Úvodník říjen 2019

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: středa 2. říjen 2019 Autor Irena Seifertová Vytisknout E-mail

Milé kolegyně, milí kolegové, 

  z celého říjnového čísla byl pro mě nejsilnější článek „Mezi nebem a zemí“. Při jeho čtení mi běhal mráz po těle. Přestože jsem ateista, ve chvílích obav a strachu se obracím k tomu někde nahoře a prosím o pomoc. I tentokrát mi hlavou běžely prosby… hlavně ať nás, moje blízké, tohle nikdy nepotká. Odborníci jasně hlásí, že resuscitaci je nutné zahájit do 5 minut od zástavy srdce. Každou minutu bez kyslíku, který srdcem pumpovaná krev rozvádí po těle, prý odumírá pětina funkcí mozku. V Čechách by bez srdeční masáže nepřežilo asi 5000 z nás. Podle kolegů z pražské záchranky je ale například situace právě v metropoli oproti světu vlastně výborná, dá-li se tohle slovo vůbec v tomto kontextu použít. V Praze ještě před příjezdem sanitky zahájí laici resuscitaci u lidí postižených zástavou srdce v 80 procentech případů. Ve světě to je jen asi 20 procent. Služební auta linek 156 máme vybavena externími defibrilátory a pravidelná školení v oblasti zdravovědy jistě přispívají k tomuto vysokému procentu úspěšnosti.

 George Santayana, americký filozof, kritik a spisovatel řekl, že ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat. Občas na našich sociálních sítích v rámci komentářů čtu, proč na stránky městské policie dáváme příspěvky z historie, co mají s naší prací společného. Připomínat důležité historické momenty našich dějin osobně považuji za nezbytné. Slovy Václava Havla… dějiny lidstva nejsou ničím jiným, než dramatickým zápasem toho lepšího v nás s tím horším v nás. Nejen pro příznivce historie doporučuji článek „Krvavý podzim roku osmatřicátého“.

Na čtenou zase za měsíc

P. S. Ještě snad jednu věc … strašně moc chci poděkovat všem z vás, kdo nám pomáháte budovat obraz městské policie. Vážíme si důvěry, když nám posíláte Vaše příběhy, zážitky, nejen ty milé a pozitivní. Bez Vás bychom naši práci nemohli vůbec dělat. Děkujeme a zachovejte nám přízeň.

Zobrazení: 417