Úvodník leden 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: neděle 1. leden 2023 Autor Irena Seifertová Vytisknout E-mail

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

a máme tu rok 2023. Horoskopy jsou vždy velké téma. Čtete? Nečtete? Jsem pravidelný čtenář … Sice je to blbost, ale občas kouknu … Blázníš, co to jako je? …  Dokud jsme odebírali pravidelně denní tisk, přiznávám bez mučení, že k mým ranním rituálům patřilo si ten z bulváru na zadní straně přečíst. S oblibou jsem ho nevyžádaně četla také svým kolegům. Ať jako víme, jaký budeme mít den. Většinově jsme se tím bavili, ale našli se tací, někteří mě za to nenáviděli. J Na webových serverech už takový fanda horoskopů nejsem, ale k lednu se to tak nějak samo nabízelo. Přeci jen, poslední roky byly docela jízda, a ne úplně pozitivní a jednoduchá.

irenaMožná jsem se raději neměla koukat. Dva roky jsme bojovali s pandemií, pak přišla válka na Ukrajině. Prudce rostoucí inflace, ceny pohonných hmot a všeobecná hospodářská vřava by se ještě mohly zhoršovat, na čemž se shodují ekonomičtí experti i bez prorockých schopností. Nostradamovy spisy ani pro letošní rok nenabízejí žádná pozitiva, spíš dosti zlověstné vyhlídky a celou situaci tak trochu dokreslují. Podle čínského horoskopu nastupuje rok vodního Zajíce. Podle něj nás po hektickém a energetickém roce čeká klidnější čas, který bychom měli využít ke zhodnocení našich životních cílů. Vodní Zajíc by nám měl přinést jemnost, vyrovnanost, střízlivost a tak trochu lenost, kdy bychom si měli konečně trochu odpočinout, o všem v klidu přemýšlet a bez obav přijímat výzvy, které nám život přinese. To nezní úplně špatně, co? JPřestože se údajně více jak sedmdesát procent Nostradamových proroctví vyplnilo, pořád chci věřit, že rok s trojkou na konci bude mnohem šťastnější.

Co jsme si pro Vás připravili do prvního čísla roku 2023? Vezmeme Vás třeba na novou střelnici, která vznikla v areálu Kundratka, kde máme naše výcvikové středisko. Že je pravidelný střelecký výcvik potřeba, o tom netřeba diskutovat. Náš redaktor Vojta si o nové střelnici povídal s ředitelem Správy služeb hl. m. Prahy Tomášem Stařeckým a jeho náměstkem Liborem Kousalem. Právě Správa služeb se zasadila o výstavu střelnice. Do některého z dalších čísel připravujeme rozhovor s našimi kolegy, kteří střeleckou přípravu i výcvik pro strážníky zajišťují.

„Vězení. Místo, kde je vše obráceno proti člověku. Naděje tu ústí do zoufalství anebo co je ještě horší, do spolupráce s vyšetřovatelem …“ Slova Evy Kantůrkové, která napsala do své knihy mapující pobyt ve věznici Ruzyně. Přesně ta se mi vybavila, než jsem se začetla do článku s názvem „Dnes už nejde pouze o to, aby byl vězeň za katrem aneb Vazební věznice Praha Ruzyně“. Jak to dnes vypadá ve vazební věznici, zjišťoval redaktor Zdeněk. Nejen díky knize Přítelkyně z domu smutku, ale také kvůli stejnojmennému seriálu, který patří i přes vážnost tématu k mým oblíbeným, mě zajímalo, jak je to s ženami. Například vyzkoušeli zapojit některé z odsouzených žen do spolupráce se sestrami Boromejkami. Pomáhají jim nejen jako sanitářky, ale také zajišťují pečovatelské a ošetřovatelské služby pro klienty, které jsou v domově svatého Karla Boromejského v Řepích v léčebně dlouhodobě nemocných. Už pětadvacet let tento unikátní projekt pomáhá. Tak mrkněte na stranu osm, tam to všechno začíná.

Seriál ze ZOO aktuálně vysílá jedna komerční televize. Ale jak se dělá zoo, ví prý jen Petr Fejk.   

Tak na čtenou zase za měsíc

Irena Seifertová

P.S. Už jste jeli naší tramvají? Já jooo. A budeme rádi, když se s námi podělíte o fotky, třeba na Instagramu nebo Facebooku,

Zobrazení: 497