Úvodník září 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: čtvrtek 1. září 2022 Autor Irena Seifertová Vytisknout E-mail

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

sice jsme se už veřejně chlubili, ale víte jak … když se nepochválíte sami, málokdo to udělá za vás. Takže v rychlosti … získali jsme první místo v soutěži pořádané Týdeníkem policie „Nejlepší důkaz“, ve které odborná porota vybírá z videí ze zákroků bezpečnostních složek. Tříčlenná expertní porota má tři kritéria – způsob provedení zásahu, význam videa jako důkazního materiálu a popularizační význam videa pro veřejnost. Na slavnostním předání nechyběli samotní porotci a mě osobně strašně potěšil Mirek Vaňura (redaktor a moderátor, autor pořadu Tísňová linka a dalších), který řekl, že zákrok bez videa a jeho následného zveřejnění, kde vedle ukázky práce složek je důležitý také ten preventivní prvek, jako by nebyl. Mluví mi z duše. Když opominu zmiňované „pí ár“, tak záznam chrání především vás v ulicích. Znovu se budu opakovat, ale téměř každý má dnes chytrý telefon.

Zmáčknout tlačítko a začít natáčet trvá vteřinu. Ve spoustě případů lidé začnou natáčet, aniž by věděli, co zákroku či konfliktní situaci předcházelo. Pak už stačí napsat nějaký pohoršený komentář a začít si užívat svých pár minut slávy na sociálních sítích. V uplynulém měsíci se to podobnými videi jen hemžilo. Typickým příběhem byl ten brněnských strážníků, kdy měli strážníci pánovi na invalidním vozíku osvěžujícího se v kašně něco říct, a když se rozčílil, shodili ho dolů, zaklekli mu krk a nasadili pouta. Tento příběh poslala autorka videa bývalé redaktorce České televize, která ho zveřejnila na Twitteru a už to jelo. Nikde už nezaznělo, že pán byl agresivní a nejen slovně obtěžoval kolemjdoucí. Ti se pak prostřednictvím linky 156 obrátili na strážníky a prosili je o pomoc. „Reportérce“ pak zřejmě unikl další „drobný“ detail, a to nůž. Strážníci donucovací prostředky použili až skutečně v krajním případě. Věřím, že nemusím zmiňovat, že nechceme nic skrývat. My jsme přeci ti, kteří chceme, aby naše zákroky probíhaly tak jak mají, tedy v souladu se zákonem. Je mi jasné, že někdy je zákrok tak rychlý, že kameru prostě pustit nestihnete, ale stále je spousta těch, kteří s kamerami nesouhlasí. Zkuste si prosím vždycky vzpomenout třeba na tento případ.

Ať to zakončím nějak pozitivně. Prázdniny končí a my se vracíme do „normálního režimu“. Přestože se mě letní prázdniny v klasickém slova smyslu už pár let netýkají, dceru mám odrostlou, čas dovelených je i pro mě stále zásadní. Říká Vám něco pojem Holiday Moment? Jedná se o umění vpašovat byť miniaturní kousek dovolenkové nálady do běžného života, a to kdykoli, i třeba během pracovní doby. Takže žádné smutky, že je doba prázdnin a dovolených pryč. Zkuste si každý den užít nějakou hezkou chvilku – vychutnat si po ránu dobrou kávu, místo oběda udělat krátkou procházku kolem bloku nebo se jen prostě zahledět do nebe. Když to budete dělat každý den, tak i v náročných dnech se dostaví pocit, že máte denně dovolenou. Za zkoušku to stojí, ne? J

Tak na čtenou zase za měsíc

Irena Seifertová

P. S. Dnes jsem trochu odbočila, ale samozřejmě jsme pro Vás připravili spoustu zajímavých témat. Namátkou rozhovor s primátorem Zdeňkem Hřibem, velmi zajímavý, inspirativní projekt Černí koně, rubriku „Naši lidé“ s kolegyní Romanou Melcherovou, vedoucí Centrálního operačního střediska a něco málo o centru Elpida, které podporuje seniory.

Zobrazení: 461