Úvodník srpen 2022
Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,
ať už je globální oteplování tvrdá realita, anebo jen výmysl prosazovaný nevládními organizacemi, jedno je jisté … zažíváme mimořádnou vlnu veder a jejich konec je v nedohlednu. Na druhou stranu … je léto a k němu teplo patří, a ti, kteří si užívají zaslouženého volna někde u vody, jsou jistě nadšeni. Ve světle ostrých paprsků pálících do našich monitorů by se proto nabízelo vydat číslo obsahující řadu článků na témata „jak bojovat proti úpalu“, „kolik energie spotřebují klimatizace“, nebo třeba „na jaké koupaliště se vyrazit ošplouchnout“. My se ale nechceme „opičit“ a přispět k Vašemu zahlcení podobnými informacemi, kterých už je i tak všude dost.
Když jsme měli na základní škole dějepis, ne vždy mě bavil. Z osnov vybraná data, která jsme museli zpaměti odříkávat jako básničku, byla dost nuda. Pak přišel jiný učitel a dějepis pro mě dostal zcela nový rozměr. Dějiny lidstva jsou plné příběhů, vyprávění o životě, a to vás dříve nebo později přivede k zamyšlení, v čem byli lidé dříve narození jiní, jak pracovali, mysleli, prožívali různé situace, války, hladomory či nemoci. Pomaličku se tak dostanete k reálným lidským osudům prostřednictvím přímého svědectví, rukopisu nebo deníku a pak leccos pochopíte. Například to, že se historie opakuje. Pokud se učíme z vlastních chyb, můžeme se posunout dál. Někdy ale trvá, než na ně přijdeme. Pak na ně stále narážíme, opakují se nám a nezbývá, než je znovu a znovu zdolávat. Pátrat po skutečné pravdě v naší vlastní historii nám pomáhá lépe pochopit současnost. Do srpnového čísla jsme proto zařadili několik historických témat pro klidné čtení na dece, chatě nebo na cestách. Ve článku „Ivan go home“ Vás kolega Vojta Gabriel vezme do Československa roku osmašedesát. Redaktor Jarda Urban Vám zase přiblíží problematiku zbrojních průkazů mezi lety 1938 a 1961.
Možná i díky zmíněným teplotám se stáváme stále horkokrevnějším národem a agresivní lidé Vám na ulici připravují nejednu horkou chvilku. Profesní sebeobrana díky tomu hraje stále významnější roli, a kdo by se rád v této problematice posunul, může zkontaktovat Honzu Bláhu „z jedničky“. Proč? Dozvíte se ve článku s názvem Profesní sebeobrana.
Pravidelnou rubriku „Naši lidé“ jsme v letošním roce trochu upozadili. Chybí nám „lidé“, kteří by se s námi chtěli podělit o svoje koníčky. My ale víme, že jich mezi sebou máme stále dost. J Možná rozhovor s Františkem Drožem, kterému rukama prošli všichni strážníci, bude pro Vás ostatní motivací. V případě pana Františka říkám „sláva za pozdější maturitu a jeho profesorku češtiny“, která objevila jeho „Máchovský styl“.
Chce se mi napsat, že kdo je připraven, ten se nespálí, ale další narážka na počasí by byla důkazem toho, že je čas popřát příjemné čtení a rozloučit se.
Tak na čtenou zase za měsíc
Irena Seifertová
Zobrazení: 644