V zimě zachraňuju manželství

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: čtvrtek 1. červen 2023 Autor Jiřina Ernestová Vytisknout E-mail

Velkou láskou kolegy Pavla Maška z Útvaru informačních a komunikačních technologií jsou letadla. Sám létá s kluzáky i s motorovými letadly. Zajímavé povídání o tom, kdy jeho vášeň propukla a co všechno obnáší, si můžete přečíst na následujících stránkách.

 

Pavle, Vaše láska k letadlům vznikla už v dětství. Můžete si se mnou zavzpomínat?

Když mi bylo asi 5 let, tak jsem bydlel u dědečka, se kterým jsme chodili na procházky na rakovnické letiště, kde jsem v němém úžasu pozoroval letadla. Cesta vedla přírodou, mezi poli, a protože byl děda fanouškem fotbalu, tak jsme si krátili cestu čutáním kopačákem, tehdy ještě s nafukovací duší uvnitř. Jednou jsme se místo polní cestou vydali po silnici a prošli jsme bránou letiště. Děda pracoval jako vrátný v Rakoně a ten den měl na sobě služební kalhoty a košili. Z administrativní budovy vyběhl člověk a volal na nás: „Vy jste si přišli pro toho Brigadýra?“ Tím, jak děda vypadal seriózně, tak ho pán tipoval na nějakého pilota, který si prostě přišel vyzvednout letadlo. Ten pětiletý kluk, který o letu dlouho snil, měl najednou malou chviličku naději, že děda nějakým zázrakem sedne za knipl a sen se stane skutečností. Nic z toho se ale logicky nestalo. Děda odpověděl, že jsme přišli jen na prohlídku a já létal zase jen ve svých představách. Souhrou neuvěřitelných náhod jsem se po čtyřiceti letech nakonec na toto letadlo přeškolil a to nejenom na stejný typ, ale s největší pravděpodobností i na ten samý identický stroj, který nám ten člověk tehdy nabízel. Jelikož děda po tak dlouhé době již nežil, tak při cestě z letiště v Plasích jsem se v Rakovníku stavil na jeho hrobě a řekl mu: „Dědo, představ si, já tím Brigadýrem přece jen nakonec letěl.“

Kdy se sny staly skutečností?

V 15 letech jsem přišel do Aeroklubu Kladno a začal létat s větroněm. S teoretickým výcvikem se začíná na podzim, probíhá během zimy a v dubnu se začíná létat. Kladenský aeroklub je za městem, u lesa, v romantickém prostředí. Tehdy jsem si přidal i parašutismus a pak i paragliding, který v roce 1989 u nás ještě téměř nikdo neznal. Pak ale přišla vojna, po vojně jsem se seznámil s mou budoucí ženou, přišly děti a na létání nebyl nějakou dobu čas.

Jak dlouho jste to bez létání vydržel?

Jednou jsem vzal v Rakovníku svého asi 10letého syna na letecký den, který měl na programu i vyhlídkové lety. Ten den jsem s sebou neměl peníze, pouze stravenky. Aeroklubáci je nechtěli, ale nakonec jsem je směnil za peníze s jedním stánkařem, kterému se mě zželelo, a vzlétli jsme na kraťoučký asi tříminutový okruh. Byl sice krátký, ale na vzkříšení mé vášně to stačilo (smích) a já začal sondovat možnosti.

Takže doma jste se asi často nevyskytoval …

Buď jste členem aeroklubu, nebo zákazníkem letecké školy. Výhodou aeroklubu je, že létáte za režijní peníze, ale obnáší to brigády a podíl na provozu klubu. Letecká škola vás brigád ušetří, ale připlatíte si. Já chtěl být členem, součástí party, pomáhat a účastnit se společných akcí. Ve 40 letech jsem začal znovu. Díky zkušenostem z minulosti jsem s tím neměl problém, šlo to rychle, ale každou volnou chvilku jsem byl na letišti. Manželka netušila, jak časově náročný můj koníček je a ze začátku mě v něm ještě podporovala. Pak pochopila, co to obnáší, a já se divím, že to se mnou vydržela. Trávil jsem na letišti i dovolené. Naštěstí i tohle vydržela a já si udělal průkaz na kluzáky. Jelikož je kladenské letiště blízko letiště Ruzyně, tak je problém tam s kluzáky létat. Navíc každé letiště má svou atmosféru a ta na Kladně mi úplně nevyhovovala. Pak jsme jeli s rodinou na výlet přes Plasy a já viděl vybavení místního letiště – chatičky, pískoviště, bazének – bezva i pro rodinu a přestoupil jsem.  

❞ Letecká škola vás brigád ušetří, ale připlatíte si. Já chtěl být členem, součástí party, pomáhat a účastnit se společných akcí...

Pojďme zpátky k Vašemu létání. Takže nejprve větroň neboli kluzák? Jak to vlastně funguje?

Na kluzáku letíte, neboli plachtíte díky tomu, že vás nesou termické proudy. Termika, zjednodušeně řečeno, funguje tak, že slunce ohřívá zemský povrch a s ním i okolní vzduch, který po určité době začne stoupat. Pilot kluzáku do tohoto stoupáku vletí, začne v něm kroužit a tím stoupá. V určité výšce stoupák končí a tak pilot pokračuje ke stoupáku dalšímu.

Co když plachtař ten správný stoupák nenajde?

Musíte přistát do pole a z aeroklubu pro vás přijede transportní vůz. Znamená to větroň rozmontovat, uložit na vůz a přejet zpátky. Je to pro všechny nepříjemné. Pilot tam čeká třeba do noci a navíc hrozí poškození větroně. Takže piloti se ze všech sil snaží nějaký stoupák najít.

Jakou rychlostí kluzák letí?

Rychlost kluzáku záleží na typu, ty hlavní jsou dva. Jeden typ je jednodušší s pevným profilem, druhý s profilovou klapkou. Běžně letí kolem 100 km/h, ale s profilovou klapkou i přes 200 km/h. Létá se tzv. „zadkem“. V některých větroních skoro ležíte a jakýkoliv pohyb letadla cítíte celým tělem. A po nějakém čase získáte pocit, že vám jeho křídla vyrůstají ze zad. Vítr kolem vás sviští a vy splynete s letadlem….

Na kolik takové létání na větroni přijde?

Obecně platí, že je to cca 1/10 oproti ceně motorových letadel. Proto je dobré s létáním začít na kluzácích, získat zkušenosti a teprve potom pokračovat s motorovým výcvikem.



Pilot kluzáků, co Vás zlákalo potom?

Pak jsem si udělal průkaz na motorová letadla. Teoretickou zkoušku děláte v Praze na Úřadu pro civilní letectví. Pak následuje praktický výcvik buď v aeroklubu anebo v letecké škole. Praktický výcvik trvá minimálně 45 hodin. Rozdíl oproti autoškole je ten, že část výcviku létáte sám, tedy bez instruktora. Důvodem je to, že si pilotní žák musí budovat i psychickou odolnost, která je úplně jiná, když máte na palubě někoho, kdo za vás problém vyřeší, anebo když jste na vše sám. Na konci je pilotní zkouška a po jejím zvládnutí získáte pilotní průkaz. Platnost je dva roky. Po jejich uplynutí musíte pravidelně absolvovat praktické přezkoušení. Dále je to každoroční teoretické přezkoušení a lékařská prohlídka v Ústavu leteckého zdravotnictví nebo určeným leteckým lékařem. Bohužel tím výčet požadavků nekončí. Další se vztahují na přestávky v létání. Pokud máte přestávku větší než 90 dnů, tak nemůžete letět s další osobou na palubě. Pokud je větší než 180 dnů, tak nemůžete letět už ani vy sám a musíte absolvovat praktické přezkoušení. Tyto přestávky se ale vztahují i na jednotlivé létané typy. V tuto chvíli létám 5 typů motorových letadel kategorie všeobecné letectví, 6 kluzáků a 1 letadlo ultralehké kategorie, které je registrované nikoliv Úřadem pro civilní letectví, nýbrž Leteckou amatérskou asociací. Takže k tomu ultralightu je další pilotní průkaz, atd., atd. … Samozřejmě je to hodně zatěžující, ale důvodem je, že každý typ má specifické vlastnosti. Něco se hodí na výcvik, něco na vyhlídkové lety, něco na vlekání kluzáků, něco na výsadky…    

❞ Pokud máte přestávku větší než 90 dnů, tak nemůžete letět s další osobou na palubě...

Jaké kvalifikace tedy, Pavle, vlastně máte?

Na kluzácích a motorových letadlech létám vyhlídkové lety, dále jsem vlekař kluzáků a mám oprávnění na para výsadky.

Jaký je o vyhlídkové lety zájem?

Zájem závisí hlavně na počasí. V Plasích máme pro tyto účely dvě letadla, objednává se s předstihem a upřesňuje podle počasí. Často se jedná o dárkové certifikáty k různým životním výročím.

Kolik takový let stojí?

Například v Letňanech vyjde hodina letu za celé letadlo na cca 10 tisíc korun. S narůstající vzdáleností od Prahy cena klesá. U nás to zájemce přijde na 6600 korun, členy klubu ještě levněji. Hodina na větroni stojí cca 1000 korun. Vyhlídek na kluzácích je ale minimum. Lidé se letadel, které nemají motor, asi bojí (smích).

Co nějaká zajímavá historka?

Za ty roky mám cca 3000 letů, takže nějaké by určitě byly. Když si vzpomenu na ty, co mají souvislost s naší MP, tak hodně zajímavý byl let v září loňského roku. To jsme letěli s Martinem Týcem, analytikem z OŘ 12, do Ostravy Mošnova na Dny NATO. Během přistání jsme měli zprava strategický bombardér B-52 spolu s obří C-5 Galaxy, zleva dron MQ-9 Reaper. Já jsem si to sice moc neužil, protože jsem se musel spíše soustředit na přistání, ale kluci řvali nadšením. Vzhledem k tomu, že zpátky do Plas je to přes celou republiku, tak jsme měli domluvený hangár a nocleh na letišti v Poličce, která je na půli cesty zpátky. Vlivem zhoršeného počasí jsme ale museli divertovat na bývalé vojenské letiště Přerov, kde nám s hangárem i noclehem pomohla spousta hodných lidí. 

Nebo s Matějem Svobodou, kolegou z IT, a jeho rodinou jsme letěli do Karlových Varů. Na letišti nás čekal taxík, odvezl na kolonádu ke Grandhotelu PUPP, prošli jsme jí dolů až k Termálu, kde na nás opět čekal taxík a odvezl zpátky na letiště. Zde jsme prošli bezpečnostní kontrolou určenou pro privátní lety a odletěli přes Loket a Mariánské Lázně zpátky do Plas. Prostě takový VIP výlet do Varů (smích).

❞ Bohužel poměrně krátce po vzletu došlo k závadě na motoru. Jelikož se jednalo o jednomotorový letoun, tak jsem paragánům oznámil, že bude následovat nouzové přistání a že je na nich, co si vyberou...

Pokud bych měl ale zmínit pouze jednu, tak by to byl let s paragány, který se ze začátku nevyvíjel vůbec dobře. Toho dne bylo mým úkolem provést para výsadek do stanoveného prostoru a výšky. Nutno ještě  dodat, že paragáni jsou často ten typ lidí, kteří, na rozdíl od pilotů, milují adrenalin. Jsou to ti lidé, kteří dobrovolně lezou ven z letícího letadla, různě se věší na vzpěry u křídel a přijde jim to super. Bohužel poměrně krátce po vzletu došlo k závadě na motoru. Jelikož se jednalo o jednomotorový letoun, tak jsem paragánům oznámil, že bude následovat nouzové přistání a že je na nich, co si vyberou. Zda absolvovat nouzák, samozřejmě s nějakým stupněm rizika, anebo vyskočit z letadla v poměrně malé výšce s nějakým rizikem určitě také. Vybrali si vyskočit. Během okamžiku bylo letadlo prázdné.

Nenapínejte, jak dopadl nouzák?

Naštěstí se letiště vzletu nacházelo poměrně nedaleko a podařilo se tam i bez motoru doklouzat. V tu chvíli přišel výcvik na kluzácích docela vhod…

A co paragáni?

Ti bezpečně přistáli na nedalekém poli. Od té doby, když mě občas potkají, tak mě zdraví vztyčeným palcem a slovy: „To ale bylo SUPER!“ (smích).

❞ Někteří kolegové létají celoročně. Zejména ti svobodní anebo rozvedení. Já si od prosince do února dávám od létání pauzu a zachraňuju manželství...

Jak vás tak poslouchám, říkám si, co asi děláte v zimě, to se nelétá?

Někteří kolegové létají celoročně. Zejména ti svobodní anebo rozvedení. Já si od prosince do února dávám od létání pauzu a zachraňuju manželství. Myju okna, věším záclony, chodím s manželkou po nákupech a poslušně jí nosím tašky… Pak přijde březen a celé to začne zase nanovo.

Pavle, a jaké letecké plány a sny máte do budoucna?

No, spíš než plán je to zatím, vzhledem k mým současným schopnostem, jen sen. Jeden kamarád z letiště, který jinak létá s business jetem, vloni letěl s manželkou na víkend z Plas do Benátek. Mezipřistání na tankování měli v Zell am See, což je horské letiště v Alpách. Takže bych s mojí manželkou chtěl něco takového taky podniknout. Letos jsme s rodinou byli lyžovat na Kaprunu, který je kousek od Zell am See. Tak jsem využil čas a byl se na letiště podívat, jak tam funguje provoz. Takže první mini krůček mám za sebou.

Pavle, tak ať se Vám dobře daří ve vzduchu i na zemi a díky za Váš čas a zajímavé povídání.

Jako P. S. jsem chtěla přidat pár vět o zážitku z letu, ale počasí nám nepřálo. Třeba se Vojtovi podaří ….

Zobrazení: 652