Městská policie Mladá Boleslav, s okřídleným šípem nad hlavou
Tady má Škodovka vývojové středisko, tady kanceláře, támhleta velká budova je jejich ubytovna, tohle je jedna z deseti bran do výroby, tam vzadu vidíte jejich střední školu a ukážu vám i vysokou. Ve chvíli, kdy jsme si s boleslavskými kolegy domlouvali další reportáž do našeho Pražského strážníka, věděli jsme, že město bude s místní automobilkou hodně spjaté. Netušili jsme však do jaké míry. S nadsázkou se dá dokonce říci, že v Boleslavi už nerozlišují všední den a víkend. Novou měrnou jednotkou, která opanovala kolorit zdejšího města, je střídání směn v závodě. Strážníci pak přirozeně na zmíněný stav reagují, a tak je i pro ně automobilka velkým tématem. Ale nepředbíhejme. Posaďte se pohodlně, jako do zbrusu nové „Oktávky“ a přejeme příjemné čtení.
Zhruba po hodince jízdy z naší základny na Korunní stojíme před služebnou boleslavských strážníků. Přijeli jsme Tucsonem, trochu se tedy bojíme, aby nás rozhořčený dav nevymáchal v dehtu a peří. Nikde žádné vidle ani pochodně, a tak můžeme dovnitř, kde nás vítá pan Ondřej Kubala. Bude naším průvodcem a stačí krátké seznámení, aby bylo hned jasné, že je pro reportáž ten pravý.
Dovoluji si na místě v dnešní den zastoupit pana ředitele MP, vrchního policejního radu Tomáše Kyptu, který z pracovních důvodů nemohl být přítomen Vaší návštěvě. Je to jeden z nejdéle sloužících velitelů městských policií. Slouží V Mladé Boleslavi od roku 1995 a od roku 2006 je jejím ředitelem. Naše pracovní výsledky, které dnes budeme prezentovat, jsou beze sporu výsledkem jeho dlouhé, usilovné a systematické práce.
„Já osobně zde pracuji jako zástupce ředitele pro výkon služby. U městské policie jsem od roku 2003. Postupně jsem se od řadového strážníka dopracoval až na tuhle pozici, takže jsem si měl možnost vyzkoušet úplně všechno, co strážníci můžou v rámci svých oprávnění dělat, což je nesmírně užitečné. Obecně je tady v Mladé Boleslavi spousta práce. Je to město, které je zatížené automobilovým průmyslem. Má zhruba 46 000 stálých obyvatel. Přibližně jednu třetinu ze všech lidí ve městě tvoří cizinci. V průběhu dne se tu odhadem pohybuje více než 20 000 lidí navíc, kteří do Mladé Boleslavi dojíždí spádově za zaměstnáním, ať už ve Škodovce nebo dalších subdodavatelských firmách. Takže je tady pro strážníky opravdu hodně činnosti. Také se v porovnání statutárních měst dlouhodobě pohybujeme mezi nejvytíženějšími městskými policiemi vůbec. Co se týče našich kolegů, tak jejich početní stavy jsou v současné době 52 strážníků. Protože je nás málo a máme dlouhodobý podstav, pomáhají nám asistenti prevence kriminality. Těch máme celkově 22. Jsou zařazeni a přímo řízeni městskou policií. To je výrazná pomoc, zejména co se týče dohledu v klidových lokalitách, jako jsou sídliště, parky a podobně, kde nám šetří síly a prostředky, abychom se mohli věnovat faktickému řešení protiprávních jednání. Velice úzce spolupracujeme také s Policií České republiky. Opravdu na denní bázi, a to nejen prostřednictvím operačních důstojníků a dozorčích služby, ale komunikace probíhá také přímo s vedením. Společně plánujeme opatření, řešíme ty nejzávažnější věci, které se dotýkají veřejného pořádku. Jinak činnost městské policie probíhá v celém tom spektru, ke kterému opravňuje zákon o obecní polici, takže máme samozřejmě strážníky, kteří se věnují dopravě, máme tady strážníky, kteří odchytávají zatoulaná zvířata, sbíráme kadávery, použité injekční stříkačky a tak dále. Intenzivně se věnujeme také prevenci, kde v průběhu roku máme až 9000 lidí, kteří projdou našimi programy. Programů máme celkem 28, pro všechny věkové kategorie. Vlastně prvním programem, který jsme v rámci prevence začali dělat, byl program převzatý od strážníků z Prahy, kteří se věnovali právě problematice v mateřských školkách. Ještě jednou dík kolegyním, které nám tenkrát dovolily podklady využívat. Jinak v rámci činnosti v průběhu roku se tady řeší zhruba 125 000 tisíc událostí. Řešíme přes 20 000 přestupků ročně. Ta čísla jsou veliká, strážníci jsou opravdu vytížení.“
Po úvodním brífingu na nic nečekáme, sedáme do služebního vozu a vyrážíme do terénu. Počasí nám moc nepřeje, ale i přes déšť se najdou osoby, které se věnují popíjení alkoholu na veřejných místech, kde to zakazuje vyhláška. Proto se vydáváme na místo s názvem Slovanka. Tady potkáváme hlídku, která opilé mladíky už aktivně řeší. Podle montérek se jedná o místní dělníky, kteří si „zpříjemňují“ volno mezi směnami. Pro nás ideální moment nahlídnout do vybavení jak služebního vozu, tak samotných strážníků. „Výjezdové vozidlo městské policie Boleslav je vybaveno batohem pro poskytnutí první pomoci, jehož součástí je defibrilátor. Ve vozidle jsou dále odchytové pomůcky, pro případ potřeby odchytu zvířete. Dále kontejner na kontaminovaný materiál a ve vozidle máme vždy připravený nějaký hasicí prostředek, kdyby někde zahořel například koš. Další důležitá věc jsou prostředky na záchranu tonoucího. V Mladé Boleslavi máme řeku Jizeru a už jsme je v minulosti několikrát použili. Z hlediska vybavení jsou strážníci vystrojeni do klasických černých kombinéz, mají na sobě taktickou vestu s balistikou. Standardně jsou vyzbrojeni krátkou střelnou zbraní, mají teleskopický obušek, osobní kameru, služební pouta, vysílačku a samozřejmě další vybavení, které potřebují ke každodenní činnosti,“ komentuje i s názornou ukázkou pro naši kameru pan Kubala, zatímco jeho kolegové poctivě pózují.
„V rámci výkonu služby využíváme nejen kamerového dohlížecího systému, ale kamerami jsou vybaveny také veškeré služební vozy a všichni strážníci používají osobní kameru, kde dokumentují jakákoliv jednání, která s případným přestupcem máme. Dále využíváme chytré telefony, takže jsou strážníci pomocí aplikací spojeni s místním informačním systémem,“ dodává jeden ze strážníků.
Ze Slovanky vyrážíme na okružní jízdu po Boleslavi a právě tady nás překvapuje to, co jsem už nastínil v úvodu. Snad každá druhá budova je Škodovky, spolupracuje se Škodovkou nebo je důsledkem přítomnosti tohohle fenoménu. Pan Kubala o tom již sice mluvil nad seznamovacím kafíčkem, ale nedá mi to a musím se na město versus závod zeptat znovu. „Mladá Boleslav je hodně specifické město. Asi všichni vědí, že ústředním zaměstnavatelem je Škoda Auto. Na Škodovku jsou navázány další subdodavatelské řetězce a společnosti, které dodávají komponenty pro výrobu vozidel. Jak už jsem v úvodu říkal, je tady spousta lidí, kteří jsou ze zahraničí. Město díky průmyslové výrobě žije vlastně na tři směny. V podstatě se lidi v továrně nepřetržitě střídají, takže je to velice náročné pro všechny. Pro obyvatele například rušením nočního klidu. Režim ve městě je hodně spjat s přítomností velkého množství cizinců, takže občas máme problémy i s jazykovou bariérou. Musíme být připravení na to, že ne všichni ovládají češtinu. Velice často v rámci preventivních aktivit rozdáváme cizincům informační letáky, které připomínají ta základní pravidla chování ve společnosti, tak, aby na ně byli připravení. Hodně se věnujeme také vyhlášce zakazující pití alkoholu na veřejnosti. Tento rok jsme řešili již 800 přestupků v rámci této vyhlášky. To máme nastaveno na nulovou toleranci. Jinak se tu samozřejmě podílíme na spoustě kulturních akcí. Všichni budou znát Rally Bohemia, ale jsou tu i různé koncerty v lokalitě Krásné louky. Dále je důležité zmínit, že v Mladé Boleslavi se hraje první liga jak ve fotbale, tak extraliga v hokeji, což dále klade vysoké nároky na městskou policii,“ vypráví náš průvodce, zatímco odbočuje na náměstí Republiky. Na tomhle místě dochází v poslední době k větší míře konzumace alkoholu. Jsou tu zastávky, kde agentury vykládají pracovníky a oni vždycky zaběhnou do obchodu, nakoupí pití a „lejou“ to do sebe. Jinak je náměstí čisté a uklizené.
Naše další zastávka je v areálu již zmíněné Krásné louky. Velký rovný plac s protékající Jizerou. Na společenské akce jako stvořený. Na druhou stranu kombinace piva a vodní plochy nemusí být vždy ideální. „Jizera je tady jako rizikový faktor především z hlediska povodní. Pravidelně monitorujeme výšku hladiny. V poslední době, při hrozbě povodní, jsme kontrolu prováděli na půlhodinové bázi. Uzavíráme komunikace, staráme se o umisťování protipovodňových zábran. Nemáme přímo poříční útvar, ale byli jsme se podívat u vás, a tak mají všechna vozidla záchranné vybavení, aby se dalo efektivně pomoci případnému tonoucímu,“ ujišťuje nás o připravenosti náš průvodce, zatímco z auta vyvádí služební fenku jménem Ebola. Je to jediný boleslavský psí strážník s bohatým policejním rodokmenem. Nejeden fotbalový fanoušek vzdal svoje snahy narušovat veřejný pořádek, ve chvíli kdy mu dala Ebola jasně najevo, že tudy tedy cesta rozhodně nevede.
Když už jsme zavítali do zvířecí říše, tak se musím zeptat na odchyt a útulek. „Všichni naši strážníci jsou vyškolení odchytáři. My jsme k tomu přistoupili z toho důvodu, že ve chvíli, kdy tady máme vysokou míru činnosti, tak není efektivní, aby někdo jezdil pouze na odchyty. V průběhu roku zajistíme zhruba 400 kusů zvířat, ať už těch uhynulých nebo zhruba do stovky těch zatoulaných. Co se týče jejich umístění, tak město má teď vlastní útulek, takže přednostně využíváme jeho služby. V případě naplnění pak máme další smlouvu s útulkem v Lysé nad Labem. Postupem času však odchytáváme menší množství zvířat, než to bylo v minulosti.“
Další hlídkování nás zavede ke stadionu prvoligových fotbalistů. Zrovna trénují a dostávají pořádně do těla. Není se čemu divit. O uplynulém víkendu doma jen splichtili s Pardubkama. Také je čeká přidaná porce zápasů v pohárové Evropě. Fotbalisté a fanoušci se určitě už moc těší. Místní strážníci už tolik ne. Další přísun rozjařených rowdies nevěstí nic dobrého a hlavně je to další nápor na početně nedostatečný personál. V této souvislosti se nabízí otázka na úspěšnost náboru. „Nábor není vůbec jednoduchý. Je nás 52 a tabulkový počet by měl být 68. Podstav máme dlouhodobě, proto využíváme zmíněné asistenty prevence kriminality. Je to složité. Narážíme na velkou konkurenci ozbrojených složek, typu policie, armády a dalších, kde jsou výsluhy. Dále ještě bojujeme s velice nízkou nezaměstnaností. Těch lidí, kteří by chtěli dělat tuhle práci a byli by pro ni vhodní, je opravdu málo.“
Po průjezdu kolem dalších několika budov, které patří nečekaně Škodovce, se vracíme zpět na služebnu a navštěvujeme zdejší operační středisko. Zde přijímají všechna volání na linku 156 a zpracovávají potřebné informace. Město má 90 kamerových bodů, které jsou centralizované do téhle místnosti. Strážníci se techniku snaží neustále modernizovat tak, aby drželi krok s dobou a potřebami strážníků v terénu.
Z operačního střediska míříme zpět do kanceláře, abychom našemu průvodci položili ještě několik otázek. Například co se týče prevence kriminality. „Prevenci kriminality máme postavenou tak, že v podstatě pracujeme s dětmi už od mateřské školy. Vize je taková, že právě u těch nejmenších dětí je osvojení základních bezpečnostních návyků důležité. Takže od mateřských škol pro ně máme program bezpečného chování, bezpečného chování v dopravě a mobilní dopravní hřiště. Pokračujeme na základních školách, kde je programů asi sedm. Zase to začíná bezpečným chováním, kde se seznamují například s pojmem cizí osoba, uniforma policie, nacvičuje si jakým způsobem správně přivolat pomoc, jak se chovat, když mám v krizové situaci telefon, když nemám telefon a tak dále. Pak pokračujeme dalšími programy, které se týkají práva a kyberbezpečnosti. Tam jsme na tom pracovali opravdu hodně. Na středních školách se ty programy jmenují stejně, ale obsahově reagují na věk a problémy, se kterými se studenti setkávají a s informacemi, které mají nějakým způsobem zažité. Všechno máme nastavené tak, aby to na sebe systematicky navazovalo.“
Jako pracovníka tiskového oddělení mě překvapila absence sociálních sítí. Jedná se sice o dvojsečnou zbraň, ale výhody myslím převažují. Kvalitně vedené sítě mohou pomoci například s náborem. „My jsme organizační složkou magistrátu a jsme domluveni na jednotném toku informací. Je tady dohoda o tom, co a jakým způsobem se bude prezentovat. My sami o sobě si svoje PR neděláme. To, co dělám já, souvisí se sběrem informací z výkonu služby. Případně pak cíleně informujeme prostřednictvím boleslavské televize. V těchto případech dáváme informaci cíleně k nějaké bezpečnostní akci nebo aktuálnímu problému, který řešíme. Každý konkrétní výstup z hlediska služby jde vždy přes ředitele MP a tiskového mluvčího magistrátu,“ vysvětluje situaci pan Kubala, který je mimo jiné i místní tiskový mluvčí.
Několikrát jste zmínil, že jste se byl u nás v Praze „podívat“. Jak to propojení vzniklo? Pokládám snad už poslední otázku naší trpělivě odpovídající oběti. „Když jsme začínali s prevencí, tak to bylo asi poprvé, co jsme začali intenzivně spolupracovat. Říkal jsem, že nemá cenu vymýšlet vymyšlené. V Praze to funguje, tak se půjdeme podívat, co dělají a jak to dělají. Přijeli jsme tedy do Prahy a první program jsme přejali od Vás. Líbil se nám a Vaše kolegyně, se kterou jsme spolupracovali, byla bývalá paní učitelka a měla nakreslenou pohádku o medvídku Brumlovi. Program nám dovolila používat s tím, že když je to pro děti, tak neřeší autorská práva… Byla skvělá… moc nám pomohla… Od té doby se i v Boleslavi používá medvídek Brumla. Několikrát jsem se jako preventista také setkal s Vašimi kolegy na různých společných akcích týkajících se prevence, vždy to bylo zajímavé a přínosné. Dále, když jsme řešili opilce, tak jsem se byl podívat na Praze 1, jak vypadá Vaše vozidlo. Posléze jsme to chtěli přenést sem, ale nenašlo se, bohužel, dostatek peněz. Ještě jsem měl možnost zúčastnit se výcviku Poříčního útvaru. Na základě toho jsem pořídil házecí pytlíky. Už nám několikrát pomohly při záchraně tonoucího. Naši spolupráci tedy považuji za velmi přínosnou.“
Za přínosnou považujeme také my naší návštěvu. Bylo zajímavé vidět práci strážníků ve velmi specifickém prostředí, které definuje jeden velký fenomén. Na závěr nám nezbývá než poděkovat za jejich čas, ochotu a popřát do budoucna hodně úspěchů. No a možná ještě pár nových šikovných kolegů. V Boleslavi se strážníci rozhodně práce neštítí, ale ve větším týmu se to lépe táhne, a to platí nejen ve městě s okřídleným šípem nad hlavou.
Zobrazení: 371