Úvodník červen 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: čtvrtek 1. červen 2023 Autor Irena Seifertová Vytisknout E-mail

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

pokaždé, když se mi dostane na stůl téma našich útulků, vzpomenu si na návštěvu jednoho úředníka z bratislavské radnice, který před několika lety zavítal právě do našeho trojského útulku. Prošel celé zařízení, vyslechl si dopodrobna všechny informace, a pak jen konstatoval: „Tady jsou psi, ve srovnání s námi, jako v hotelu.“ Přestože je pohled na opuštěné pejsky smutný a doma je doma, přiznávám, že mě jeho slova potěšila. Opravdu tomu tak je. Každý chlupáč má nadstandardní servis a díky špičkovým veterinárním odborníkům také lékařskou péči, jaké by se v mnoha případech nedočkal, ani kdyby byl doma u svého majitele. Právě na naši „veterinu“ zavítal redaktor Vojta Gabriel, aby v článku „Srdce útulku“ poodhalil, jak vlastně toto velmi odborné a specifické pracoviště funguje.

Člověk ale nemusí znát fungování a statistiky útulku, aby mu bylo jasné, že jsme opravdu národ pejskařů. Nebudu daleko od pravdy, když napíši, že každý z nás zná někoho, kdo se stará o své čtyřnohého miláčka lépe než o sebe. Je to jistě chvályhodné, ale nezapomínejme také na svoji tělesnou schránku a duši. O potřebě udržovat svoje tělo a mysl se mluví stále častěji. A je to dobře. Především naše duševní stránka nebyla dlouhou dobu brána s potřebnou vážností a stigmatizace prostupovala toto téma do nebývalé hloubky. V článku „Nejsi blázen“ si kolega Zdeněk Modálek popovídal se sympatickou psycholožkou a zakladatelkou projektu KPsychologovi Terezou Hruškovou. Dozvíte se nejen to, že nemusíte být blázny, abyste si mohli zajít na terapii. Dala nám také spoustu dalších užitečných rad z oblasti duševního zdraví.

U tématu péče ještě chvíli zůstaneme. I když trochu z jiného úhlu pohledu. V článku „Kousek za Prahou“ se redaktor Jarda Urban vydal zhruba 12 kilometrů za Černý Most, aby přinesl reportáž o tom, jak o svou obec pečují nehvizdští strážníci. Obecní policie tu byla zřízena teprve v loňském roce, a tak nakoukneme také pod pokličku jejího vzniku. Velmi zajímavé čtení. Mohu jen doporučit.

Na závěr Vás červnové číslo vezme po stopách mosazných dlažebních kostek zvaných „Stolpeisten“ a za kolegou Pavlem Maškem, který nám v rubrice Naši lidé představil svoji celoživotní lásku k letadlům a létání.

Mnoho z Vás se jistě pomalu chystá na dovolenou, a tak Vám přeji, abyste si ji užili v klidu, pohodě, bez stresu a nezapomínejte prosím o sebe, své miláčky a vše potřebné náležitě pečovat.

 

Na čtenou v letním rozšířeném čísle.

Irena Seifertová

 

Zobrazení: 399