Úctyhodná tradice trvá u MP Praha již 22 let

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: středa 1. leden 2020 Autor Redakce Vytisknout E-mail

Dnů dobrovolného dárcovství krve se zaměstnanci MP Praha účastní dvakrát ročně už 22 let. Mnozí mají na svém kontě stovky odběrů krve, destiček nebo plazmy. Další hromadná akce se koná 21. ledna 2020.

Už malé děti se učí o krvi jako o vzácné tekutině, bez které je život nemožný. Množství krve v lidském těle záleží na pohlaví a váze člověka, ale obecně se dá říci, že člověk má cca 5 – 6 litrů krve, přesněji 9 procent tělesné hmotnosti. Život může ohrozit již ztráta kolem jedné třetiny tohoto množství a ztráta poloviny krevního objemu znamená téměř okamžitou smrt. Vážně zraněný pacient při dopravní nehodě může během prvních osmi hodin na operačním sále, kdy bojuje o život, spotřebovat krev až od osmdesáti dárců.Zaměstnanci pražské městské policie se od roku 1998 drží úctyhodné tradice a dvakrát ročně darují hromadně svou krev nemocným a raněným v transfuzní stanici vinohradské nemocnice. Krev, destičky nebo plazmu tak darovaly už stovky z nich. Navíc většina kolegů chodí i samostatně v průběhu celého roku a má za sebou desítky i stovky odběrů. Rekordmanem je strážník Petr Růžička z OŘ Praha 12, který v roce 2019 absolvoval už 300. odběr.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) chybí v české republice téměř sto tisíc dárců. Zatímco jejich počet meziročně klesá a věkový průměr se zvyšuje, potřeba léčby transfuzními přípravky roste. Proto je skvělé, že se nám v rámci hromadných akcí MP Praha daří získávat i mladé prvodárce.Kdo může darovat krev

Dárcem se může stát člověk od 18 do 65 let, který netrpí vážnější alergií, neprodělal zánět jater, ledvin, infarkt, nemá vysoký krevní tlak nebo srdeční vadu, není po transplantaci, neměl kapavku, TBC, není HIV pozitivní, promiskuitní a neužíval nitrožilně drogy.

Jak odběr probíhá

Před samotným odběrem absolvuje každý dárce lékařské vyšetření, včetně vyšetření množství hemoglobinu ve vzorku krve, je mu změřen krevní tlak a puls. Při samotném odběru, který trvá 5 až 10 minut, je dárci odebráno 450 mililitrů tzv. „plné“ krve nebo pouze její jednotlivé složky.

Jak se na odběr připravit

Je to jednoduché – stačí se dobře vyspat, večer i ráno vypít dost tekutin, den předtím vynechat tučná a kořeněná jídla, lehce se nasnídat, nezapomenout občanku a můžete vyrazit. Je to nejsnazší a zároveň nejvzácnější pomoc, kterou můžete druhým poskytnout. Dnes vy, zítra třeba někdo vám.

Zobrazení: 1202