Úvodník listopad 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: středa 1. listopad 2023 Autor Irena Seifertová Vytisknout E-mail

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

listopad je v historickém kontextu tak trochu jiný měsíc. Stačí vzpomenout na rok 1939, protiokupační demonstraci, pohřeb studenta Jana Opletala a uzavření českých vysokých škol.Nebo na 17. listopad 1989, kdy se tisíce lidí naší země postavily za své přesvědčení, za touhu po svobodě, demokracii a spravedlnosti. Síla lidského odhodlání tak změnila naši zemi. V dnešní době, kdy se ve světě opět objevují hrozby pro demokracii a svobodu, bychom si měli v tento den připomenout, jak moc je důležité bránit hodnoty svobody, spravedlnosti a lidských práv. Inspirací ať jsou nám všichni ti, kteří v minulosti stáli za svým přesvědčením a bojovali za lepší budoucnost. Sedmnáctý listopad by tak neměl být jen dnem vzpomínání, ale také závazkem, že musíme demokracii a svobodu neustále chránit. Kolegyně Jiřina Ernestová se k 17. listopadu vrací svým článkem a připomíná, že svoboda není samozřejmost.

Nikotinové sáčky někdy známé pod názvem snus, snuff nebo taky tabák bez kouře, jsou výrobky, které, jak už z názvu vyplývá, obsahují nikotin. Někteří výrobci se přesto stále snaží tvrdit, že jsou méně škodlivé než klasické kouření tabáku, protože se konzumují orálně. Přesto se dočtete, že jsou návykové, může díky jejich konzumaci dojít k poškození dásní a sliznice v ústech. Populárnost u mládeže už raději ani nezmiňuji. Věřím, že nejen já, ale spousta dalších rodičů přivítala regulaci nikotinových sáčků, což znamená horší dostupnost pro neplnoleté. Více si přečtete v článku Zdeňka Modálka. 

Obsah našeho časopisu už dávno nemá jen oborové zaměření, stále se snažíme přiblížit naši práci co nejširší části populace, přesto na nás, strážníky, nezapomínáme. Hlavně ve chvílích, kdy nás čeká něco tak velkého, jako je novela silničního zákona. Redaktor Vojta Gabriel se spojil s Jirkou Fillerem, naším lektorem na Útvaru vzdělávání, který má v gesci právě dopravu. Věříme, že čtyřstrana věnovaná novele jmenovaného zákona Vám, milé kolegyně a milí kolegové, v budoucnu pomůže. Samozřejmě Vás čekají školení v dané problematice, ale náš článek může být pro Vás „jistotou“, kdybyste náhodou někdy v praxi tápali. 

 

Tak na čtenou zase za měsíc. Teď mě tak napadá, to už je zase konec roku …

Irena Seifertová

Zobrazení: 401