#jsemvpohode

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: čtvrtek 31. srpen 2023 Autor Radka Rüsterová Vytisknout E-mail

Slovo „pohoda“ vystihuje stav celkové spokojenosti. Proto, aby byli spokojeni i lidé s mentálním postižením a kombinovaným znevýhodněním (kombinace dvou a více různých postižení u jediného člověka), vznikla před 25 lety Pohoda, z.ú. Po celou dobu své existence se snaží nabízet svým klientům takové služby, které jim umožní žít doma a nemuset svůj život strávit v ústavním zařízení. (Zkratka „z.ú.“ znamená zapsaný ústav. Jeho účelem je ze zákona provozování veřejně nebo společensky prospěšné činnosti.)

 Služby, které Pohoda nabízí, jsou alternativou právě k těmto velkým ústavním zařízením, která byla donedávna pro lidi s mentálním postižením jedinou možností pro život mimo rodinu. Řeč je o chráněném bydlení, denním stacionáři, osobní asistenci a terénní odlehčovací službě. Od roku 2011 provozují sociálně prospěšný podnik – kavárnu Bílá vrána (najdeme ji na „jedničce“, v ulici Ve Smečkách v čísle 5). Jejím hlavním cílem je zapojit lidi s postižením do smysluplné práce, díky které mají svůj příjem, ale díky které mohou také získat zkušenosti z práce mimo sociální systém. Zaměstnanci tady mají stálé pracovní uplatnění. A umí se pěkně otáčet. V kavárně se hraje divadlo, pořádají se večírky, vernisáže, školení, promítají se filmy a je tu i velký dětský koutek.

“Každý se může svobodně rozvíjet a jeden druhému má pomáhat, aby byl šťasten tak, jak po tom touží.” (Karel Čapek)

Služby jsou nabízeny lidem ve věku 19 až 80 let s lehkým až středně těžkým mentálním a kombinovaným postižením. Patří mezi ně chráněné bydlení. Jedná se o ubytování klientů, kteří se neobejdou bez pomoci asistentů. V jednom chráněném bytě bydlí více uživatelů a asistenti jim pomáhají se zajištěním každodenních potřeb i s vedením domácnosti. Cílem práce asistentů v chráněných bytech je, aby jejich obyvatelé byli co nejsamostatnější, posilovali svou sebedůvěru, dovednosti, odpovědnost a do budoucna mohli uvažovat o vlastním bydlení. Velký význam pro klienty, ale i jejich blízké má osobní asistence a terénní odlehčovací služba. Zajišťují ji asistenti, kteří přicházejí do domácího prostředí klienta. Klientům rozšiřují možnosti k získávání různých dovedností, možnosti jak vůbec být ve společnosti a nabízejí také možnost odlehčení těm, kteří se o postiženého člena rodiny starají nejvíce.

Těm klientům, kteří nemohou být doma sami a zároveň chtějí aktivně trávit čas ve společnosti jiných lidí, je určen denní stacionář. Navštěvuje jej 12 – 15 klientů v čase od 8 hodin ráno do 16 hodin odpoledne. Pokud chtějí, mají na výběr z velkého množství nejrůznějších aktivit, ale mohou tady i odpočívat nebo se učit novým, praktickým dovednostem. V rámci stacionáře funguje terapeutická „Pohodová dílna“, kde klienti vyrábějí širokou nabídku mýdel, solí do koupele i dalších koupelových doplňků a různé brože. Všechny výrobky je možné si zakoupit a tím přispět na činnost nepostradatelných asistentů.

„Podporujeme občany, kteří jsou na okraji zájmu společnosti, nedokáží sami obhájit svá práva ani naplnit své potřeby. Jsou křehcí a snadno se mohou stát obětí lidí se špatnými úmysly.“ (z webu Pohody)

Všichni „pohodoví“ asistenti mají vzdělání nezbytné pro práci v sociálních službách. Pravidelně jsou proškolováni, účastní se skupinových i individuálních supervizí s odborníky z oboru psychologie nebo psychoterapie. Stále se nechávají inspirovat u podobných společností jak u nás, tak v zahraničí a také s nimi sdílí svoje zkušenosti. V Pohodě pracují jak stálí zaměstnanci, tak dobrovolníci. Program Dobrovolně v Pohodě má za cíl propojit lidi, kteří nabízejí svou podporu, znalosti a schopnosti těm, kteří se bez jejich pomoci neobejdou. Vedle všech služeb poskytují i poradenství. S dotazy na všechny sociální služby se potřební mohou obracet na jejich sociální pracovnici.

Věříme, že dospělí lidé s mentálním postižením chtějí a mají dostat šanci žít plnohodnotným důstojným životem jako běžný občan.  Usilujeme o to, aby mohli díky přiměřené míře podpory žít svobodně a samostatně, pracovat a trávit svůj čas podle svých potřeb, schopností a možností. (z webu Pohody)



Stejně jako klienti, i samotná Pohoda potřebuje pomoc, zejména pravidelnou finanční podporu. Aktuálně probíhá sbírka na známé platformě Darujme.cz. Přispějeme-li (https://www.darujme.cz/projekt/1207377), pak i díky nám mohou lidé s mentálním znevýhodněním využívat služeb, bez kterých se v životě neobejdou. Ovšem jsou i jiné možnosti pomoci, například již zmíněné dobrovolnictví. Můžeme pomáhat při různých akcí (cateringových, společenských nebo prodej na trzích), klienty podporovat individuálně ve volném čase (divadlo, kino, výstavy, procházky), či nabídnout své know-how (organizování akcí, grafika, fotografování). A kdybyste chtěli pomoci jen tím, že si nakoupíte na e-shopu, tak to zkuste přes cashback portál Givt.cz. (GIVT je internetový portál, který umožňuje přímou podporu neziskových organizací. My si nakoupíme a oni z našeho nákupu zašlou část peněz námi vybrané společnosti. Za nákup přitom nezaplatíme nic navíc.) A jak jinak, na webovkách Pohody je e-shop, kde se počítá každý nákup. Každý nákup totiž pomáhá jejímu provozu. Například merch #jsemvpohode (plátěnky, kšiltovky, trička), jedlé dárky a káva z Bílé vrány, nebo výrobky Pohodové dílny.

Chcete se společností blíže seznámit? Pak přijďte v sobotu 16. září do ulice Ve Smečkách. V rámci akce Zažít Smečky jinak 2023 zde bude celý den o zábavu postaráno. Od půl dvanácté bude hrát harmonikář, následovat budou písně táborových ohňů, balkánské a gypsy rytmy a fingerstylová kytara, na závěr večera zazní šanson, připraveny budou tvořivé workshopy, hry a zábava pro děti, přístup na jindy uzavřená místa (střecha Paláce Edison), výstavy, možnost prohlédnout si policejní auto (ano, budou tady kolegové z Prahy 1 a nebudou tady poprvé). Na akci se podílí také knihovna a tiskárna pro nevidomé Karla Emanuela Macana, Tyfloservis, AutoMat. Občerstvení zajistí – jak jinak – Bílá vrána.

„Pohoda se v rámci této akce snaží oživit ulici Ve Smečkách – místo, které si z minulosti nese nevalnou pověst. Naši strážníci rádi přijali nabídku spolupráce. Není to poprvé. V červnu jsme na oslavu 25 let Pohody dorazili se skákacím hradem, tentokrát představíme mobilní stanoviště, což bude atrakce zejména pro děti, a budeme také pomáhat při zahájení a přípravě akce tam, kde ženská ruka úplně nestačí.“ Bc. Miroslav Stejskal, ředitel OŘ MP Praha 1.

Chtěla jsem vám moc poděkovat za zprostředkování skákacího hradu na červnových oslavách 25. výročí POHODY. Byl to skvělý prostředek, jak na akci přilákat více lidí a lépe tak propagovat a komunikovat naše téma lidí s postižením. Strážníci, kteří s hradem přijeli, byli moc milí a vstřícní, spolupráce byla naprosto bezchybná, a za to moc děkujeme!“ Mgr. Klára Šuhajová, komunikace s veřejností a marketing, Pohoda, z.ú.

Buďme v pohodě!

Zobrazení: 305