Spěte, strážníci, spěte

Říkám ti, spánek je pro nuly. Chce to po nocích Morgany, po ránu Redbully. Zní část z populární skladby od českého písničkáře s uměleckým jménem Xindl X. Každý, kdo se však o spánek a jeho vliv na lidský organismus začal zajímat, nemůže se zmíněným veršem souhlasit. Spánek je složitý proces, který ovlivňuje naší náladu, produktivitu nebo paměť. Propisuje se do našeho zdraví a to jak fyzického, tak psychického. Zkrátka k jeho zařazení do našich životů měla příroda nějaký důvod a přírodu nepřetlačíte. Můžete jí však v době, která jí hází všemožně klacky pod nohy, malinko vyjít vstříc. Jakým způsobem nám prozradí Jaroslav Pajskr z magazínu ChytrýSpánek.cz, který nám ochotně odpověděl na několik otázek.
Představil byste Váš projekt?
S magazínem ChytrýSpánek.cz se snažíme lidem zprostředkovat informace, které vyplývají z vědeckých studií, ve srozumitelném znění. Naším cílem je prohloubit povědomí o jednoduchosti dosažení kvalitního spaní. Spánek je jednoduchý, je zdarma, ale odbýváme ho. Tím škodíme sami sobě. Pokud to chcete změnit, tak u nás najdete odpovědi na různé otázky, které vám pomohou k lepšímu spánku.
Jaké přípravky nebo postupy byste doporučil?
Pokud vás zajímají přípravky na spánek, tak to záleží na tom, s jakými problémy se potýkáte. Pokud se budeme bavit například o biohackingu, tak já mám dobré zkušenosti s CBD. Osobně jsme ho všichni v redakci testovali. Je zajímavé, jak na lidi působí. Já ho používám proto, abych rychleji usnul, kolega zase na soustředění při práci. Nicméně všechny účinky CBD nejsou dosud vědecky podložené. Obdobně můžete pro dosažení lepšího spánku vyzkoušet produkty s melatoninem. Melatonin působí na hypotalamo-hypofyzární systém. Jeho zvýšená hladina způsobuje nutkání ke spánku. V podstatě by vám měl pomoci rychleji usnout a lépe spát.
Ideální je problémy vyřešit přírodní cestou. Pokud večer nemůžete usnout, tak si osvojte nové návyky. Ty společně nazýváme jako spánková hygiena. Jejím smyslem je zavedení spánkové rutiny do běžného života. Například to znamená, že před spaním nebudete jíst těžké jídlo, nebudete řešit pracovní věci, nebudete koukat do telefonu po ulehnutí do postele, budete chodit spát ve stejnou dobu a podobně.
Jak to mají dělat strážníci pracující na směny?
Tady je to samozřejmě všechno poněkud složitější. Práce na směny organismu škodí. Bohužel v některých povoláních to jinak nejde. Tím je například práce strážníka. Ještě složitější je to určitě u strážníků, kteří mají malé děti. V každém případě je i při směnném provozu důležité zavést si spánkovou rutinu. Jít si lehnout ve stejný čas, pořiďte si do ložnice zatemňovací závěsy, nekoukejte v posteli na displej telefonu.
Většinou se doporučuje jít spát co nejdřív po směně, ale to si myslím, že úplně nefunguje. Když člověk pracuje na jednu směnu přes den, tak taky nejde odpoledne po směně spát a pak nežije nočním životem, aby šel po probdělé noci rovnou do práce. Naopak, vstáváme těsně před odchodem do práce. V práci pak tolik netrpíme, jsme bdělí, a neusínáme.
Co se s jejich tělem v důsledku toho děje?
Práce na směny má nepříznivý vliv na kardiovaskulární systém, snižuje kvalitu života a některé studie poukazují na zvýšené riziko rakoviny. Z vlastního života víme, že mnoho lidí dokáže v tomto režimu pracovat zcela bez problémů. Kvůli práci na směny dochází v těle k rozhození spánkového rytmu. Nicméně, pokud bude člověk dodržovat spánkovou rutinu, zmíněnou výše, tak může dopady na zdraví zmírnit.
Co byste doporučil pro kompenzaci této zátěže?
Úplně kompenzovat to asi nepůjde v pravém slova smyslu. Samozřejmě je důležité dodržovat nějaké zdravé životní návyky jako je dobrá strava, dostatek pohybu, méně stresu a tak dále. To vám ale asi úplně nedokáže dopady práce na směny kompenzovat. Jen se s tím dokáže zdravý organismus lépe vypořádat.
❞ Práce na směny má nepříznivý vliv na kardiovaskulární systém, snižuje kvalitu života...
Jaký je Váš názor na červené světlo před spaním?
Červené světlo (spíše lampička s žárovkou produkující červené světlo) nevyzařuje modré světlo. Pokud si večer před spaním takové světlo doma pustíme, tak bychom mohli podpořit produkci hormonu melatoninu, který nám pomáhá lépe spát. Jenže, to by znamenalo, že nesmíte mít zapnutou televizi, nesmíte koukat na telefon ani na obrazovku počítače. Pokud dokážete takto asketicky žít, tak hurá do toho. Myslím si, že málokdo by to vydržel. Co teď s tím?
Ve světle se nachází spektrum modrého světla. Spousta lidí si myslí, že je škodlivé. Není to tak úplně pravda, protože modré světlo potřebujeme k životu. Bohužel, jak pořád koukáme do displejů, tak se modrému světlu vystavujeme i v době, kdy bychom neměli. Typicky jde o dobu před spaním. Mozek z toho může být zmatený, protože si neuvědomuje, že se má jít spát. Kvůli tomu se nedokáže dostat do večerního rytmu, ve kterém se snaží uklidnit celý organismus ke spaní a celkové regeneraci. To nám narušuje spánkový režim. Modré světlo zabraňuje produkci melatoninu. Jak už jsem říkal, tak ten je pro spánek důležitý.
Někdo ale usne bez problému, i když kouká těsně před spaním do telefonu.
Řada lidí dokáže bez problému usnout i s telefonem v ruce, spousta lidí si dá před spaním kávu a bez problému usnou. Největší problém je ale v tom, že spánek není tak kvalitní. Zkracuje se nám doba hlubokého spánku, v mozku nedojde k potřebným procesům. Z dlouhodobého hlediska to má špatný dopad na náš fyzický i psychický stav. Protože jde o pomalou a plíživou hrozbu, tak ji nedokážeme vnímat a rozpoznat včas.
Jak se bránit modrému světlu?
Modrému světlu se můžeme bránit brýlemi proti modrému světlu. Ty dokáží odfiltrovat modré spektrum ze světla. Není dobré modré světlo blokovat po celý den. Ideální je používat takové brýle pár hodin před spaním. Existují brýle s různými procenty blokace. Nejvíc modrého světla blokují brýle proti modrému světlu s červenými skly. Takové dokáží odfiltrovat až 100 % modrého světla, takže by neměl být problém s nimi před spaním koukat na televizi nebo telefon. Nepotřebujete tedy pořizovat speciální žárovky, ale stačí vám brýle.
❞ Je hrozně důležité si nejdřív uvědomit, proč mám problémy se spaním. Nespavost může pramenit například ze stresu...
Jak poznám, že už nemám jen špatné období, ale opravdovou spánkovou poruchu?
Je hrozně důležité si nejdřív uvědomit, proč mám problémy se spaním. Nespavost může pramenit například ze stresu (v rodině, v práci, jinde). Člověk může špatně spát kvůli rozrušení z nějaké životní zkoušky nebo kvůli špatné matraci, polštáři. Důvody mohou být různé. Pokud na žádný nepřijdete, tak raději jděte k lékaři, než abyste zkoušeli různé preparáty a potravinové doplňky.
Když člověk přijde na to, že se mu špatně spí, tak musí začít řešit příčiny, kvůli kterým to vzniká. Zase je velice důležité zavést do své spánkové rutiny pevný řád. Ten vám pomůže překonat i ta nejtěžší období.
.
Panu Pajskrovi děkujeme a přejeme do budoucna mnoho nerušeně prospaných nocí.
Zobrazení: 503