Top ten mínus dva

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 1. listopad 2022 Autor Vojtěch Gabriel Vytisknout E-mail

Na přelomu roku se objevují nejrůznější ankety a soutěže. Chcete vyhrát luxusní automobil? Tak si zvolte nejlepšího zpěvného ptáka české popmusic. I když ti čeští povětšinou vypadají jako postřelený vrabec, nikoliv jako symbol libozvučnosti a krásných tónů. Příznivci sportu pak mohou obdivovat vyhodnocení nejlepšího fotbalisty či atleta, na kterém vás budou bavit estrádní herci a zpěváci známí z dob dávno minulých, protože ti mladí současní, co za něco stojí, ještě nemají patřičné kontakty u stárnoucích producentů. Když trochu počkáme, jistě se objeví na televizních obrazovkách a sociálních sítích tucet mladých dívek, které v rozhovorech budou tvrdit, jak chtějí zachránit vymírající populaci delfínů v Kaspickém moři. Poté zavlní boky, jako ono vysněné zvíře a zmizí. V lepším případě o ně divák zavadí pohledem, když budou předpovídat počasí na internetové televizi. To pak vlnící se okluzní fronta získá zcela jiný rozměr.

My jsme se rozhodli, že vám takový malý žebříček představíme také. Ne ve snaze získat nové mediální tváře, ale ve snaze představit práci našich strážníků ve výkonu služby. Někdy se do hlavní role spouštěče celé akce dostává alkohol, někdy lidská hloupost, někdy neopatrnost a někdy statečnost a odhodlání, jako v případě dvou našich kolegů z Útvaru psovodů. Někdy jsou pachatelé agresivní, někdy tak trochu roztomilí a někdy tak trochu mimo realitu. Vybrali jsme za uplynulý rok tiskové zprávy MP Praha, které měly největší sledovanost a tedy největší dosah. Je zajímavé, že všechno byla videa. Doba se mění a fotografie již nejsou in. Tato zpráva by měla také povzbudit všechny naše kolegy, kteří používají služební kamery. Má to smysl!

Abych nasadil trochu osobnější rovinu, tak mě nejvíce zaujal příspěvek o našich dvou psovodech, a poté o starší dámě, která svému vnukovi koupila spreje, aby rozvinula jeho kreativní myšlení a pak se s ním dopustila trestného činu poškozování cizí věci. Předpokládám, že nevědomky. Možná by bylo lepší, kdyby paní zapsala svého vnuka na výtvarný obor místní základní umělecké školy. Zajímavých příběhů je více. Pokud číst nechcete a raději se díváte na pohyblivé obrázky, pak můžete navštívit buď webové stránky MP Praha či facebookový profil naší organizace. Zde si jistě vyberete.      

Bez jízdenky, zato s rybičkou

Jel bez jízdenky tramvají, při kontrole napadl revizora. Se strážníky nespolupracoval, skončil v poutech a v rukou státní policie.

Na zastávku MHD Vítězné náměstí byla vyslaná hlídka k potyčce dvou mužů. Potyčky si všiml operátor, který má na starosti mimo jiné kamery. Přímo na nástupišti tramvaje držel větší muž pod krkem menšího, který byl lehce zraněn na čele a vedle něho ležel kapesní nůž tzv. rybička. Když strážníci od sebe muže oddělili, větší z dvojice vysvětlil, že je revizor, kterého druhý muž napadl při přepravní kontrole v tramvaji, kdy po něm požadoval platný jízdní doklad. Když mu bránil v odchodu, udeřil ho cestující pěstí do obličeje a vytáhl z tašky kapesní nůž. Revizor ho z obavy o své zdraví proto držel pod krkem až do příjezdu hlídky. Při jednání se strážníky odmítal 22letý černý pasažér spolupracovat, neustále kladl fyzický odpor, vulgárně vykřikoval, máchal rukama a kopal kolem sebe. Pomocí hmatů a chvatů ho hlídka svedla na zem, ale jeho agresivita se dále zvyšovala a došlo na pouta. K ošetření šrámu na čele byla přivolána záchranná služba. Celá věc byla předána k dořešení státní policii.

bez jízdenky zato s rybičkou
Stihli toho ten den hodně - medaile a záchranu rodiny

Krátkou zprávu o počinu našich psovodů už jsme sice na sociální sítě dávali, ale „tahle práce“ si určitě větší pozornost zaslouží.

V sobotu večer si cestou z kynologické soutěže v obci Sibřina strážníci všimli požáru novostavby domu, který potřeboval zásah profesionálních hasičů, protože hořela celá střecha a první patro. Strážníci proto okamžitě kontaktovali tísňovou linku hasičů. Před jejich příjezdem si ze služebních triček udělali provizorní ochranu dýchacích cest a vběhli hustým kouřem do domu. Z terasy odvedli do bezpečí starší ženu a dvě děti, ze zakouřeného domu pak ještě vyvedli muže a dva psi. Dostat ven muže, který byl v šoku a zmateně pobíhal po domě, nebylo úplně jednoduché. Naštěstí byla celá rodina při vědomí, ale dusila se kouřem. Nakonec jeden strážník ještě zkontroloval, jestli není v domě někdo další a druhý přeparkoval auta z přilehlé garáže. Plynové lahve a další hořlavý materiál byly naštěstí mimo dosah požáru. Pak už dorazila první jednotka hasičů a hlídka státní policie, které si případ převzaly.

Kromě zlatého a stříbrného úspěchu v kynologické soutěži se psovodi Roman a Miloslav zasloužili o záchranu životů, a to nejen těch lidských.

stihli toho ten den hodně
„Pojď se prát“

Vyzval strážníka 37letý muž poté, co strážník zapnul kameru. Předtím ho muž urážel a odmítal uposlechnout jeho výzvy. Osobní kamera díky funkci „mezipaměti“ zachytila mužovo chování.

Při kontrole parku na náměstí Míru si strážník u tramvajové zastávky všiml muže se psem, který nebyl na vodítku. Slušně ho vyzval, aby si dal zvíře na vodítko, načež mu muž odpověděl, že žádné nemá. Když ho strážník ještě upozornil, že pije alkohol, kde je to zakázáno, mrsknul plechovkou s pivem na zastávku. Procházející žena naštěstí uskočila. V té chvíli strážník zapnul osobní kameru a charakteristický zvuk pro spuštění kamery muže vyprovokoval k útoku. Strážník upustil od další výzvy a agresivního muže zpacifikoval pomocí donucovacích prostředků a pouty ho připoutal k zábradlí kolem záhonu. Celý zákrok komplikoval kolem pobíhající štěkající pes. Přestupky 37letého muže se bude zabývat správní orgán.

pojd se prát

Tohle nebyl dobrý nápad

Vnuka zaujalo graffiti, babička koupila spreje a asistovala při prvním pokusu. Podezření z trestného činu teď šetří státní policie.

Jeřábník na stavbě v Praze 4 využil chvilku klidu k pozorování okolí. Když uviděl dvě osoby sprejující na zdi v ulicích Plynární a Krnkova, informoval městskou policii a vyslané hlídce poskytl nejen popis osob, ale i jejich aktuální pozici. Na zastávce MHD Chodovská pak strážníci obě popsané osoby ztotožnili. Jednalo se o 11letého chlapce a jeho 71letou babičku, která hlídce uvedla, že vnukovi koupila spreje, aby si to zkusil. Prý to viděl na internetu a zajímalo ho to. Výsledkem zkoušky bylo několik žlutomodrých nápisů na zdech a chodníku, největší o velikosti 1 m x 1,6 m. Strážníci celou věc předali k dořešení státní policii. Bez ohledu na výši způsobené škody se v případech sprejerství vždy jedná o podezření z trestného činu.

tohle nebyl dobrý nápad

Povedený trojlístek strážníci zadrželi

Pozorné oko operátora upoutal v Praze 3 muž, který se podezřele pohyboval u zaparkované dodávky. Společně se dvěma parťáky skončil v rukou státní policie.

Podezřelé chování muže u křižovatky ulic Vinohradská a Jičínská neušlo operátorovi kamerového systému. Muž se dlouho rozhlížel do všech stran a pak se zastavil u červené dodávky, z které vystoupila žena. Následně přešel ulici k dalšímu muži s kufrem na kolečkách. Oba si prohlíželi jeho obsah, pak muž s kufrem odešel a druhý se vrátil k dodávce, kde společně se ženou prohlíželi zavazadlový prostor vozidla. Vyslaná hlídka na místě zjistila poškození zámku u dveří spolujezdce, na zemi ležel odhozený hasák. Pro podezření z trestného činu omezila 41letou ženu a 36letého muže na osobní svobodě a přivolala Policii ČR. Při kontrole nejbližšího okolí nalezli strážníci na tramvajové zastávce i druhého muže s kufrem. Okolnosti případu šetří státní policie.

povedený trojlístek

Když hraje hlavní roli alkohol

Do projednávání dopravního přestupku s řidičem taxi se začal vměšovat jeho silně opilý klient. Přes úvodní vulgarity, ignorování zákonných výzev a použití donucovacích prostředků nakonec našel se strážníky společnou řeč. Příběh skončil vyznáním lásky a smírem.

když hraje hlavní roli alkohol
Muž neměl kde být, tak se nastěhoval do cizí garáže

Sedmatřicetiletý muž pobýval dva měsíce v garáži, která mu nepatřila. Zadarmo zde využíval i elektřinu.

V Mariánské ulici zastavil máváním projíždějící hlídku strážníků muž, který jim sdělil, že pospíchá na autobus, ale musí je upozornit na podivné zvuky vycházející z jedné garáže. Hlídka před označenou garáží zastavila a zaklepala na vrata. Za nějakou chvíli se garáž otevřela. Muž, který se v ní nacházel, u sebe neměl žádné doklady, ale poskytl součinnost na zjištění totožnosti. Dále uvedl, že je bezdomovec a do garáže se nastěhoval asi před dvěma měsíci bez svolení majitele. Ještě dodal, že v garáži využívá elektřinu, kterou si sám zapnul, ale za odběr neplatí. Pro podezření ze spáchání trestného činu přivolali strážníci na místo policii. Ta rozhodla, že se jedná pouze o přestupek a muže z místa vykázala. Ten pak v poklidu odešel směrem k autobusové zastávce. Přestupkovým jednáním 37letého muže se bude nyní zabývat správní orgán.

v cizí garáži
Chtěl se jen trochu projet

„Přísahám, čestný skautský, jen tady okolo,“ snažil se obhájit svou jízdu tátovým autem 16letý mladík.

Auto pohybující se velmi nejistou, trhavou a pomalou jízdou zaujalo hlídku strážníků nedaleko polikliniky Modřany na Praze 12. Nejdříve „šel“ do akce výstražný nápis STOP, po zastavení samotní strážníci. Na základě předchozích zkušeností a pohybu vozidla se hlídka domnívala, že se setká s dalším podnapilým řidičem. K překvapení všech seděl za volantem teprve šestnáctiletý mladík. Ten pak strážníkům řekl, že si auto „vypůjčil“ bez otcova vědomí s tím, že se chtěl jen trochu projet. Na základě zjištěných skutečností byl dotyčný omezen na osobní svobodě a předán k dalšímu šetření státní policii. Dechová zkouška na alkohol byla negativní.

Co napsat závěrem? Je to jen stručný výběr, těch úsměvných, méně úsměvných i tragických příběhů existuje mnohem a mnohem více. Nejsou ovšem jen na internetových stránkách, profilech sociálních sítí… jsou přece v naší realitě. Takže pokud chcete vidět a slyšet více a být při tom, tak občas vyjděte ven. Věřte mi, přísahám, čestný skautský…

chtěl se jen trochu projet

Zobrazení: 37