Úvodník duben 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: sobota 1. duben 2023 Autor Irena Seifertová Vytisknout E-mail

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

je tu zase jaro! V tomto ročním období mám vždycky silný pocit, že něco nového začíná. Něco nového a příjemného. Kapesníky jsem vyměnila za sluneční brýle, zimní bundu uložila do šatníku, občas si můžu přenést kafe na terasu a uvědomit si, že tohle jarní sluníčko dělá dobře i mým starším kostem.

Kdo by se neradoval z toho, že zima už nemá sílu na návrat v jakékoliv podobě? No dobrá, zarytý stoupenec lyžování možná cítí jistý smutek… Ale hádám, že strážníci v pěších hlídkách a okrskáři nějakým steskem netrpí.

Pokračování bude, bohužel, z jiného soudku. Na stranu jednu žijeme v bezpečné zemi. V zemi, která není cílem teroristických útoků a kde jsme skoro osmdesát let nezažili útrapy válek, hladomorů, smrtelných epidemií. V zemi, kde nás nemůže uštknout smrtelně jedovatý had, pavouk nebo sežrat žralok. Kde nám nehrozí tsunami či hurikán.

Ale na stranu druhou možná nejsme připraveni na to, že se nám může něco vážného stát. Něco, co nemůžeme nijak ovlivnit. Bojíme se maximálně dopravní nehody nebo nevyléčitelné choroby. 

Nedovedeme si představit, že bychom během chvíle přišli o všechno, co jsme budovali a co máme rádi.

Dostává se vám do ruky číslo našeho časopisu, které je tak trochu jiné. Z větší části je totiž zaměřeno na zkušenosti našich dvou kolegů z Útvaru psovodů, kteří během čtyřiadvaceti hodin museli sbalit všechny saky paky na dobu neurčitou nejen sobě, ale i svým čtyřnohým kolegům a kamarádům a vyrazit směr Turecko. Vyrazit do země, kde lidé v některých oblastech přišli při ničivém zemětřesení o své blízké, své domovy, o vše, co jim bylo drahé. Kolega je vyzpovídal až s kriminalistickou pečlivostí a smyslem pro nejmenší detail.

Při čtení tohoto textu jsem si uvědomila, jak všechno kolem nás je pomíjivé a během okamžiku se může náš svět zhroutit. Myslete na to každý den a jednejte podle toho.

P. S.: A abych navázala na úplný začátek, že něco krásného začíná… Je nejlepší čas se pustit do něčeho, co jste třeba dlouho odkládali a nedostali se k tomu. Hodně štěstí, hodně sluníčka!

Zobrazení: 611