Úvodník únor 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: středa 1. únor 2023 Autor Irena Seifertová Vytisknout E-mail

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

žijeme v soutěživé době. Co všechno vlastně stojí za úspěchem? Talent, inteligence, schopnost, dovednosti, moudrost, úsilí, vůle, pracovitost nebo ochota riskovat. V tom se asi shodneme. Co ale nějaká vyšší vůle v podobě vnějších sil a hlavně té trochy pověstného štěstí? Tento společenský mindset hodně přiživují tisíce motivačních webů, Youtube kanálů a Instagramových profilů, kde Vám chlápek, který právě vystoupil z drahého auta, bude vykládat o tom, jak si šel tvrdě za svým, a proto je teď ten lev, co žere první. Tím nechci shazovat pracovité lidi, nebo popírat, že píle, talent a jiné veličiny jsou věci, díky kterým jde člověk úspěchu naproti. Čím je ale člověk starší, tím více si uvědomuje, jak moc jeho život ovlivňuje právě ono štěstí. Stačí jeden špatný krok, jedno náhodné setkání nebo krátký telefonát a celý Váš život nabere úplně jiný směr, ať pozitivní či negativní. A právě tato myšlenka podkresluje prakticky celé únorové číslo. Ve článku kolegyně Jiřiny Ernestové s titulem „Hledat pomoc je projevem síly oběti“ si uvědomíte, jak lehce se můžete stát obětí trestného činu, a jak tato událost může ovlivnit celý Váš další život. V reportáži o neziskové organizaci Naděje zase zjistíte, že člověkem bez domova se stanete nejen z vlastní vůle. Drtivá většina lidí na ulici jednoduše neměla štěstí na rodinu, zdraví nebo kamarády a už se „vezla“ po společenských vrstevnicích.

Pořád věříte, že máte osud pevně ve vlastních rukou? A co děti? Jak pomůže dítěti, které je pilné, má výjimečný hudební sluch jako nikdo v republice, ale nemá to štěstí a rodiče se o něj nestarají nebo z nějakého důvodu nemohou starat? OSPOD neboli odbor sociálně právní ochrany dětí, o kterém napsal kolega Jarda Urban, sice pomůže v zásadních otázkách, ale bez štěstí na podpůrné rodinné prostředí je cesta mezi lvy hodně, hodně trnitá.

Kolega Vojta Gabriel napsal zajímavý článek o aktuálně velmi populární droze známé jako Kratom. Chtěla jsem se rozepsat o tom, jak moc o štěstí je to, jestli se úplně obyčejný člověk vydá nebo nevydá na cestu narkomana, ale už Vás nebudu trápit. Užijte si únorové číslo, dávejte na sebe i svoje blízké pozor, protože i přes jistou negaci, tomu štěstíčku je přeci jen potřeba jít trochu naproti. 

Tak na čtenou zase za měsíc

Irena Seifertová

Zobrazení: 396