Neměňme to, co dobře funguje

Rubrika: Rozhovory Zveřejněno: pátek 1. únor 2019 Autor Jaroslav Urban Vytisknout E-mail

  První rozhovor s náměstkem primátora Petrem Hlubučkem od nástupu do funkce. Petr Hlubuček má ve své gesci životní prostředí, infrastrukturu, technickou vybavenost a také bezpečnost. Je taktéž zodpovědný za fungování ZOO Praha a Botanické zahrady. Vedle toho je starostou městské části Praha – Lysolaje, a to už od roku 2010. Jeho koníčkem je chovatelství, působí jako předseda klubu chovatelů chocholaté drůbeže, z mezinárodních výstav si odnáší pravidelně vysoká ocenění.

Vaše osobní zkušenost s městkou policií ať negativní či naopak pozitivní jako občana a jako politika.

  Jako politik mám s městskou policií samé dobré zkušenosti. Už nějaký ten rok vedu městkou část Praha Lysolaje a velmi pozitivně zde vnímám práci strážníků okrskářů. Plní zde přesně tu funkci, kterou mají. Mají skvělou místní znalost, znají lidi osobně, vědí, které dítě je čí, a který pes komu patří. Tyto znalosti velmi dobře zhodnotí při své práci a jsou schopni reagovat na rozličné situace. Například, když vědí, že nějaká rodina odjede na dovolenou a pak má pootevřenou branku, je jim jasné, že zde něco není v pořádku. Dalším příkladem je naše početná zahrádkářská kolonie. Lidé mají důvěru ve strážníky, protože svojí preventivní činností pomáhají k ochraně jejich majetku. Velmi pozitivně vnímám i strážníky na koních. Mají velmi dobrý ohlas u veřejnosti, aspoň u nás v Lysolajích tomu tak je. Strážníci se díky koním mohou pohybovat v těžko dostupném terénu, kde řeší především problémy s osobami bez domova. Největší problém u nás představují krádeže kabelů a neoprávněné kácení dřevin. Na druhou stranu jsem si vědom toho, že tento model nemůže fungovat ve velkých centrálních městských částech, a to s ohledem na vysokou koncentraci lidí. Tady je za mě zase naprosto nezastupitelná role strážníků v té preventivní rovině. Ale musí zde plnit i tu represivní část. Což by, dle mého, mělo být především úkolem Policie ČR, ale z důvodu nedostatku policistů to není vždy možné.

  No a jako občan mám i tu negativní zkušenost. Několikrát mi městská policie odtáhla vozidlo. Samozřejmě jsem v té první chvíli, jako každý jiný, cítil vztek. V Praze se špatně parkuje a navíc jsem zajišťoval pracovní záležitosti, ale nakonec jsem si uvědomil, že jsem udělal chybu. A za chyby se platí. To říkám každému. Vím, že odtah byl oprávněný. Osobně většinu strážníků obdivuji. Udržet totiž nervy na uzdě je leckdy náročné. Při jednání s přestupci je to taková hra „kdo z koho“. Většina přestupců má tendenci se z přestupku nějak vymluvit, ale strážník je tam od toho, aby na přestupek upozornil a také je zákonným způsobem řešil. Já osobně bych toto povolání vykonávat třeba nemohl.

Jak vnímáte roli městské části v kontextu bezpečnosti metropole a ostatních bezpečnostních složek?

  S prací městské policie jsem v současné době spokojen. Strážníci mají svoji nezastupitelnou úlohu v rámci města. Práci strážníků a policistů rozhodně nevnímám jako konkurenční boj, naopak oceňuji vzájemnou spolupráci obou složek. Každá ze složek má svůj díl odpovědnosti. Na druhou stranu v mnoha případech jsou to právě strážníci, kteří na místě, kde je potřeba pomoc, jsou první.

Co říkáte na vybavení strážníků v metropoli? Od uniforem, přes služební vozidla, po moderní technologie … PDA, tablety (nyní jsou v testovacím provozu)… potřeba slavnostních uniforem pro všechny strážníky?

  Město si velmi dobře uvědomuje potřebnost bezpečnostních složek v metropoli, a proto se je snaží podporovat. A to nejen finančně. Momentálně řešíme nákup například nových slavnostních uniforem, balistické ochrany, ze specializovaných útvarů mě napadá ponton pro Poříční útvar. Kromě vybavení je však potřeba soustředit se na lidský faktor, myslím tím vytváření vhodných pracovních podmínek. Spokojený zaměstnanec je přeci dobrý zaměstnanec. Uvědomujeme si, že je potřeba vytvořit vhodné podmínky, aby byl zájem vstoupit do řad městské policie, aby na městskou policii nebylo nahlíženo jako na méněcennou bezpečnostní složku. Byť si myslím, že i tento pohled se daří měnit.

Je podle Vás na místě návrh radní Hany Kordové Marvanové na srovnání rizikového příplatku pro strážníky a policisty v Praze na stejnou  výši?

  Byl bych samozřejmě rád, aby městská policie měla plný stav. A rozhodně není správná cesta snižovat vstupní náborová kritéria. Ta jsou nastavena velmi dobře. V opačném případě by se nám to totiž mohlo brzy vymstít. Na druhou stranu nedostatek kvalitních zaměstnanců trápí všechny obory. Chybí řidiči dopravnímu podniku, zdravotní sestry, ale také vojáci a policisté. S těmi městská policie cílí na podobného uchazeče. Město se snaží také zlepšovat finanční podmínky strážníků, proto jsem požádal radní Marvanovou o pomoc s dalším navýšením rizikového příplatku, a to na 9 tisíc korun. Práce strážníka není méně nebezpečná než práce policisty. V lednu došlo kromě navýšení rizikového příplatku na 7,5 tisíce korun pro přímý výkon také k vládnímu navýšení tarifních mezd. Což pro představu činí jen pro městskou policii každoročně 80 miliónů korun navíc. Není to totiž jen o 5 % navýšení, ale promítnou se sem také další související příplatky a odvody.  Rozpočet Prahy není ovšem bezedný, a když na jedné straně přidáme, musíme zákonitě na druhé něco omezit.

Město se snaží také zlepšovat finanční podmínky strážníků, proto jsem požádal radní Marvanovou o pomoc s dalším navýšením rizikového příplatku, a to na 9 tisíc korun. Práce strážníka není méně nebezpečná než práce policisty...

Příslušníkům policie vyplývá ze služebního zákona nárok na tzv. výsluhu? Strážníci i při srovnatelné práci nic podobného nemají, co si o tom myslíte?

  Zrovna k otázce výsluh pro městskou policii nemám vyhraněný názor. Vidím tam klady i zápory. V tuto chvíli vám k tomu asi víc neřeknu. Nemyslím si, že by to bylo zrovna téma, které je nutné aktuálně řešit.

Zdají se Vám pravomoci strážníků dostatečné, nebo jsou dle Vás naopak nedostatečné? Narážíme například na dlouhodobě diskutované téma ohledně měření rychlosti…

  To, že městská policie má pravomoc měřit rychlost v obci, vnímám pozitivně. Rozhodně bych ji tuto pravomoc ponechal. Působnost obou policií je vymezena zákonem. Jsou zde ale oblasti, kde dochází k prolínání kompetencí obou policií, to je právě vidět například u měření rychlosti. Mě jako náměstka, který má na starosti také problematiku životního prostředí, například trápí špatný technický stav vozidel, zejména ve vztahu k emisím. Kontrola technického stavu vozidel je však zcela v kompetenci Policie ČR. Ta má oprávnění nařídit mimořádnou technickou kontrolu i mimo zákonem stanovené období.  Ideální by možná bylo, aby takovéto oprávnění měli také strážníci.

Parkování v Praze je pro mnohé z nás problémem. Minulé vedení města rozšířilo parkovací zóny a zautomatizovalo dohled nad nimi… vidíte to jako krok správným směrem?

  Ano, je to problém. Aut je mnoho, parkovacích míst málo. Každý si myslí, že když má auto, má automaticky nárok na parkování, co nejblíže své aktivitě – bydlení, práci, … Je nutné si ale uvědomit, že pokud svým vozidlem zabírám, byť omezený, veřejný prostor, není možné v tomto množství aut jej nabízet zdarma. Někdo jiný totiž může namítnout, že místo parkujících aut zde může být park, odpočinková zóna, nebo třeba sportoviště. Je to vždy o oboustranném hledání kompromisu mezi Pražany a jejich potřebami. Jedním z dalších způsobů řešení mohou být velké parkovací domy, ale ty jsou například v centru také obtížně realizovatelné. Základem je dostavit pražský okruh a nastavit systém dopravy tak, aby bylo výhodnější využít městskou hromadnou dopravu. Což dnes už s ohledem na hustotu dopravy samozřejmě je. Obecně ale považuji nastavený parkovací systém za správný.

Obecně ale považuji nastavený parkovací systém za správný...

Jak vnímáte zapojení strážníků v rámci zimní humanitární pomoci?

  V případě strážníků ji vnímám především jako pomoc poskytovanou při jejich preventivní činnosti, která spočívá v tom, že díky místní znalosti ví o místech, kde se lidé bez domova zdržují. Bohužel v jejich silách je pouze nabídnout pomoc, kterou poskytuje město, popřípadě neziskové organizace, ale nelze nikoho k ničemu nutit. Každý má právo na volbu způsobu svého života. 

Setkal jste se již dnes, po 3,5 měsících ve funkci, s nějakým problémem, který strážníci neřeší a měli by, nebo naopak řeší něco, čím by se, podle Vás, neměli zabývat?

  Nejsem příznivcem nějakých radikálních řešení. Neznamená přeci, že když někdo nový nastoupí do funkce, je potřeba vše od základu měnit. Systém je dle mého funkční, a proto neměňme něco, co dobře funguje.

Pane náměstku, děkujeme za milé povídání.

foto: DS MP Praha, Magistrát hl. m. Prahy

Zobrazení: 987