Úvodník leden 2020
Milé kolegyně, milí kolegové, čtenáři Pražského strážníka,
vím, že všichni říkají, jak horoskopy nečtou, protože tomu nevěří, že je to jen takové plácání. Je to stejné jako s tvrzením, že nikdo nečte bulvár, protože drby jsou pod jeho úroveň.J Ale jak jinak začít první číslo v novém roce než nějakou pozitivní nadějí. Navíc rok 2020 prý přinese mnoho zajímavých příslibů a počítat máme s tím nejhorším, ale zároveň se těšit na to nejlepší. Tak snad jste do něj vstoupili tou správnou nohou.
Česká republika se dlouhodobě potýká s nedostatkem dárců krve. Velmi často je pak kladena otázka, zda je současný počet dobrovolných dárců schopný zajistit potřebné množství krve pro zdravotní péči. Navíc potřebný počet vhodných dárců ovlivňuje spousta faktorů, stejně jako způsob zpracování dárcovy krve a trendy v hemoterapii. Ideální počet dárců, kteří by pravidelně doplňovali krevní banku, by měl čítat alespoň 300 000 (nyní je v nemocničních transfúzních zařízeních evidováno 223 tisíc dárců), v případě krevní plazmy pak 40 000. Každý rok by měl počet prvodárců činit 30–33 tisíc (za rok 2018 jich bylo 27 262), tak aby přirozeně nahradili úbytek těch, kteří z důvodu věku či nemoci už nebudou moci pomáhat. Je důležité snižující se počet dárců nejen zastavit, ale zajistit jejich růst. Udělat něco pro druhého není tak těžké. V případě darování krve se mnohdy jedná o to nejsnadnější, co můžeme udělat. Jeden odběr může zachránit až tři lidské životy. Není to jen fráze a stát se dárcem má opravdu smysl! Strážníci společně dobrovolně darují krev dvakrát ročně už od roku 1998. Spousta jich pak ještě soukromě. Zapojit se může každý, je to stále více než aktuální.
Každý rok Praha v zimních měsících rozšiřuje opatření pro lidi bez domova, aby ochránila to nejcennější. Lidský život. Přesto v metropoli umírají lidé, kteří nemají domov. Městská policie se na těchto opatřeních podílí a strážníkům se díky aktivní práci podařilo nejeden život zachránit. Na problematiku bezdomovectví můžete narazit hned ve dvou článcích lednového čísla „V Praze doma bez domova“ a „Když nepálí slunce, ale mráz“. My ostatní můžeme pomoci třeba jen tím, že nebudeme lhostejní ke svému okolí.
Městská policie hospodaří s veřejnými prostředky a podle toho se musí chovat. Nákupy, a nejen ty, pro více jak 2 tisíce strážníků probíhají v režimu výběrových řízení. Že se jedná o náročný proces, je jasné i laikovi, přesto stále diskutujeme, proč nákup toho a toho trvá tak dlouho, proč se zase nějaké „výběrko“ zrušilo a podobně. Článek „Malé povídání o velkých penězích aneb Nechcete nám prodat hobliny?“ by možná mohl pomoci některé věci trochu vyjasnit.
Přiznám se, že v tomto čísle jsem se nejvíce těšila na povídání s kolegou Zbyňkem Raniakem, kterého tentokrát představíme v rubrice „Naši lidé“. Se Zbyňkem jsem pravidelně v kontaktu, protože témata zvířat a útulku jsou u nás téměř na denním programu. Strašně moc mě baví jeho humor, jeho zapálení pro věc je nakažlivé. Zbyněk je v dobré slova smyslu „živočich“ a živočichy je obklopen nejen v práci, ale i doma, více najdete v rozhovoru „ Život je rychlej a prudkej aneb Klokan mi už doma neprošel“.
Na čtenou zase za měsíc
Zobrazení: 1074