Úvodník srpen 2020

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: úterý 25. srpen 2020 Autor Irena Seifertová Vytisknout E-mail

Milé kolegyně, milí kolegové,

zdravím Vás všechny právě uprostřed léta. Když jsem byla malá, přála jsem si bydlet u moře. Naivně jsem si představovala, že by se tam celá naše rodina přestěhovala a já mohla v moři dovádět každý den, ideálně po celý rok. V mých dětských snech figurovaly palmy, pláže, lehátka, nafukovací míče, mořský příboj, pobřežní mola, řvoucí rackové, mušle, písek, … A všechno samozřejmě sluncem zalité. Když jsem si pak o pár let starší přečetla rozhovor s panem Miroslavem Horníčkem, ve kterém zazlíval praotci Čechovi, že ve své cestě při hledání nového domova nepokračoval ještě několik set kilometrů na jih, vnitřně jsem s ním souhlasila. Jenže pak přišel srpen 2002 a Praha zažila „velkou vodu“. A žádná sranda to vážně nebyla. Nejvyšší průtok na Vltavě v Praze byl tehdy 5300 m³/s… Spousta z nás zažila na vlastní kůži, ať už soukromě, nebo v uniformě …

Léto v Praze je někdy dost vysilující, úmorné a únavné, přesto je to letošní něčím trochu jiné. A teď nemám na mysli roušky. Koneckonců, vy sami tohle znáte velmi dobře. V dlouhých kalhotách, uzavřených botách, obtěžkáni výzbrojí, v parných ulicích naší matičky. Ne každý, s kým přijdete do styku, je „letně“ naladěn a tudíž je bezproblémový. Jako každý rok, tak i letos, máte můj obdiv a byla bych ráda, kdyby nám i ostatní Pražané rozuměli.  

Pokud ve chvílích volna vyrazíte k vodě nebo budete relaxovat na zahrádce – té Vaší, doma nebo na chalupě, či té restaurační, můžete si s sebou přibalit náš časopis. Věřím, že jsme vybrali témata, ze kterých si něco vyberete.  Co třeba rozhovor s ředitelem pražské zoologické zahrady Miroslavem Bobkem? Zvířátka má přeci každý rád, nebo ne?  Někomu se může zdát, že pracovní den strážníka „na ulici“ je pokaždé skoro stejný. My si to tak úplně nemyslíme. Přestože řeší pravidelné úkoly, pak ale přichází na řadu to, co nedělá naši práci rutinní, prostě to „co přinese den“.   Den se strážníkem na Žižkově je čtení nejen pro každého „žižkovského Pepíka“. „Vyvolávači deště“ – nejedná se o rozbor filmu režiséra Francise Forda Coppoly, i když sucho by v dnešní době na dobrý thriller námětem být mohlo. Voda je nejrozšířenější látkou na téhle planetě. Zatím. Skoro 60 – 90 % těl všech živočichů je tvořeno vodou a jsou na ní závislá. Nejen o suchu, vodě a tolik potřebných deštích. Mě osobně ale nejvíc „dostal“ článek s názvem „Telefon jako první pomoc“. Třeba bude pro Vás, stejně jako pro mě, inspirací stát se dobrovolníkem na krizové lince pomoci. Na závěr nesmím zapomenout zmínit rozhovor s kolegyní Lenkou v rámci rubriky „Naši lidé“. Věřte, že každý z Vás umí něco výjimečného, něco v čem vyniká, nebo třeba má ojedinělou sbírku ... rádi napíšeme i o Vás!

Tak na čtenou zase za měsíc

Irena Seifertová

Zobrazení: 220