Letos je mu patnáct

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: čtvrtek 31. srpen 2023 Autor Jiřina Ernestová Vytisknout E-mail

Když 1. března 2008 nastoupil Taxi tým poprvé do akce, tvořilo ho 12 speciálně vyškolených strážníků, kteří měli jasný cíl – dohlížet na dodržování právních předpisů ze strany řidičů taxi na území metropole. V současné době je Taxi tým součástí Hlídkového útvaru a v nepřetržitém režimu v něm pracuje 22 strážníků v přímém výkonu služby. Úzce spolupracují s pracovníky magistrátu a v problematice taxislužby jezdí školit strážníky i do jiných měst.

 Kontroly jsou zaměřené především na to, jestli je taxislužba provozována v souladu se zákonem o silniční dopravě. Konkrétně se jedná o to, zda má řidič vydané oprávnění řidiče taxislužby, zda má průkaz řidiče taxislužby, zda je vozidlo řádně evidováno jako vozidlo taxislužby, zda je na vozidle řádně vylepená evidenční nálepka TAXI a zda řidič používá vozidlo v souladu s evidencí vozidel taxislužby. Zaměřují se také na dodržování Nařízení hl. m. Prahy, které stanoví maximální ceny v osobní taxislužbě na území metropole.

Že se opravdu nenudí, dokazuje i pohled do statistik. V loňském roce strážníci z Taxi týmu zkontrolovali přes 15 650 řidičů taxi (klasické taxi včetně alternativní přepravy) a odhalili celkem 1908 přestupků. V 1523 případech uložili pokuty v celkové výši  1 127 422 korun, 358 jich bylo oznámeno správnímu orgánu a 27 vyřešeno domluvou.

Rozmanitost práce strážníků z Taxi týmu nejlépe přiblíží následující výběr z mediálně prezentovaných případů.

Nepomáháme jen veřejnosti s nepoctivými taxikáři, ale také řidičům taxi s cestujícími

Řidič přepravní společnosti zavolal 21. června na tísňovou linku a požádal o pomoc s agresivní cestující. Cizinka řidiče obvinila, že ji chce okrást, proto jede schválně špatnou trasou. Také se jí nelíbilo, že nemá fixní cenu, ale používá taxametr. Po celou dobu jízdy z letiště do hotelu v centru města sledovala svoji navigaci a řidiče takto „kontrolovala“. Její navigace ukazovala jinou trasu, než jakou zvolil řidič. Marně se jí snažil vysvětlit, že vybral nejoptimálnější trasu, kterou si ověřil přes dispečink společnosti, pro kterou jezdí. Z Letiště Václava Havla do ulice V Celnici jel Evropskou, Korunovační a Letenským tunelem a po cestě se snažil maximálně využívat vyhrazené pruhy. Stejně cizinku nepřesvědčil. Strážníci z Taxi týmu provedli na místě kontrolu a potvrdili, že řidič skutečně zvolil tu nejlepší možnou trasu, kterou v danou chvíli s ohledem na ranní dopravní špičku mohl. Za 17,3 kilometrů a 40 minut jízdy si naúčtoval 769 korun. Cestující nakonec jízdu i na doporučení svého známého, kterému volala, uhradila. Za městskou policii palec nahoru pro řidiče tohoto taxi!Řidič taxi vyrazil do ulic metropole s překrytou registrační značkou, přestupkem se bude zabývat správní orgán

Na vozidlo taxi s částečně překrytou registrační značkou narazili strážníci z Taxi týmu 5. ledna 2022 v Rytířské ulici, kde ho také následně zastavili. Třiapadesátiletý cizinec hlídce potvrdil, že jede pro zákazníka, ale o zakrytí tabulky přední registrační značky prý vůbec nemá ponětí. Způsob provedení ale jasně vyloučil nahodilé zakrytí. Strážníci věc zadokumentovali a podezření na přestupek oznámili správnímu orgánu. Řidiče také upozornili na skutečnost, že pokud chce pokračovat v jízdě, musí mít registrační značku v neupraveném stavu. Na to muž zakrytí odstranil.

Znát předpisy by měli všichni řidiči. Ti, co zajišťují přepravní služby navíc také místopis. Mobilní aplikace všechno nezvládnou 

Jeden z mnoha případů, které téměř denně musí řešit strážníci z Taxi týmu.. Řidič taxi, který si v ulicích metropole vydělával teprve týden, projel 2. června 2021 Pařížskou ulicí a pak ho vyděsila u Staroměstského náměstí dopravní značka „Pěší zóna“.  Zalekl se, na pěší zónu se přece nesmí, proto auto otočil a směle odjížděl Pařížskou ulicí pryč. Že jede v protisměru, už jaksi neřešil. Řidič od strážníků dostal pokutu ve výši 1 tisíce korun a doporučení, aby vedle mapy v mobilní aplikaci sledoval také ostatní dopravní značení. 

Prý si chtěl jen trochu vydělat. Za volantem taxíku ale neměl 18letý mladík co dělat

Při standardní kontrole narazil Taxi tým pražský strážníků 31. srpna 2021 na řidiče vozidla taxi a nestačil se divit. Protože mladík nikdy nevlastnil řidičské oprávnění, nemohl mít logicky ani oficiálně evidované vozidlo na přepravní službu, stejně jako průkaz řidiče taxislužby nebo správnou evidenční nálepku. Tmavý Mercedes s podivně vypadající evidenční nálepkou upoutal pozornost hlídky Taxi týmu kolem půl třetí ráno v Křižovnické ulici. Po zastavení vozidla  bylo zjevné, že se jedná o napodobeninu nálepky. Ve vozidle také chyběl viditelně umístěný průkaz řidiče taxislužby. Mladý řidič strážníkům předložil pouze občanský průkaz. Doklady potřebné pro řízení vozidla ani doklady k provozování přepravní služby ale u sebe neměl. Ani je mít nemohl. Kontrolou databází strážníci zjistili, že 18letý mladík nikdy nebyl držitelem řidičského oprávnění. Mladík vše vysvětlil tím, že si chtěl jen trochu vydělat. Proto nasadil na auto svítilnu a do auta vylepil evidenční nálepku, kterou mu obstaral kamarád. Jméno kamaráda ale odmítl sdělit. Přivolaná státní policie mladému muži další jízdu zakázala, strážníci mu odebrali svítilnu i napodobeninu a zjištěné přestupky oznámili správnímu orgánu.Podle strážníků z Taxi týmu se v poslední době stává novým trendem mezi řidiči taxi nerespektování dopravního značení. Vypadá to, jako by v metropoli pro ně dopravní značky neexistovaly. Strážníci pravidelně řeší zákaz vjezdu, jízdu v protisměru, nedání přednosti zprava, parkování všude, kde je tzv. volno, ale nemusí se platit. Po upozornění řidičů na nesprávné parkování se pak velmi často z úst taxikářů sesype na strážníky sprška nelichotivých slov, že si mají všímat jiných problémů a ne zrovna jich. Mezi řidiči přepravních služeb je stále více cizích státních příslušníků převážně z blízkého východu a států bývalého Sovětského svazu. Vedle řady cizinců, jezdí pro alternativní přepravní služby také mnoho našinců, jejichž hlavní náplní není profesionální řízení vozidel. Jsou mezi nimi manažeři, řemeslníci, nebo také lékaři, kteří si tím buď přivydělávají, nebo zpestřují svůj soukromý život.

Milí kolegové z Taxi týmu, přejeme vám do dalších let mnoho pracovních úspěchů a co nejvíc poctivých taxikářů. 

Zobrazení: 466