Úvodník červen 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: středa 1. červen 2022 Autor Irena Seifertová Vytisknout E-mail

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

je to definitivní. Z televizního a internetového zpravodajství se stalo místo tak temné, že tam ani červnové slunce nepronikne. Válka, energetická krize, finanční krize, inflace, násilí. Takhle bych mohla pokračovat do nekonečna a musím říct, že je to na psychiku opravdu zátěž. Na zvládání zmíněného tlaku existuje celá řada pouček a metod. Můžete se po večerech oddávat meditaci, více chodit do přírody či sportovat, nebo se držet osvědčené a účinné rady a zabrat se do práce. V práci trávíme velkou část svého života a máte-li to štěstí, že je Vaše práce také Vaším koníčkem, máte vyhráno. A právě v červnovém čísle se za lidmi, kteří jsou do své práce opravdu ponořeni a kteří do ní dávají i kus sebe, nejednou vydáváme.

V článku Vojty Gabriela se dočtete o „Projektu Pátrač“, na kterém spolupracují naši kolegové psovodi s Českou zemědělskou univerzitou, kdy, jednoduše řečeno, využívají chytré technologie a čichové schopnosti psů k úspěšnějšímu pátrání po pohřešovaných osobách. O projektu nám vyprávěl psovod Michal Sitte. To, že on a jeho kolegové jsou naprosto oddáni své práci, asi nemusím vůbec zmiňovat.

Za dalšími srdcaři jsme se vydali do trojského útulku. Přestože jsme si s vedoucím útulku Vaškem Steinbauerem povídali nejen o něm a jejich práci docela nedávno (kdo nečetl, doporučuji prosincové číslo loňského roku), náš kolega Zdeněk Modálek svlékl modré strážnické tričko, oblékl pracovní oděv, namasíroval svaly a vyrazil si na jeden den vyzkoušet práci ošetřovatele. Třešničkou na pomyslném dortu mu pak byla procházka s jedním svěřencem kolem Vltavy. Svoji zkušenost popsal v článku „Den jako ošetřovatel v útulku Troja“. A protože si před dvěma roky zkusil také roli ošetřovatele u koček, zajímaly mě samozřejmě rozdíly. Starost o zvířata je podle něj náročná, bez lásky k nim je téměř nemožná, protože zvířata jsou velmi citlivá. Osobně pro něj byla práce v Troji prý těžší, a to nejen kvůli bezpečnosti, kdy si spousta našich svěřenců nese na duši i těle šrámy a je tedy daleko náročnější si s nimi vybudovat nějaký vztah.

Na straně 16 najdete článek s titulkem „Práce s dětmi nás nabíjí, je to dobrý pocit“. Už jen z nadpisu je cítit, že ani kolegové z  Oddělení prevence, si nechodí do práce odbýt povinných osm hodin. Na prevenci klademe velký důraz, proto i preventivní přednášky musí odpovídat aktuálnímu vývoji v oblasti sociálních jevů.

Za přečtení určitě stojí i reportáž Radky Rüsterové, která se jela podívat na službu strážníků do historické Kutné Hory. Stejně tak rozhovor s náměstkem primátora Petrem Hlubučkem, který má mimo jiné radost z toho, že se mu podařilo v rámci koalice prosadit finanční prostředky nejen na naše vybavení, ale také na navýšení benefitů.  

Po přečtení čísla mi snad dáte za pravdu, že srdcaři jsou nejdůležitější skupinou v rámci každé organizace. Ve chvíli, kdy venčíte útulkového pejska, učíte malého caparta bezpečnou jízdu, nebo plníte jiné úkoly v práci, která Vás baví a naplňuje, alespoň na chvíli zapomenete, na všechny „útrapy světa“.

Tak na čtenou zase za měsíc.

Irena Seifertová

Zobrazení: 389