Poříční útvar v novém
Shrneme-li fakta, poříční útvar v pražské metropoli působí 16 let. Prvních pět let sídlil na Císařské louce v budově u tamního kempu ve dvou místnostech a jedné garáži. To však tehdy v tomto útvaru sloužilo pouhých osm strážníků. S pomalu se rozrůstající flotilou a rozšiřující se zaměstnaneckou základnou bylo potřeba rozšířit a vylepšit zázemí. V roce 2008 se podařilo získat ponton, který před tím využívali hasiči jako plovoucí zařízení své základny. Ten byl vyrobený už v roce 1948, kdy sloužil jako plovárenská šatnová hala na Vyšehradských plovárnách. Co naplat, nic netrvá věčně. V roce 2016 bylo jasné, že tehdy osmašedesát let starému pontonu pomalu ale jistě zvoní hrana a nebude ho možné už dále udržet v odpovídajícím technickém stavu. Začalo se tak přemýšlet nad novým řešením a konečně 23. července 2019 byl Poříčnímu útvaru slavnostně předán zcela nový ponton se zcela novou detašovanou služebnou.
V přístavišti u Císařské louky se nově vyjímá sytě modrá „stavba“ na vodě s nápisy „Městská policie hl. m. Prahy“ a logem Poříčního útvaru o rozměrech téměř 20 x 10 m² včetně ochozových lávek. Zcela moderní nízkoenergetické zařízení stojí, přesněji řečeno plave, na stejném místě jako ponton předchozí. Při slavnostním předávání náměstek primátora Petr Hlubuček řekl: „Poslední velká obměna technického vybavení proběhla v roce 2016, kdy strážníci dostali novou loď. Jednasedmdesát let starý ponton využívala pražská městská policie 11 let, a protože by další lodní osvědčení ke způsobilosti pro plavbu na vodě tento ponton nedostal, bylo nutné pořídit nový.“
Nový ponton lze rozdělit na dvě základní části, a to plovákovou soustavu a obytnou nástavbu. Plováková soustava je složena z 10 samostatných plovákových ocelových těles, do kterých je zakomponovaná nádrž na odpadní vody, a ocelového rámu, který tvoří základnu pro nástavbu. Nástavba je řešena jako nízkoenergetická stavba. Vnitřní prostory odpovídají nezbytnému pracovnímu zázemí pro nepřetržitou 24 hodinovou službu až šesti strážníků ve čtyřech směnách a technickému zázemí až pro čtyři lodě, které Poříční útvar využívá. Součástí vnitřních prostorů je také kuchyňka s jídelnou a obývací části, koupelna s umyvadlem a sprchovým koutem, toaleta a 4 samostatné šatny. Dále je zde technická místnost, velký sklad, jehož součástí jsou 4 samostatné úložné kóje na potápěčskou výstroj, a sušárna této výstroje. Velký sklad bude sloužit i k uložení nafukovacího člunu v zimních měsících.
Výstavba pontonu, jehož přesné zadání znělo: „Plovoucí zařízení s nástavbou pro potřeby Městské policie hl. m. Prahy“, trvala celý rok. Co však předcházelo tomu, nežli se projektanti, technici a dělníci dali do své práce? „Dodavatel nového pontonu vzešel z veřejné zakázky, v rámci které byla stanovena maximální předpokládaná hodnota na 13 miliónů bez DPH. Podmínkou byla také projektová dokumentace a schválení Státní plavební správy. Vítěz společnost Loděnice Vltava, s.r.o. dodal nový ponton za necelých 11,5 miliónů korun bez DPH,“ uvedl ředitel městské policie Eduard Šuster.
Strážníci z Poříčního útvaru dohlíží na Vltavu a další vodní plochy v oblasti hlavního města Prahy nepřetržitě, tedy doslova 24 hodin, 365 dní v roce. Na svém kontě mají záchranu devatenácti lidí, kteří byli bezprostředně ohroženi na životě, a další tisíce zákroků, kam spadá zejména nelegální rybolov, neosvětlená plavidla, předměty v toku nebo pod hladinou a mnohé další. Kromě toho na všech vodních hladinách působí i preventivně. „Všech dvaadvacet strážníků, kteří v Poříčním útvaru slouží, je teď díky zmodernizovanému novému prostředí daleko více motivováno a Vltava je tak zase o něco bezpečnější.“, dodal na závěr Petr Hlubuček.
foto: DS MP Praha
Zobrazení: 1659