Blbý, kdo dává, blbější, kdo nebere?

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 1. listopad 2022 Autor Radka Rüsterová Vytisknout E-mail

Říká se to, ale ne vždy to platí. Vlastně něco dát a nic za to nechtít na oplátku, znamená hodně.

Ráda bych vám tentokrát představila Nadaci Via. Je to taková moje srdcovka. Pracovala jsem zde 4 roky, poznala tady skvělé lidi, díky ní jsem v sobě objevila „charitáře“, a kdybych na čas nezběhla k divadlu, asi bych tam pracovala doteď. No, možná. Člověk nikdy neví, jakou cestu mu život připraví, že? V každém případě, moje pouto s Nadací Via přerušeno nikdy nebylo. Sleduji, co dělá, jak se jí daří, jak roste do krásy a ráda zajdu na jakoukoliv její akci, na kterou mne pozve. Via vznikla z The Foundation for Civil Society, kterou založila Wendy Luers, manželka teď již bývalého amerického velvyslance v ČR. V září oslavila pětadvacáté narozeniny (Via, ne Wendy). Patří do první desítky nefiremních nadací a fondů v České republice. Má o šest let mladšího brášku, Nadační fond Via Clarita. V jeho správní radě teď působí i Jiří Bárta, který býval řadu let ve Via ředitelem. O něm bych mohla psát jen samé superlativy. Pomyslné žezlo předal roku 2019 panu Zdeňku Mihalco, který nadaci šéfuje dodnes. Via rozvíjí komunitní život a filantropii u nás, podporuje aktivní lidi, kteří pečují o své okolí, budují dobré sousedské vztahy, oživují česká města, obce i krajinu. Poskytuje nejen granty, ale i průběžnou pomoc v podobě vzdělávání. Od svého založení podpořila více než 8 000 projektů po celé republice.

Právě nastává předvánoční čas. Čas, kdy se otevřou (snad) i ta nejchladnější srdce, podobně jako v Dickensově Vánoční koledě; čas, kdy se z mnohých z nás stanou alespoň na chvíli filantropové. A třeba právě v tuto chvíli kliknou na svém počítači nebo mobilním telefonu na ikonu s logem Darujme.cz. Vězte, že i za touto platformou, která neskutečně usnadnila online darování, stojí Nadace Via. Její velkou předností je zejména bezpečnost, transparentnost, jednoduchost a rychlost. Sdružuje přes 21 oblastí, na které lze přispět, jako je například hospicová a paliativní péče, humanitární pomoc, kultura, umění a historie, sport a volný čas či protikorupční aktivity. Je opravdu těžké vybrat jen jeden projekt, který by chtěl člověk podpořit. Platforma může fungovat i díky podporovatelům, kteří za ní stojí už řadu let a je povinností je zmínit. Jsou to Nadace Vodafone Česká republika, Česká spořitelna, a. s., Greendata nebo US EMBASSY. A protože nejde jen o to vybírat příspěvky, ale i o to, jak vytvořit úspěšnou kampaň, pořádá Darujme.cz i workshopy, webináře nebo nabízí individuální konzultace, kde vám se vším poradí. Jsou určené začátečníkům, pokročilým uživatelům, ale také všem, kteří se chtějí dozvědět více o fundraisingu.

Povídala jsem si s nadační PRistkou Hanou Morávkovou (měla opačný příběh než já – odešla od divadla do nadace), takže teď si dovolím ji citovat, co se čísel, dat a údajů, která svědčí o tom, že to s námi na poli dobročinnosti, není vůbec špatné, týká.

„Přes platformu Darujme.cz věnovali lidé v roce 2021 úctyhodných 562 milionů Kč a podpořili tak činnost více než 950 organizací a obcí. Jedná se o rekordní částku, která o 142 % převyšuje 232 milionů Kč darovaných v roce 2020.

Aby to bylo ještě zajímavější, podívali jsme se na průměrnou výši darů v prosinci. Data za poslední 3 roky ukazují, že čím blíže ke konci roku, konkrétně necelé 2 poslední týdny roku (od 22. 12.) průměrná hodnota daru vzrůstá o více než 200 Kč. A poslední dny v roce i o více než 500 Kč.“

O tom, jak to vypadalo vloni, jsme mluvily proto, že výsledná čísla za letošní rok ještě neznají. Vězte tedy, že nejštědřejším dnem minulého roku byl jednoznačně 25. červen 2021, den po ničivém tornádu, které se prohnalo jižní Moravou a dalšími oblastmi v ČR. Během tří dnů od této katastrofy se podařilo vybrat téměř 150 milionů korun. Mezi nejaktivnější organizace, kterým dárci přispívali nejvíce, v loňském roce patřily ADRA, o.p.s.; Armáda spásy; Člověk v tísni; Diecézní charita Brno; Greenpeace; Charita Česká republika; Lékaři bez hranic, o.p.s.; Milion Chvilek; Nadace Via a Nadační fond Českého rozhlasu.



Dále Hana uvedla, že od roku 2018 se počet pravidelných dárců, kteří jsou tím nejcennějším, ztrojnásobil. Mezi takové patřil i Asaf Auerbach, který byl spolu se svým bratrem jedním z Wintonových dětí. Několik let měsíc co měsíc posílal dvě třetiny svého sirotčího důchodu jako Přítel dětí UNICEF na podporu dětem v nejchudších zemích světa. V roce 2016 obdržel Cenu Via Bona (udělením Ceny Via Bona chtěla nadace vyzdvihnout inspirativní příběhy dobročinnosti a poděkovat všem, kteří nezištně pomáhají druhým), a já byla u toho. Dojatá jako blázen. Bohužel, pan Asaf letos v dubnu zemřel. Bylo mu 93 let.

„Těší mne, kolik je v Česku štědrých lidí a jak moc a pravidelně pomáhají.“ (H. Morávková)

Díky Darujme.cz můžeme v podstatě pomocí několika kliknutí myší podpořit organizaci, obec, spolek, nadační fond, klub, útulek a podobně, který je zde registrován. Pomoci lze třeba i tak, že založíme firemní zaměstnaneckou sbírku nebo osobní výzvu a zapojíme do ni své přátele a své okolí. Může jít třeba o oslavu narozenin nebo svatbu.

Kampaně na Darujme.cz nejsou časově omezené, a tak některé mohou běžet a běžet a svou plánovanou cílovou částku hned několikrát překonat.

Osobní výzva může vypadat třeba takto: „Fakt si vážíme toho, že na nás myslíte a lámete si hlavu nad vhodným darem. Spíš než porcelánový jelen nás ale potěší, když spolu s námi své dobré úmysly napřete tam, kde je to opravdu potřeba a umožníte nám potěšit mnohem více lidí.“

Z aktuálně probíhajících a úspěšných výzev vybírám Expedici Ganga, kterou zaštiťuje olympijský kajakář Vavřinec Hradilek. Nejede pro medaili, ale proto, aby podpořil děti ze slumu Čalantika, chudinské čtvrti v hlavním městě Bangladéše. Zaujala mne i výzva Balance Clubu Brumlovka, a.s. na pomoc pro Vladimíra Mikuláše, o kterém jsem psala v říjnovém čísle. Vyzkoušela jsem to. Odeslat mnou vybranou částku zabralo sotva 3 minuty, včetně toho, že jsem obdržela i potvrzení o daru. Mezi další velmi úspěšný projekt patří například Rozvoj ptačích parků České společnosti ornitologické nebo podpora mobilní paliativní péče MEDICA Třinec. Výzev je aktuálně 56, projektů přes dva tisíce. Zkuste se na stránku Darujme.cz mrknout.

Zcela upřímně by mne zajímalo, podle čeho vybíráte vy, kam nějakou podporu poslat. Zda jste stálými dárci nebo reagujete na aktuální výzvy. V každém případě, za každý váš dar, ať je odeslaný kamkoliv, vám patří veliké díky.

Chtěla bych na závěr napsat něco „chytrýho“, ale napadá mne jen to, co říkal můj tatínek: „Ježíšek to všechno vidí.“ Zkusme tedy myslet i na druhé alespoň v čase adventu, ono se nám to určitě jednou vrátí.

Radostné a klidné Vánoce v přítomnosti blízkých všem přeji. 


Měli bychom vědět, že (aneb najdete na webu):

Charita (z latinského výrazu caritas = slitování, smilování) označuje dobrovolné dobročinné akce na pomoc trpícím lidem, dětem, starým lidem, sociálně slabým, nemocným a podobně, ve formě peněžitých i věcných darů nebo prací pro dobročinnou, humanitární či charitativní organizaci vykonávanou zdarma.

Filantrop je člověk, který se angažuje ve filantropii, někdo, kdo daruje čas, peníze a jiné hmotné statky na charitativní účely. Říká se tak dárcům velkých sum peněz nebo lidem, kteří mají významný vliv na zlepšování obecné kvality života díky svému dobrovolnictví.

Nadace je pojmenování pro účelové sdružení majetku, které zakladatel zřizuje pro dosažení určitého cíle. Tyto cíle bývají buď soukromé nebo veřejné, společensky či ekonomicky užitečné. Většinou se nadace zakládají pro dobročinné účely.

Fundraising (z angl. „shromažďování zdrojů“) je systematická činnost, jejímž výsledkem je získání finančních či jiných prostředků na obecně prospěšnou činnost organizací nebo jednotlivců. (Když jsem byla v nadaci nováčkem, myslela jsem si, že se jedná o FUN raising. Ale ona zábava je také důležitá, že ano?)

Zobrazení: 722