Prevence pro seniory aneb Senior akademie

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: čtvrtek 1. únor 2024 Autor Radka Rüsterová Vytisknout E-mail

Na začátku ledna byla v zasedací místnosti vysočanské radnice slavnostně zahájena další Senior akademie. Městská část Prahy 9 společně s naším Oddělením prevence otevřela cyklus vzdělávacích programů prevence kriminality zaměřený na informování těch dříve narozených. Všechny srdečně přivítala nejen Lenka Hofmanová, koordinátorka skupiny Ochrany osob a majetku, ale i místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský.

Účastníci akademie navštíví celkem čtrnáct přednášek, na kterých se doví spoustu důležitých informací a rad týkajících se osobního bezpečí jak doma, tak na ulici a ve veřejné dopravě. Dalším tématem bude třeba finanční gramotnost, která v současné době podvodníků a takzvaných e-šmejdů je opravdu velmi důležitá. Mluvit se bude také o právní úpravě související s chovem psů v ČR a základními povinnostmi chovatelů psů na území hl. m. Prahy nebo o zabezpečení majetku. Účastníci se seznámí i se základy právního vědomí, nutné obrany a krajní nouze, první pomoci, požární ochrany, bude se hovořit o problematice domácího násilí.

Součástí Senior akademie je návštěva Muzea Policie České republiky, Psího domova v Troji a centrálního operačního střediska MP hl. m. Prahy. Tyto exkurze jsou samozřejmě bezplatné, stejně jako všechny přednášky.

Slavnostní zakončení Senior akademie zde „na devítce“ se uskuteční 18. června, kdy účastníci, kteří navštíví alespoň polovinu vypsaných termínů, obdrží pamětní list a také drobné ale užitečné dárky od naší MP.

Protože přednášky probíhají v různých částech Prahy, tak se při návštěvě Muzea PČR ve čtvrtek 25. ledna spojily skupinky účastníků akademie v Lipencích, v Praze 1 i v Praze 9. Chvíli jsem si povídala s místostarostkou MČ Praha-Lipence paní Ivanou Žákovou. Řekla mi, že byla s tímto projektem moc spokojená, senioři, že byli nadšení a setkávání na hodinách pojali jako společenskou událost. Na každou z nich připravovali občerstvení pro své „spolužáky“ a prý nebylo výjimečné, že spolu zůstávali i po skončení přednášky.Při návštěvě muzea pečoval o návštěvníky pan Ondřej Hnátek, na kterém mohla většina seniorek oči nechat. Byl milý a vstřícný. Než přišla Květoslava Kůsová (vedoucí oddělení kulturně-výchovné a vzdělávací činnosti muzea), která celou poměrně četnou skupinu expozicemi prováděla, se o všechny hezky postaral a věřím, že kdyby měl být průvodcem v muzeu on, nemělo by to chybu.

Prostřednictvím Senior akademie chceme naše spoluobčany vzdělávat podobně jako v univerzitě třetího věku a přispět tak k tomu, aby se mohli cítit bezpečně. Srozumitelně jim budeme radit a vysvětlovat, že není možné věřit každému. Vždy je potřeba si vše ověřit a učit se nová a nová pravidla pro bezpečnější život v 21. století,“ Adam Vážanský, místostarosta Prahy 9.

Senior akademie bývají realizovány zpravidla ve spolupráci s úřady jednotlivých městských částí hl. m. Prahy, kluby seniorů apod. Pokud by měl někdo z vás, čtenářů, zájem, tak vězte, že Oddělení prevence nabízí programy pro základní a střední školy, pro občany ZTP i pro běžnou veřejnost. Stačí se jen domluvit.

Dovolíme si zveřejnit několik fotografií ze zahájení na Praze 9, zakončení na Praze 1 a návštěvy Muzea PČR.

Zobrazení: 325