím nesouhlasili a celá záležitost byla předána do správního řízení, může být sankce v rozpětí 1500 – 2500 Kč. Nikdo vám za to body do bodového hodnocení přičítat nebude. Suchou řečí paragrafů se jedná o Jiné porušení povinností § 125c / 1k). Co by mohlo být pro řidiče horší je fakt, že pokud by jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, mohou policisté zakázat řidiči další jízdu!

  Pozor si ovšem dejte na pneumatiky sjeté pod zákonem stanovenou hranici 1,6 mm. To je trochu jiná záležitost, protože se jedná o úplně jiný přestupek „Technicky nezpůsobilé vozidlo“. Za ten již sankci příkazem na místě nedostanete, celá věc je předána správnímu orgánu, který udělí sankci od 5000 – 10 000 Kč, navíc dostanete jako bonus pět trestných bodů a automaticky je vysloven zákaz řízení na 6 až 12 měsíců!

  A co ta zimní pneumatika vlastně je? Pro mnoho řidičů je to ta, co má na boku sněhovou vločku a jejíž dezén má mnoho lamel na odvod vody a břečky. Podle §21 odst. 2 vyhl. 341/2002 Sb. se za zimní pneu považuje taková pneumatika, která na své bočnici obsahuje značku M+S (z angl. Mud and Snow, tedy bláto a sníh). Mimo značky M+S se na pneumatice může objevit také MS, M.S či M/S.

V létě, v zimě, v zimě, v létě…

  Hned v perexu jsem odcitoval svého známého, který opravdu najede obrovské množství kilometrů a jezdí osobním vozidlem po celé Evropě. Asi nemá cenu se moc bavit o tom, že používat letní vzorek v zimních měsících, kdy sněží, běžně se solí a je dosti častým jevem na vozovkách led či námraza, je krajně nezodpovědné a řidič jde do dosti velkého hazardu s vlastním i se zdravím a majetkem ostatních. Položme si ovšem opačnou otázku: Co udělá zimní pneumatika za letního období? Je bezpečné je dojíždět a poté rovnou do nových zimních?

Položme si ovšem opačnou otázku: Co udělá zimní pneumatika za letního období? Je bezpečné je dojíždět a poté rovnou do nových zimních?...

  Zimní pneumatika je vyrobena ze směsi, která má fungovat v teplotách pod nulou (udává se, že klíčovým teplotním bodem je +5 stupňů, ale toto číslo najdete ve zdrojích značně rozdílné a je otázkou, do jaké míry se jedná o komerční záležitost a do jaké míry se na toto číslo můžeme spolehnout). Při rostoucích teplotách se bude taková pneumatika dosti přehřívat a směs přestává fungovat. Nastává rychlejší opotřebení, ale také ztráta přilnavosti. Vedlejším negativem je rovněž vyšší hlučnost spojená automaticky s vyšší spotřebou vozu.

  Co je však klíčové pro provoz je brzdná dráha – dochází k jejímu prodloužení a to především na suchu. Zajímavostí je, že i v teplotách kolem nuly je vozidlo s pneumatikami s vločkou na bodu ve své brzdné dráze delší v průměru o 5 metrů v rychlostech kolem 100 km/h. A pokud si představíte, že dojíždíte nečekanou kolonu, je pět metrů délka jednoho většího vozidla! Někdy stačí centimetry, aby nastal velký problém a došlo ke kolizi a zde hovoříme o metrech! A s rostoucí teplotou je tento rozdíl markantnější. V praxi jde o to, že letní pneumatika má na svém povrchu mnohem větší plochy a nemá tolik lamel, takže se daleko větší styčnou plochou dotýká vozovky a brzdí mnohem lépe.

  Podobný efekt nastává i v zatáčkách. Vozidlo se o drážky nedokáže tolik opřít a není schopné zvládnout takové rychlosti. Sice nemusíte jezdit agresivně, ale co když nastane nutnost úhybného manévru a problém je na světě. Testy provedené na okruzích ukazují, že rozdíl rychlosti při jízdě v zatáčkách je mezi zimními a letními pneu cca 15% ve prospěch letních.

  Další problém, který může nastat, a já osobně jsem byl vícekrát svědkem podobné události, hlavně u nákladních vozidel, je samotné prasknutí zimní pneu při vyšších teplotách a přetížení vozidla. Kvalitní výrobek od renomovaného výrobce by to udělat neměl, ale mnoho nákladních vozů používá polské čí čínské výrobky a u těch už může být situace jiná. Pokud pojedete s rodinou na letní dovolenou do Chorvatska na dojezdových zimních kusech, tak by to mohl být problém i pro vás.

  Jsou dvě situace, kdy je zimní v létě lepší než letní: při prudkém lijáku (lamely lépe odvedou vodu a brání aquaplaningu – to je situace, kdy už je na silnici tolik vody, že pneu již nestíhá odvádět a vy nejedete po asfaltu, ale po vodním klínu) a v případě velké špíny na silnici (štěrk, bláto, listí…). Opět zde hrají klíčovou roli jemné drážky a hustota použité směsi.

Mě se to nestane…

  Jezdit v zimě na letních pneumatikách za zhoršených povětrnostních podmínek se nemusí vyplatit ještě z jednoho důvodu, než je možná sankce ze strany policie. A to kvůli možným škodám, které vám pojišťovna nemusí proplatit (a věřte, že pokud se může pojišťovna vyhnout placení, tak udělá maximum, aby se jí to povedlo). Plnění může být významně zkráceno či úplně odmítnuto a je úplně jedno, jakou budete mít pojistku a kolik za ni platíte. Krácení či úplné odmítnutí bude pak zcela legální a v souladu s pojistnými podmínkami. Mnoho řidičů stále podceňuje skutečnost, že sjeté či nevhodné pneu můžou zásadně ovlivnit nejen samotný vznik nehody, ale i rozsah jejích následků. A pokud by se podařilo při tom někoho zranit, máte na krku velmi nepříjemnou záležitost. Můžete být jako nejlepší závodník rallye, ale ani ten neudělá nic na kluzké vozovce s nedostatečným vzorkem.

Pár drobností na závěr

   Velmi důležitá informace pro řidiče je hloubka dezénu u zimních pneumatik – ta musí být minimálně 4mm u osobních vozů a u vozů nad 3,5t 6mm. Zákon se samozřejmě nepoužívá na rezervu, to už by bylo dost přes čáru – u té stačí jen letní vzorek. Někteří redaktoři motoristických článků občas tvrdí, že zákonem daný čtyřmilimetrový limit je silně nadhodnocený a stačilo by milimetrů míň. S tím se můžeme ztotožnit, ale při kontrole nám to nebude moc platné. Zákony je třeba dodržovat a nikdo vám poté problémy dělat nebude. Osobně pro mě je také důležité u pneu její stáří, které poznáme z tzv. DOT – což je číslo na boku, které udává číslo týdne a roku, kdy byla pneu vyrobena. Neberu při koupi starší jednoho roku a nenechávám na vozidle starší pěti let. Stejně jsou po té době zralé na výměnu.

Pokud máte doma např. motorku, přívěs či traktor, tak se vás povinnost měnit sezónní obutí opravdu netýká.

  Je třeba všeho používat s rozumem. Nemohu souhlasit se svým známým a používat jen zimní a ty pravidelně měnit. Nesouhlasím s lidmi, kteří automaticky na začátku listopadu mění, i kdyby bylo venku dvacet stupňů a v březnu stejně tak. Zvolit cestu dvojího obutí i s koly se jeví jako nejlepší varianta. Dojedu až do doby, kdy předpověď hlásí sníh a námrazu a pak přezuji. Šetřím tak nejen zimní pneu, ale také zvyšuji svou bezpečnost a snižuji spotřebu. Přeji mnoho šťastných kilometrů.

 

ilustrační foto: DS MP Praha

Zdroje: www.povinnezimnipneumatiky.cz, www.garaz.cz, www.autoforum.cz     

Zobrazení: 797