Úvodník listopad 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: úterý 1. listopad 2022 Autor Irena Seifertová Vytisknout E-mail

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

zrovna dnes jsme odstartovali pravidelnou podzimní preventivní akci „Nejezdi jako netopejr“ zaměřenou hlavně na  bezpečnost cyklistů v době, kdy se dny krátí a noci prodlužují. Zítra pro změnu začíná listopad, a s ním startuje každoroční celosvětová charitativní akce „Movember“, která podporuje zdravý životní styl mužů a především se snaží zvyšovat povědomí v oblasti mužských onemocnění, jakými jsou rakovina varlat a rakovina prostaty. Dalším neméně důležitým cílem akce je upozornit na problematiku duševního zdraví a sebevražd. Že je prevence základ a mělo by se s ní začít co nejdříve, ví už dnes každé malé dítě.

Stejně tak, že aktivně a dobře vedená prevence pomáhá snižovat výskyty nežádoucích jevů. Toť obecně. Z hlediska účinnosti je tou nejefektivnější prevencí ta základní, pro nás na místní úrovni. Naše preventivní programy se zaměřují na celou řadu problematik, stejně tak a širokou část populace – od nejmenších dětí až po seniory. V Pražském strážníku se Vám snažíme postupně všechny představit. Tentokrát se kolegyně Jiřina Ernestová vydala na několik přednášek do základních škol, a to jak na první, tak druhý stupeň. Když jsme si pak o nich povídaly, řekla, že je opravdu těžké udržet v dnešní „digitální“ době pozornost a zájem dětí. Věříme, že i díky aktualizovaným přednáškám a neutuchajícímu zájmu škol o ně, se nám to daří. Její postřehy z přednášek si můžete přečíst v článku s názvem „Opakovat, opakovat, opakovat“.

Dnešní doba je bez „ajtý“ technologií už nemyslitelná. Co bylo před časem něco jako sci-fi, je dneska běžnou součástí našeho života. Nevím, jak vy, ale když si náhodou zapomenu doma telefon, jsem tak trochu jako bez ruky. Občas si pak s úsměvem vzpomenu na dobu, kdy jsem odmítala chytrý telefon a nedala dopustit na ten tlačítkový. Ale … všechno má své ale a nic by nemělo jít do extrému. Protože nějak fungovat budeme muset, i kdyby nastal všemi obávaný blackout. S Martinem Petrskovským, vedoucím oddělení informačních a komunikačních technologií, si o tom, jak pracují bezpečnostní ajťáci, povídal Vojta Gabriel v článku se zcela netypickým názvem „Zrovna včera jsem si koupil novou kulovnici“. 

Na čtenou zase za měsíc

Irena Seifertová

 

P. S. Přestože mě práce baví, a to jako vážně, v rámci zachování duševního zdraví se už vidím v letadle a o městské policii, sociálních sítích a práci strážníků nechci chvíli slyšet, ani číst. Prostě provizorní kancelář na pláži provozovat nebudu, prevence je totiž základ. Tak na to nezapomínejte ani Vy. 😉

 

Zobrazení: 418