Studentská právní poradna - studenti k vašim službám

Rubrika: Rozhovory Zveřejněno: úterý 1. říjen 2024 Autor Zdeněk Modálek Vytisknout E-mail

Dobrá rada nad zlato. V oblasti práva toto staré české přísloví platí dvojnásob. Ale kam pro dobrou radu zajít? Internet na vás vyplivne jen stovky více či méně věrohodných webů, sousedka je právník gaučový a skutečný odborník si každou větu nechá tvrdě zaplatit. Jestli začínáte propadat zoufalství, nemusíte. Pan Viktor Hatina vám v krátkém rozhovoru představí projekt Studentských poraden, a nastíní tak cestu k bezplatné právní pomoci pro každého. Stačí se jen pozorně začíst.

Jak vám mohou pomoci studenti právnické fakulty?

V dnešní době můžete často narazit na právní problém, na který sami nestačíte. Pokud si nejste jisti, na koho se pro právní pomoc obrátit, můžete využít tu, kterou nabízí studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Nabízejí se hned dvě možnosti, jak získat jejich právní pomoc. Osobní návštěva studentské poradny nebo zaslání dotazu e-mailem.

Jakým způsobem funguje osobní konzultace v rámci Studentské právní poradny?

Pokud preferujete osobní rozhovor, je pro vás ideální návštěva Studentské právní poradny, která funguje pod záštitou Magistrátu hlavního města Prahy ve Škodově paláci (Jungmannova 35/29, Praha 1, přízemí – přepážka č. 7). Ačkoliv jsou rady poskytovány primárně studenty, veškeré konzultace jsou prováděny pod dohledem zkušeného právníka z Magistrátu. To zaručuje, že každý klient získá kvalitní a odbornou radu.

Poradna je otevřena každé pondělí a středu od 14:00 do 16:00, a na každého klienta je vyhrazeno 15 minut. Je důležité si předem sjednat schůzku na telefonním čísle 800 100 000, protože kapacita poradny je omezená. Funguje v měsících, kdy probíhá semestrální výuka na fakultě.



Nejčastějšími problémy, se kterými se obyvatelé Prahy na poradnu obracejí, jsou záležitosti z oblasti občanského práva, jako jsou nájemní smlouvy, závěti, rozvody nebo problémy s péčí o děti. Kromě toho se studenti v poradně věnují i otázkám z pracovního práva, práva sociálního zabezpečení, správního práva a dalších právních oblastí. Všechny tyto služby jsou poskytovány zdarma a slouží nejen k tomu, aby klienti získali potřebné informace, ale také k tomu, aby studenti získali cenné zkušenosti do své budoucí praxe.

Poradna poskytuje především bezplatnou právní pomoc ohledně možností řešení vzniklé situace. Nenahrazuje tedy profesionální služby advokátů, notářů a dalších právních profesí.

https://praha.eu/studentska-pravni-poradna-ve-spolupraci-s-hl-m-prahou

Rozhodnu-li se pro online formu pomoci, co mohu očekávat?

Druhou možností je projekt První právní pomoc (PPP), který funguje pod hlavičkou Právnického akademického spolku Juristi. Tento projekt se zaměřuje na pomoc těm, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci a nevědí, kam se obrátit. Studenti zde poskytují základní právní orientaci a navrhují možná řešení problémů formou e-mailových konzultací.

Od právní poradny na Magistrátu se První právní pomoc liší tím, že zde nejsou poskytovány osobní konzultace. Studenti zpracovávají odpovědi pouze na e-mailem položené dotazy. Jejich navržené odpovědi pak kontrolují před odesláním advokáti. Opět však jde o poradnu bezplatnou, nenahrazující profesionální právní radu advokáta.

PPP se zaměřuje na široké spektrum právních oblastí, včetně práva závazkového, pracovního, rodinného, exekučního či správního. Studenti odpovídají na dotazy během semestrální výuky, tedy v měsících říjen   – listopad a březen – duben. Dotazy mohou být zasílány i mimo tato období, ale odpovědi mohou být zpracovány až později. Doba vyřešení dotazu činí přibližně tři týdny, přičemž tato lhůta může být prodloužena v případě složitějších dotazů.

Projekt klade důraz na poskytování základní orientace v problému a nabízí možné postupy, jak se domoci svých práv. Pokud se dotaz týká záležitosti, která vyžaduje profesionální právní služby, mohou být tazatelé odkázáni na odborníky či specializovanou pomoc.

http://www.juristi.cz/ppp/

Závěr

Obě formy právního poradenství představují cenný nástroj pro ty, kteří potřebují právní pomoc, ale nemají možnost nebo prostředky si ji jinak zajistit. Studentská právní poradna nabízí osobní konzultace s odborným dohledem, zatímco První právní pomoc umožňuje získat právní rady online. Obě varianty pak pomáhají studentům v přípravě na jejich budoucí právnickou kariéru. Je to win-win pro všechny, tak neváhejte.

Zobrazení: 79