Neletální zbraně aneb Zbraně nesmrtící

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 2. duben 2024 Autor Jaroslav Urban Vytisknout E-mail

Naši slovní zásobu neustále obohacují nová a nová slova. Občas nahrazujeme zavedená česká slova novými, kterým třeba na první poslech nerozumíme. A tak třeba slovo „nesmrtící, neusmrcující“ bylo nahrazeno slovem novým, moderním: „neletální.“

Tohle slovo vychází z latiny. Internetový překladač oba dva české výrazy přeloží do latiny jako „non letalis.“

Už jste ten výraz někdy zaslechli? Ať už zbraň nesmrtící nebo neletální, zkrátka a dobře, prostě by ta zbraň, kterou někdo použije, neměla nikoho usmrtit. A to za žádných okolností. Šedá je teorie, zelený strom života…

Když se podíváme na svůj služební opasek, pak mezi tím vším vybavením uvidíme teleskop a pepřový sprej. Ano, i ty se řadí mezi tzv. „neletální“ zbraně.

Bez ohledu na tohle zařazení však přesto může dojít při jejich použití i k úmrtí. Ať už vlivem zdravotního stavu, nešťastné náhody nebo nesprávným použitím. Mezi životem a smrtí je někdy hodně tenká hranice.

U naší městské policie k tomu ještě nedošlo. Ale člověk by nesměl rozkliknout třeba takový youtube. Ještě o něm bude řeč.

Možnost použití zbraně ze strany strážníka je uvedená v § 18 zákona o obecní policii. Mimo jiné donucovací prostředky se hlavně jedná o slzotvorný, elektrický nebo jiný obdobně dočasně zneschopňující prostředek, dále pak obušek a jiný úderný prostředek.

Zákon o Policii ČR dává policistům mnohem širší mantinely. Policisté mohou užít nejen výše zmíněné, ale i všelijaké vrhací prostředky...

Zákon o Policii ČR dává policistům mnohem širší mantinely. Policisté mohou užít nejen výše zmíněné, ale i všelijaké vrhací prostředky s dočasně zneschopňujícími účinky (vystřelovače různých míčků, vystřelovače sítí, taser atd.), štíty, vodní děla, zásahové výbušky nebo různé prostředky k zamezení prostorové orientace (všeobecně se uvádí začerněné lyžařské brýle nebo kápě přes hlavu).

Když zatím zůstaneme u teleskopických obušků, pak naše městská policie do roku 2009 používala obušky s příčnou rukojetí, tzv. tonfy. S tonfou se daly dělat úžasné věci… Na použití zblízka úžasná a takřka nepřekonatelná zbraň. Kdo viděl první film ze série Policejní akademie, dá mi určitě za pravdu.

Jenže přece jen překážely. Délka téměř šedesát centimetrů nevyhovovala ani pěším strážníkům, ani členům autohlídek. Jednak byla nepohodlná, v autě neskladná a navíc se v mrazech občas stalo, že vlivem vzduchových bublin praskla či se zlomila.

Historická odbočka: tonfa byla mnohem kratší než policejní a četnická šavle, užívaná za první republiky a během okupace. Šavle by dnes byla považována rovněž za neletální zbraň, protože se používala naplocho, žádné ostří vlastně neměla, byla tupá. Šavle, používaná za německé okupace, však přece jen sehrála svoji roli v dějinách... Při „pronásledování“ atentátníků na Heydricha se šavle místnímu českému policistovi prý tak zasekla mezi koleje tramvají, že ji nemohl vytáhnout. A to ho zdrželo tak, že se mu Gabčík i Kubiš ztratili. Kupodivu tuhle verzi onen český policista obhájil i před německou okupační komisí. Při rekonstrukci cloumal a cloumal a cloumal zaseknutou šavlí mezi kolejemi tak věrohodně, že od léta 1942 chodili policisté bez šavlí.

Ale zpět k tonfám: od března 2009 se pražští strážníci začali školit na používání teleskopických obušků. Prvních dvě stě strážníků dostalo teleskopy o délce 23 palců (58,48 cm), další už po proškolení „fasovali“ teleskopy o délce 21 palců (53,4 cm). Způsob použití se přitom shoduje, záměrem je prodloužení policistovy paže, a tedy vytvoření delší vzdálenosti mezi policistou a pachatelem. Strážníkem je používán za účelem překonání odporu, fixace nebo také odvedení dané osoby. Základem je přiložení a následně pak působení prostřednictvím tlaku.

Česká policie? Ta od roku 2006 používá teleskopické obušky o délce 16 (40,6 cm), 18 a 21 palců. A protože jízdní skupina u Policie ČR může užít koně oproti nám také jako donucovací prostředek (vytlačování koněm), mají její příslušníci speciální obušek o délce jeden metr.

Co se týká pepřových sprejů, pak vesměs používáme pepřový sprej s tekutou střelou a LED svítilnou Tornado o obsahu 50 mililitrů. Tento „pepřák“ můžeme tedy v případě nouze použít i jako obyčejnou baterku. Sprej obsahuje 15 % látky OC neboli „Oleoresin Capsicum,“ což je látka získaná z plodů rostlin rodu Capsicum, jako jsou chilli papričky. Znáte nějaké další rostliny z tohoto rodu?

Z pocitu povinnosti a pro úplnost se sluší napsat, že pepřový sprej by se neměl používat v malých nebo uzavřených prostorách. A samozřejmě nepoužívat proti větru. Případný následek? To byste opravdu, ale opravdu neuhodli! Mohli bychom si totiž dýchnout i my sami! A nakonec bychom brečeli oba, nejen ten druhý, ale i já strážník! Kdoví, jak by celá situace nakonec dopadla.

Dezorientace prý trvá cca 30 minut. Nevím, nezkoušel jsem. Respektive nezkoušel jsem na sto procent. A co vy, vážení čtenáři, kolegyně a kolegové, zkusili jste si stříknout těch 15 % chilli papriček do očí? A jaké to bylo?

Relativně nedávno se i na našem trhu objevil nový multifunkční výrobek od výrobce Plegium, nazvaný „Smart pepper spray 5-in-1.“ Momentálně asi nejlepší produkt pro osobní bezpečnost. Základem je opět pepřový sprej, který vystačí asi na deset krátkých střiků nebo na 10–15 sekund nepřetržitého stříkání (obsah 13 mililitrů). V mrazuvzdorné tekutině je přídavek červeného a UV barviva, takže si útočníka ještě hezky označíte. Dosah spreje je kolem obvyklých tří metrů.

Taková siréna útočníka, resp. druhou osobu přinejmenším znervózní, možná lehce dezorientuje. Ve veřejném prostoru zcela určitě vzbudí pozornost.

Zajímavější je dodatečná výbava přístroje. Současně se sprejem, který má nad spouští jednoduše odklopnou pojistku (tak jako u „našeho“ Tornáda), se spustí zvukový alarm s těžko snesitelnou hladinou intenzity hluku 130 decibelů. Taková siréna útočníka, resp. druhou osobu přinejmenším znervózní, možná lehce dezorientuje. Ve veřejném prostoru zcela určitě vzbudí pozornost. Kromě toho se současně zapne stroboskopická svítilna se třemi ledkami, která může útočníka dočasně oslepit.

Kdo čeká něco dalšího, nebude zklamán. Smart Pepper Spray 5-in-1 je přes bluetooth a prostřednictvím aplikace Plegium automaticky spárovaný s vaším telefonem. V okamžiku spuštění spreje pak automaticky odešle až na pět předvolených čísel SMS zprávu, že jste se ocitli v nouzové situaci. A jako bonus k tomu navíc připojí i vaši GPS polohu. Oněm pěti telefonním číslům zároveň dojde hlasová zpráva, že jste v nebezpečí. Ano, to všechno umí. Cena kolem dvanácti set korun.

Zatím byla řeč o neletálních zbraních, které víceméně známe. Co dál?

Například kubotan (jiné označení „yawara“), drobný prostředek pro zesílení úderu rukou či pro rozbití okna u auta. Malá, nenápadná, ale účinná zbraň určená pro osobní obranu. Materiálem pro výrobu je obvykle kov, plast nebo tvrdé dřevo. Znáte? V podstatě zašpičatělý váleček o průměru asi 1,5 centimetru a délce cca 16 centimetrů. Jeho výhodou je, že nepůsobí ani fatální ani závažná zranění a její použití není nijak omezeno. Když uchopíme kubotan do sevřené pěsti tak, aby po obou stranách vyčnívaly jeho konce, pak už samo uchopení nám zpevní pěst.

Nebo třeba „taktické pero.“ To samé co kubotan, jen jde opravdu použít jako psací pero. Skutečně se jedná o kombinaci psacího pera a nástroje na sebeobranu. Výrazně zesiluje obranné schopnosti uživatele, vždyť kdo by chtěl v ostrém konfliktu dostat kovovým perem zásah do oka nebo do krku?



Obojí ale můžeme jako strážníci použít v mnoha jiných situacích. Použití kubotanu i taktického pera by nám v případě soudního řízení určitě prošlo.

Pojďme dále. Výrobky firmy Piexon AG se na českém trhu objevily už před několika lety. Sice pistole, ale na první i druhý pohled poněkud podivné. Pistole, které mají několik hlavní. Divné pistole, které vystřelují dráždivou látku na bázi už zmíněného OC. Výrobce dodává několik typů. Existuje nejen dvouranná Guardian Angel, ale dokonce i čtyřranná JPX Jet Defender. Namísto hlavní však mají rozměrné kartuše. Ty obsahují větší dávku účinné látky, která se bleskurychle vytlačí odpálením nábojky se zápalkou na dně. Udává se počáteční rychlost této tekuté střely kolem sta metrů za sekundu.

Účinný dostřel čtyři až sedm metrů, cena podle typu od jedné tisícovky do třinácti tisíc.

Pochopitelně se dodává i příslušenství a náhradní díly. Pro účely výcviku se dodává tréninkový zásobník, který obsahuje čtyři nábojky o objemu 10 ml naplněné jen potravinářským barvivem. Přece jen při výcviku nechceme být vyřazeni na několik hodin, stačí nám vidět, že jsme byli zasaženi. Nebo že jsme zasáhli. Cena zásobníku osciluje kolem dvanácti set korun, takže jeden cvičný výstřel vyjde na čtyři sta korun.

Cena zásobníku osciluje kolem dvanácti set korun, takže jeden cvičný výstřel vyjde na čtyři sta korun.

A ostrý výstřel? Gel s účinnou látkou OC (10 % Oleoresin Capsicum a 2–3 % kapsaicinoidů, pálivost 4 000 000 SHU). Zásobník JPX4 obsahuje čtyři nábojky o objemu 10 ml.

Cena ostrého výstřelu rovněž kolem čtyř set korun. Hodně, nebo málo? Jakou cenu byste vůbec považovali za únosnou, abyste v soukromém životě zastavili útočníka? Třeba vás chce onen útočník jen obrat o pár stovek a jít zase dál svou cestou, což přežijeme – on nezbohatne, my nezchudneme. I když... Vytáhne-li na nás nůž a přiloží ke krku, možná z toho na nějakou dobu budeme mírně řečeno vykolejeni. Možná jste dívka nebo žena a možná po vás bude chtít jednání, se kterým nebudete souhlasit... Dost možná vás ten psychopat chce jen tak bodnout pro své vlastní potěšení... Nebo je ten druhý nastřelený nějakou drogou a vůbec nevíte, co vlastně zamýšlí…

Pepřové pistole Piexon jsou zbraně, zařazené do kategorie D, tedy jako „zbraň nepodléhající registraci." Jen připomeňme, že zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví, držet a případně nosit plně svéprávná fyzická osoba starší osmnácti let anebo právnická osoba.

Proč tolik povídání a informací o pepřových pistolích Piexon? Protože je využívají i některé městské a obecní policie v Česku, proto těch informací o nich bude trochu víc.

Nejčastěji se jedná o zmíněný typ JPX4 Jet Defender. Je vyrobený z vysoce odolného polymeru, hmotnost cca půl kilogramu, rozptyl účinné látky na sedm metrů je asi 40 centimetrů. Látka se svou konzistencí blíží gelu, proto se nerozšíří do prostoru, ale ve velmi krátkém čase její částečky klesnou k zemi. Nejsou tedy ohroženi případní další kolemstojící účastníci. Spoušť má dostatečně dlouhý chod, a navíc zabírá až v zadní části po úplném zmáčknutí, aby nedošlo k náhodnému výstřelu.

V posledních pěti letech ji naši strážníci využili dvakrát. V obou případech s očekávaným účinkem...

Jaké zkušenosti s nimi mají například u Městské policie Ostrava? „Pepřovou pistoli Piexon JPX Jet Defender compact užíváme už několik let v takzvaném omezeném režimu. To znamená, že ji nemá každá hlídka, pouze celoměstská skupina pořádkové služby. Máme u naší městské policie celkem šest kusů. V posledních pěti letech ji naši strážníci využili dvakrát. V obou případech s očekávaným účinkem – došlo k eliminaci násilné osoby, což vedlo k úspěšnému zvládnutí prováděného zákroku. Takže zkušenosti pozitivní,“ říká mi Mgr. Petr Zukal z vedení ostravské městské policie.

Piexon by se měl použít jen v případě, že od napadající osoby (nebo proti které chceme zbraň použít) jsme vzdáleni minimálně 1,5 metru. Při úsťové rychlosti vystřelené látky 100 metrů/s totiž hrozí nebezpečí, že dojde i k fatální situaci...

Fatální situace nastala v souvislosti s použitím pepřové pistole Piexon v srpnu 2021 v jedné obci na Příbramsku. Po zásahu strážníků zemřel v nemocnici čtyřiadvacetiletý mladík.

Výše byla zmínka, že použití kubotanu i taktického pera by nám v případě soudního řízení nejspíš prošlo už v prvním stadiu vyšetřování, v tomto případě však dospěla causa až k soudnímu jednání.

Třeba jste zaregistrovali... Jednoho krásného letního večera měl mít jeden mladý muž konflikt s několika dalšími lidmi. Na místo dorazili strážníci a celou situaci se snažili vyřešit, proti mladému T. ale použili právě Piexon. Tekutá střela měla mladému muži protrhnout krční tepnu. Zasaženého T. v bezvědomí transportovala do nemocnice sanitka, později přišla zpráva, že zemřel. Vzhledem k této zásadní skutečnosti následně kriminalisté překvalifikovali případ i v rovině trestně-právní, a to z těžkého ublížení na zdraví na podezření z trestného činu usmrcení z nedbalosti podle § 143 odst. 1 trestního zákoníku, informovala mluvčí policie Vlasta Suchánková.

Přeloženo do češtiny: zasahující strážník měl najednou hodně vážný problém. Na krku soudní stíhání a vidina, že může strávit několik let za katrem. Jedete řešit jako strážník rvačku nebo rušení nočního klidu a najednou jste podezřelý, obviněný, obžalovaný, možná i odsouzený... Co od nás, strážníků a policistů, společnost vlastně očekává? Že pachatele požádáme, ať nějakého protiprávního jednání nechá? Ano, v první fázi. A co když toho nezanechá? Pokrčíme rameny a pojedeme o dům dál? V některých situacích prostě musíme použít nějakou formu násilí.

Nechtěl bych být v kůži onoho strážníka. Při řešení konfliktu se snažíte zabránit protiprávnímu jednání, vytáhnete schválený donucovací prostředek, použijete ho a... A máte na krku obžalobu. Nehledě na to, že ještě nejste odsouzen, ale ve všech médiích se objevuje vaše tvář, vaše jméno, vaše další osobní údaje, údaje o rodině... Nápor na nervy. V diskusích na internetu si o sobě přečtete ledacos nehezkého. Děkujeme, páni novináři. Kéž byste se podobně chovali i v jiných případech. Anebo raději ne, raději ctěte presumpci neviny a nezveřejňujte osobní údaje před soudním rozhodnutím.

Na krku obžaloba, před sebou soud, možná pár let za katrem, do toho požadavek na milion korun za nemajetkovou újmu od mladíkovy matky a skoro to samé od jeho bratra... Jen kvůli použití schváleného donucovacího prostředku.

Na krku obžaloba, před sebou soud, možná pár let za katrem, do toho požadavek na milion korun za nemajetkovou újmu od mladíkovy matky a skoro to samé od jeho bratra... Jen kvůli použití schváleného donucovacího prostředku.

Samozřejmě se takřka okamžitě objevila svědectví, jak byl onen mladík „hodnej kluk, on se vůbec nechtěl prát, jen se zastával jedné dívky, byl jen trochu opilej...“ (citace z výpovědi svědka) Tak „trochu opilí“ tam byli všichni účastníci té rvačky.

A soudní pitva? Z vyjádření soudního lékaře, které mají policisté v současné době k dispozici, vyplývá, že příčinou úmrtí čtyřiadvacetiletého muže byl otok mozku v důsledku úrazových změn. Mechanismus jejich vzniku je však předmětem dalšího znaleckého zkoumání,“ dodala policejní mluvčí Suchánková.

Soudní jednání? Minimální bezpečná vzdálenost pro střelbu je sice v manuálu ke zbrani stanovena na 1,5 metru, ale pokud si jí střelec není jistý, může střílet i z kratší vzdálenosti mimo obličej. „V manuálu není vysloveně zákaz střílet na vzdálenost menší než 1,5 metru,“ říká advokát.

Při vyšetřovacím pokusu znalec střílel do balistického gelu potaženého vepřovou kůží na vzdálenosti 1,5 metru. Dráždivá kapalina se odrazila jen ze vzdálenosti půl metru a zasáhla střelce. Ani v jednom případě však nebyla proražena kůže. „Bohužel si nedovedu vysvětlit, co způsobilo zranění poškozeného, kapalina samotná by to neudělala,“ konstatoval znalec.

Nakonec soudkyně uvedla, že obžalovaný použil donucovací prostředky v souladu se zákonem o obecní policii. Situace jejich použití vyžadovala, aby bylo zabráněno rvačce. Většina svědků byla navíc pod vlivem alkoholu.

Po takřka dvou letech, v únoru 2023, byl strážník zproštěn obžaloby.

Mimochodem, český právní řád vlastně vůbec pojem „neletální zbraň“ nezná.

V tomto článku vůbec není prostor se zmínit o mnoha dalších neletálních zbraních. Ozbrojené složky na celém světě používají různé vrhače míčků, paralyzéry, rychle tuhnoucí pěnu, tasery... Snad bude příležitost se k těmto neletálním zbraním vrátit někdy v budoucnu.

Zobrazení: 800