O smečce z pekla vyrvané
Každé zvíře, které od roku 1993 prošlo útulky městské policie Praha, má svůj jedinečný příběh, historii a osud. Pro mnoho z nich byl útulek jen krátkou epizodou, než si je vyzvedli vystrašení majitelé. Pro jiné zase záchrana a šance na nový život. Díky přístupu k „pěkně“ nabobtnalému šanonu doplněnému o výpovědi zaměstnanců, můžete nyní nahlédnout do případů 8 týraných psů, pro které platí varianta číslo dvě. Do procesu, který vede od odebrání týraného pejska až k jeho odchodu do nového domova.
Na základě oznámení přijíždí dne 15. 2. 2018 zástupci Státní a Městské veterinární správy k objektu v Praze Dubči. Uvnitř se má dle informací nacházet několik zanedbaných psů. Podezření se bohužel potvrzuje a majiteli je doporučeno zvýšit energetickou vydatnost krmení (dle zákona není možné zveřejňovat jména osob a tak dále budu majitele nazývat krycím názvem Zrůda). Při další kontrole dne 2. 5. 2018 inspektoři zjišťují další zhoršení výživové kondice. Zvířata byla evidentně vyhublá. U psů byla žebra, páteř a pánevní kost výrazně vystouplá, zjevná byla i ztráta svalové hmoty. Kondice kontrolovaných psů byla na základě zjištění přehodnocena jako hladová. Pan Zrůda nedostává pár ran po h**bě, které by si zasloužil, ale další tři týdny na zlepšení výživových podmínek. Je upozorněn, že pokud nebudou během kontroly plánované na 23. 5. 2018 psi ve znatelně lepším stavu, dojde k jejich odebrání a umístění do předběžné náhradní péče. K další kontrole už však nedošlo. Pan Zrůda se opakovaně přes sms omluvil, nebyl schopný ustanovit náhradní osobu, která by prostory zpřístupnila a tak po další omluvence odkazující na pokračující střevní virózu, orgán veterinární správy navrhl umístění psů do zmíněné předběžné náhradní péče. To vše z důvodného podezření, že majitel bude ve svém počínání i nadále pokračovat a situace může vyústit až k úhynu psů.
Píše se datum 21. 8. 2018 a k dobře známé budově na Praze 10 opět přijíždí zástupci Městské a Státní veterinární správy. Dnes však nejsou sami. Doprovod jim dělá PČR a strážníci z odchytové služby městské policie. Na základě rozhodnutí o umístění do náhradní péče hodlají, i přes případný odpor chovatele, vysvobodit osmero psů z jejich osobního pekla. To se bez větších problémů daří a skupinka chlupáčů se po převozu dostává do rukou útulkového veterináře. Nad jeho zprávou zůstává rozum stát a tak slabším jedincům doporučuji přeskočit na další odstavec. Cituji: „U všech zvířat zjištěn špatný výživný stav. Všechna zvířata jsou vyhladovělá a dychtivě přijímají potravu. Zvířata jsou nesocializovaná, vystresovaná, vyplašená. U dlouhosrstých jedinců je srst neudržovaná a zdredovatělá.“ Veselý není ani pohled do karet jednotlivců:
Fena jménem Andyna, narozená 2007, kříženec bordeauxské dogy s labradorem – kaxechie, biochemické vyšetření krve – zjištěná snížená funkce štítné žlázy, výrazná anémie, vysoká hladina zánětlivého proteinu, po obou stranách hrudníku v horní části okrsky hlubokého hnisavého zánětu kůže s četnými píštělemi.
Pes jménem Hugo, narozený 2012, kříženec tibetské dogy – chronicky oboustranný hnisavý zánět spojivek + fotikulární zánět spojivek, u pravého oka v důsledku chronicity začínající rolování spodního víčka do spojivkového vaku.
Fena jménem Tomina, narozená 2016, kříženec – na obou boltcích kožní léze – alopecie.
Pes jménem Nikiťák, narozená 2016, kříženec – výrazné kulhání na pravou pánevní končetinu. Dislokovaná zlomenina stehenní kosti staršího data – neošetřená + zlomenina hlavice stehenní kosti, částečný spontánní chybný srůst fraktury.
Pes jménem Tomio, narozený 2016, kříženec – mírně zubní kámen, na boltcích několik starších zhojených ran po kousnutí, strupy po těle.
Fena jménem Nikyta, narozená 2014, kříženec – extrémně přerostlý dráp paspárku na pravé zadní noze, zarůstající do polštářku se vznikem hnisavého zánětu.
Pes jménem Jack, stáří neznámé, kříženec – nedodán doklad o vakcinaci proti vzteklině (provedeno v ÚPOZ).
Pes bez jména, stáří neznámé, kříženec – dredy na ocase a za ušima.
Uplynou tři měsíce a skupinka nešťastníků se má čile k světu. Zranění, dredy a vystouplá žebra jsou pryč. Není se čemu divit. O péči, které se jim dostalo, si doposud nenechávali zdát ani v těch nejdivočejších snech. Kromě kvalitní stravy, pravidelného pohybu a láskyplného drbání se jejich zdravotní záznamy rozrostly o různé druhy vakcinací, odčervení a odblešení. Podstoupili vyšetření jako: EOS-hematologické vyšetření, CRP, koprologické vyšetření, Index Lepto, BA – žlučové kyseliny a mnoho dalších. Jednoduše full service dle vysokých standardů trojského útulku.
Zatímco si osmičlenná grupa, možná poprvé v životě, užívá plných misek, odehrává se v pozadí druhá rovina našeho příběhu. Rovina úřednická, finanční a právní. Někdo, jak zdravý rozum napovídá, musí rehabilitaci chlupáčů platit a někdo musí „platit“ i za utrpení, kterému byli vystaveni. Vrátíme se tedy k jednadvacátému srpnu 2018. Na dveře domu pana Zrůdy klepou zástupci veterinární správy společně se zástupci PČR a odchytovou službou městské policie. V ruce drží rozhodnutí Odboru životního prostředí a dopravy Úřadu městské části Prahy 22, který na základě předešlých kontrol nařídil umístit psy do předběžné náhradní péče. Psy se daří zabavit a putují do útulku v Troji, který vyhověl předem zaslané žádosti o umístění zvířete do předběžné náhradní péče. Zde začíná jejich výše popsaná léčba. Ta si v období od 21. 8. 2018 do 27. 5. 2019 vyžádala náklady ve výši 139 398 Kč a útulku jí na základě obsáhlé dokumentace s přiloženou žádostí proplatil Úřad městské části Praha 22. Ve stejném období probíhalo také řízení s panem Zrůdou a jeho matkou, která měla též na týrání psů podíl. Na první ústní jednání se obviněný nedostavil, pouze poslal email, ve kterém přislíbil účast v dalším termínu. O 40 dní později jsou židle obviněných opět prázdné. Stejná situace nastává i během třetího a čtvrtého pokusu o ústní projednání a tak se správní orgán rozhodne případ projednat v nepřítomnosti obviněných. Verdikt zní zkráceně takto: pan Zrůda je uznán vinným ze spáchání několika přestupků a je mu uložen trest pokuty ve výši 25 000 Kč, jeho zvířata propadají státu, po dobu 5 let se nesmí věnovat chovu zvířat, zaplatí náklady spojené se správním řízením a v neposlední řadě náklady na rehabilitaci psů v celkové částce 47 395 Kč. Matka obviněného si odnáší prakticky stejný verdikt. Jen pokutu zaplatí o 5000 Kč menší a za pejsky zaplatí téměř o 4 000 Kč více. Zbylých 41 037 korun zaplatí dvojice v dodatečném řízení. O přiměřenosti trestu můžeme pouze diskutovat. Toto rozhodnutí nabývá právní moci 29. 5. 2019.
Je 29. května 2019 a hrdinové našeho příběhu se probouzejí do dne, kdy nabývá právní moci rozhodnutí v jejich případu. Od dnešního dne jsou majetkem státu a mají jistotu, že se ke svému trýzniteli nevrátí. Pro útulek to znamená změnu v hlavičkách faktur za jejich péči. Nyní již nezasílá žádost o platbu městské části Praha 22, ale rovnou na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Stát také řídí jejich případnou adopci. V polovině října 2019 moje záznamy končí. Z posledních listů lze vyčíst, že jako první našla nový domov fena Tomina, druhý v pořadí nalezl štěstí kříženec tibetské dogy Hugo a jako zatím poslední zlatosrstá fena jejíž jméno bude na novém majiteli. Stát v tomto období uhradil útulku dalších 56 000 korun za jeho nadstandardní služby a nadále se snaží najít majitele pro zbývající pětici internovaných chlupáčů.
Během nedávných dnů otevřených dveří, prošlo útulkem více jak 10 000 návštěvníků. Kolik z nich si při pohledu do kotců dokázalo představit, jaký příběh mohou mít jejich obyvatelé za sebou. Doufám, že po přečtení toho článku, to bude o nějaké to procento více.
Zobrazení: 1413